fbpx
Ad image

Sisecam Soda Lukavac treća u BiH u kategoriji ulaganja u okoliš za 2011. godinu

6 min. za čitanje

Sastanku su uz predstavnike RTV Lukavac, Lukavac-x i SodaLIVE.ba portala prisustvovali i izvršni direktor Sektora za ljudske resurse SSL-a Vejsil Huremović i Nihad Akeljić, izvršni direktor Sektora za ekologiju, zaštitu, zdravstvo i kontrolu kvaliteta pomenute kompanije.

Gospodin Donmez je rekao kako remont elektrofiltera koji je započeo početkom juna, a okončan početkom jula nije rađen zbog nekog kvara na istom, nego je imao preventivni karakter kojim se željelo dodatno poboljšati njegovo stanje. Remont je, prema informacijama koje je dao, koštao 300.000 KM. “Fabrika se nalazi u centru Lukavca. To dodatno povećava našu odgovornost. Trudimo se da sve naše aktivnosti vodimo u skladu sa tim” – rekao je Dönmez. Zatim je dodao kako fabrika posjeduje ugrađen sistem za kontinuirano praćenje kvaliteta emisije u zrak i vodu, te da je emisija u zrak do početka remonta bila u okviru zakonski propisanih vrijednosti i da nije bilo velikih odstupanja do prije nekoliko dana od kraja remonta. Međutim neočekivane komplikacije koje su se desile na samom kraju remonta otvorile su put povećanju emisije, te zbog toga izražava veliko žaljenje. Direktor ove najstarije lukavačke fabrike je naveo kako se u cilju rješavanja ovih problema organizovao rad u tri smjene, te da je proizvodnja bila znatno smanjena i naglasio da su se odgovorno preuzeli i dodatni finansijski troškovi proizašli iz takve situacije. Filter je uprkos problemima koji su se dešavali zadnjih dana njegovog remonta uspješno pušten u rad, a emisija dovedena na nivo koji je dosta ispod zakonom propisanih vrijednosti.

Naglasivši da je od privatizacije stare Fabrike sode prošlo 5 godina i da je osim 24 miliona EUR plaćenih na samom početku, u modernizaciju fabrike uloženo dodatnih 60 miliona EUR, gospodin Donmez je rekao da će se investiranje svakako nastaviti i u narednom periodu te u nastavku izjavio: “Revitalizacija fabrike sode je zaista bila jako težak projekat. Sa jedne strane smo ulagali, a sa druge strane stvarali ogromne gubitke. Ukupan iznos gubitaka za 5 godina je 57 miliona KM. Činjenica da naš vlasnik, korporacija Sisecam, bez obzira na ove gubitke, nastavlja sa investiranjem, je dokaz njene ogromne vjere u ovaj projekat kao i neupitne podrške istom. Zbog toga smo za 5 godina uspjeli proizvodnju povećati za 3-4 puta i doći na nivo od 1000 t/dan. Ali naš posao nije završen. Prošle godine smo investirali 11 miliona EUR, a ove godine ćemo najmanje toliko. U fabrici ne želimo ostaviti ni jedno neobnovljeno mjesto, ali nam je za to potrebno još vremena”.

Rekavši kako je prije nekoliko dana SSL u okviru tradicionalnog izbora 100 najvećih u BiH u organizaciji Poslovnih novina zauzela 7. mjesto na listi najvećih izvoznika, 10. mjesto na listi najvećih ulagača i na kraju 3. mjesto na listi kompanija koje su u 2011. godini najviše uložile u zaštitu okoliša i energetsku efikasnost, te podsjetivši na nagradu za najboljeg investitora u BiH u 2010. godini, naglasio je da takva priznanja predstavljaju veliku motivaciju za poslove koji će se raditi u budućnosti.

Gospodin Donmez je rekao da je zatvaranjem pogona za proizvodnju kaustične sode već na samom preuzimanju fabrike pokazana briga za okoliš, a da su uz ulaganja, koja su uslijedila, količine korištene industrijske i ispuštene otpadne vode uprkos povećanju kapaciteta proizvodnje, smanjene za 70%, a emisija u zrak dovedena u zakonom propisane okvire. Naveo je da se velika važnost pridaje i uštedi energije. Isto tako je rekao da se nastavlja sa realizacijom poslova u okviru obaveza preuzetih iz okolinske dozvole koju SSL posjeduje od aprila 2010. godine. Između ostalih uspjeha u zadnje vrijeme izdvojio je pribavljanje certifikata ISO14001 za upravljanje okolišom i ISO22000 za sigurnost hrane, kao i uspješno puštanje u rad novih vrećastih filtera u okviru sistema za otprašivanje na krečnim pećima.

