Prva stepenica ka novom povećanju plaća predsjednika i potpredsjednika FBiH, federalnih poslanika, ministara i njihovih savjetnika uspješno je savladana na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Rast od 1.000 KM
Nakon što su tri godine sjednice Parlamenta uglavnom završavane u ranim poslijepodnevnim satima, poslanici su prije dva dana odlučili raditi udarnički, pa su tako sjednicu završili tek iza 20 sati. Razlog je bio rasprava o nacrtu zakona o plaćama u institucijama FBiH, koji za razliku od svega drugog, očito nije mogao čekati.
Na kraju, uz protivljenje poslanika SDP-a, usvojen je nacrt zakona koji, prema pravilu koji je već uspostavila državna vlast, ostavlja mogućnost beskonačnog povećavanja plaća i naknada.
Naime, ovaj zakon, propisuje samo koeficijente, ali ne i osnovicu ili kriterije njenog izračuna, što naravno može dovesti do enormnog povećanja primanja. Ako je suditi prema iskustvu sa sličnim državnim zakonom kojim su plaće poslanika i ministara već porasle i do 7.000 KM, to će se sigurno i dogoditi.
Budžet FBiH za 2010. godinu, u dijelu koji se odnosi na izdvajanja za plaće, projiciran je prema osnovici od 400 maraka. Prema ovoj osnovici i po novom zakonu, startna plaća predsjednika FBiH iznosi 4.000 KM. Potpredsjednici FBiH, premijer i čelnici Parlamenta imat će plaću od 3.920, ministri 3.600, a poslanici 3.200 KM. Njihovi savjetnici, kojima zakon propisuje koeficijent 6,5 imali bi plaću 2.600 KM.
Svima njima u prosjeku bi plaće rasle za nekih 1.000 maraka.
Nerazumljive naknade
Treba napomenuti kako se radi o startnoj plaći, koja se za svaku godinu staža uvećava 0,6 odsto, a najviše do 24 odsto. Tako će neko sa 15 godina staža imati dodatak od najmanje 300 maraka. Pored ovoga svi funkcioneri imat će i niz drugih dodataka, pa bi im primanja trebala biti veća za još najmanje 500 maraka.
Zanimljivo je da je ovaj nacrt zakona lošim ocijenila i Svjetska banka, između ostalog, upravo zbog niza dodatnih naknada koje predviđa. U Svjetskoj banci smatraju da opravdanost nekih vrsta naknada “nije razumljiva”.
U pismu koje je iz ove institucije upućeno čelnicima Vlade FBiH ističe se neopravdanost naknada kao što su “terenski rad, odvojeni život ili paušal”. Iz Svjetske banke upozoravaju Vladu i da prilikom izračuna osnovice, ne treba voditi računa samo o povećanju troškova života, već i o makro-ekonomskoj situaciji u FBiH, čime bi se poštivala raspoloživa budžetska sredstva. Također, Vladi se sugeriše da smanji kompenzaciju minulog rada koja je prevelika, kao i da smanji otpremnine bivšim zvaničnicima koji će prema usvojenom zakonu ako imaju 15 godina staža, imati pravo na punu plaću još šest mjeseci. Cijelu godinu pravo na punu plaću i nakon prestanka mandata imat će funkcioneri sa više od 15 godina staža.
(SodaLIVE.ba/SAN)