lan Predsjedništva BiH Denis Bećirović boravi u Briselu, gdje će imati niz sastanaka sa zvaničnicima NATO-a, a danas popodne će se susresti i s generalnim sekretarom Jensom Stoltenbergom.
Bećirović je veliki zagovornik NATO integracija BiH budući da je i ranije isticao da to savez koji BiH može pružiti sigurnost u izazovnim vremenima, naglašavajući da je potrebno raditi na implementaciji Programa reformi BiH u cilju prijema Bosne i Hercegovine u punopravno članstvo.
Mir i stabilnost
Potvrdio je u više navrata čvrstu opredijeljenost za intenziviranje NATO integracijskog procesa, u skladu sa Ustavom i Zakonom o odbrani Bosne i Hercegovine.
– Geopolitička dešavanja, uključujući i posljedice ruske agresije na Ukrajinu, imaju direktan odraz i na sigurnosno-političku situaciju u Bosni Hercegovini, zbog čega je nastavak dosljednog procesa euroatlantskih integracija od velike važnosti – istaknuo je Bećirović ranije.
Iz NATO sjedišta rečeno je da nisu predviđene izjave za medije nakon sastanka.
Prema riječima Alije Kožljaka, savjetnika za vanjsku politiku u kabinetu Bećirovića, radi se o koordiniranom i sinhroniziranom djelovanju kako bi BiH intenzivirala svoj NATO put.
– Najavljeni set događaja u sjedištu NATO-a u Briselu ne dešava se slučajno, već je to rezultat strateškog djelovanja dr. Bećirovića i njegovih saradnika, pa su u Briselu planirani sastanci na najvišem nivou, sa svim ključnim autoritetima NATO-a, počevši od generalnog sekretara, predstavnika Sjevernoatlantskog vijeća kao ključnog tijela odlučivanja, ključnih vojnih autoriteta… – kazao je Kožljak za „Avaz“.
Ocjenjuje da BiH u ovom trenutku treba mir, stabilnost i napredak, a očekuje se da niz susreta u NATO-u upravo tome i doprinese.
– I ovaj put djelujemo u skladu sa zakonskim odredbama i strateškim odlukama koje su donesene u institucijama uz pun konsenzus. Očekujem da će sastanci naredne sedmice utvrditi taj kurs i osnažiti našu saradnju i s NATO-om i sa saveznicima bilateralno – istakao je Kožljak.
Kako je potvrdio, razgovarat će se o konkretnim pitanjima u vezi sa sigurnošću BiH i njenom integracijom u sigurnosni sistem NATO-a te implementaciji paketa odbrambenih sposobnosti BiH i godišnjeg Nacionalnog programa u sklopu Akcionog plana za članstvo u NATO-u.
Pomoć saveznika
– Želimo riješiti brojna pitanja koja su vezana prvenstveno za operativnu sposobnost, ali i logistiku Oružanih snaga (OS) BiH. Naći ćemo rješenja i u pogledu sudjelovanja BiH u tom procesu, ali i na koji način će nam saveznici pomoći, kroz bilateralne programe i pakete podrške, da OSBiH budu adekvatno opremljene, operativno osposobljene i potpuno spremne da izvršavaju svoje misije definirane Zakonom o odbrani i budu relevantan međunarodni akter – rekao je Kožljak.