“Mi u okviru plana aktivnosti po okolinskoj dozvoli imamo obavezu instaliranja mjerne stanice za kvalitet zraka u krugu naše fabrike. Taj posao se priprema. Znamo da lukavčani žele da se u gradu izgradi jedna takva stanica. Ako je potrebno, mi umjesto da je gradimo u krugu naše fabrike, možemo podržati njenu izgradnju na nekoj drugoj lokaciji u gradu. Smatramo da u ovoj investiciji učešće trebaju uzeti sve industrijske firme koje djeluju u Lukavcu i svakako podržavamo taj projekat” – izjavio je na kraju Donmez.

Gospodin Donmez, koji je podsjetio da fabrika postoji od davne 1893. godine, je rekao: „Proces proizvodnje sode u fabrici se odvija u 3 smjene 24h na dan, 365 dana u godini. Investicioni radovi su u toku. Zbog dotrajalosti fabrike mogući su povremeni neočekivani problemi. Zahvaljujući intenzivnom investiranju broj takvih kvarova se svakim danom smanjuje. Kada se u potpunosti završi proces revitalizacije fabrike, ovakvi neželjeni rizici će biti svedeni na minimum. Ovim putem želim da se zahvalim našim vrijednim radnicima, svim poslovnim partnerima i građanima Lukavca i Opštine koji nas podržavaju u ovom izuzetno teškom projektu“.

(SodaLIVE.ba MARKETING)

Podijeli ovaj članak
9 komentara
Subscribe
Notify of
9 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

bas im HVALA…
ispade de je SSL glavni prečistač vazduha…

znamo kakvu su fabruku preuzeli i na postignutim rezultatima svaka čast. Ideja za instaliranje gradske mjerne stanice je za svaku pohvalu i treba je podržati. Ono što nedostaje ovoj informaciji je ali menadžment SSLa ima ikakvu viziju u vezi sa BIJELIM MOREM jer je ono dostiglo zastrašujuće razmjere. Radi se o problemu koi je započeo i prije dolaska turaka i time bi se trebala pozabaviti lokalna i šira društvena zajednica.

Vidio sam jutros, cvijece iz njihovih dimnjaka izlazi oko 7.00 h …

remont je kostao 300.000Km pa su zato sad pustili u rad one dimnjake stare iz 52g koji nemaju nikakvih filtera..Ok trujte nas slobodno.. slizali ste se sa vlasti,potkupljujete inspektore al nemojte nas pravit budalama..imamo oci vidimo sta se desava

Hvala njima sto su dosli i kupili ono smece od fabrike, jer mnogi su prije njih dolazili da je kupe pa pobjegose glavom bez obzira. Od fabrike sode nastade Soda, a poslije i Lukavac. Hrani ova firma, simbol ovog kraja mnoga usta koja bi sigurno gladna bila. Nisu to samo radnici sode, pitajmo njih kako im je, tu su i ostali koji se indirektno hrane od njih, vjerujem da je i njima dobro. 21. je vijek, valjda su i svjesni, a ako procitamo gornji tekst mozemo i vidjeti da ljudi nisu tu dosli da bi sutra otisli sa koferima para. Nije to fabrika cepova ili kafic pa da sve stane u dva kamiona kada se odlazi. Vjerujem u bolje sutra i Sode i drugih fabrika, a vjerujem i da ce te iste raditi na rjesenju gorucih problema kada je u pitanju zastita okolisa. Neka nama nasih fabrika, a sve ostalo se da rijesiti i rijesti ce se. LP

I u najgoroj ligi na svijetu neko je treci a neko prvak.

SRAMOTNO!!!! Nakon svih remonta i ulaganja postigli su da nam se zadnjih dana dimi iz tri dimnjaka, a ne iz jednog kao prije. Katastrofa. Ovo što nam radi je GENOCID prema stanovništvu Lukavca i okolice. Mi svi hoćemo i želimo fabriku sode u našem gradu, ali ne ovakvu da nam lete crne čestice po zraku koje završavaju u našim ustima. Za par godina mi ćemo svi ovdje oboliti zbog nečijeg nemara. Vi svi iz Sektora za ekologiju, zaštitu, zdravstvo i kontrolu SSL-a bolje se ne oglašavajte, ne sramotite se džabe o vašim ulaganjima i katasrofalnim remontima.Treba te se pokriti mokrom ponjavom. Katastrofa.

1. Industrija i zelena livada od koje slabo ko moze preziviti nemaju nista zajednicko…
2. Lukavac je oduvijek bio prljavi industrijski grad i prije rata, iako svi ceznu za nekadasnjim prijeratnim vremenima kad svaki snijeg crn osvane…
3. Nije fabrika kriva, nego onaj koji izdaje odobrenje za rad fabrike koja prlja…
4. Zasto niko ne spominje Koksaru jer ona redovno ispusta hemikalije koje imaju gadan miris i truju, a ne kao soda koja samo cadi…

draga nas je soda i jutros pocastila svjezim slojem cadji i prasine. sramota.