fbpx
Ad image

Fabrika cementa Lukavac povećala spaljivanje guma, ulja, otpada iz kožarske i tekstilne industrije na 30%

2 min. za čitanje

NIK_9313

Fabrika cementa Lukavac (FCL) povećala je učešće alternativnih goriva u proizvodnji sa 10 na 30 posto energetske vrijednosti. Ovo je izuzetno veliki uspjeh ostvaren od maja 2012. kada je FCL, od Federalnog ministarstva za zaštitu okoliša i turizma kao prva kompanija u BiH dobila dozvolu za korištenje alternativnih goriva u proizvodnji.

“Ovakav vid korištenja alternativnih goriva na Zapadu je sasvim normalna stvar i stepen iskorištenosti ide i do 100 posto, dok je za nas ovo veoma značajan iskorak. Rezultati mjerenja koja smo proveli tokom 2015. godine su pokazali da su vrijednosti emisija predviđenih polutanata u skladu sa strogim standardima Evopske unije i ispod zakonom predviđenih vrijednosti. Na temelju toga podnijeli smo zahtjev za dobijanje nove dozvole za suspaljivanje alternativnih goriva i sirovina”, kazao je Izet Imamović, direktor Fabrike cementa Lukavac.

FCL ima dozvolu za upotrebu korištenih guma i ulja, otpada iz kožarske i tekstilne industrije, istrošene filtracijske gline i miješanog mljevenog otpada, ali i alternativnih sirovina kao što su zauljena zemlja, mulj i galvanski talog, te goriva nastalog iz otpada (RDF).

“Otpadne gume prikupljene su od vulkanizerskih radnji, auto servisa, te kontroliranih i nekontroliranih deponija isključivo s područja BiH. Radi se o gumama koje su do sada najčešće završavale na divljim deponijama bez ikakve kontrole, u šumama, rijekama i potocima, gdje predstavljaju prijetnju za okolinu i prirodu. Često smo svjedoci kako nesavjesni građani sami spaljuju iskorištene gume na otvorenom, čineći nemjerljivu štetu samima sebi i okolini. Korištenje alternativnih goriva u uslovima kontrolisanog sagorijevanja u našoj fabrici doprinosi smanjenju emisije otpadnih plinova i očuvanju okoline kroz trajno rješavanje otpada. Osim toga, to doprinosi razvoju privrede, te rastu zapošljavanja, ali i smanjenju troškova proizvodnje”, naglasio je Imamović.

Podijeli ovaj članak
2 komentara
Subscribe
Notify of
2 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

štaj sa presovanim farmaceutskim otpadom i BALAMA

Gume sigurno mogu smanjiti potrosnju antracita ili mazuta ili koksa zavisi sta koriste za zagrijavanje cijevne peci u kojoj se pece smjesa gline i kamena krecnjaka pri cemu nastaje tzv.klinker. Stede energiju, smanjuju trosak proizvodnje cwmenta. Stvar je u tome da sve gume za auta se prave tzv. postupkom vulkanizacije . To je postupak kojim se prirodnoj gumi dodaje molekule sumpora kako bi te gume imale odredjenu cvrstocu i td. E sada kada zapalite gumu, taj sumpor zajedno sa dimnim gasovim prodje kroz pec u obliku sumpornog oksida. Pitajmo se gdje zavrsava i kako ga oni sacuvaju da ne ode vani. SO2 +H2O nastaje kisela kisa koja sadrzi H2SO3.
Neka pokazu kako kontrolisu izduvne okside koliko iznose i uporedite sa standardima. A prazna prica nikom nista ne znaci.