fbpx
Ad image

U Lukavcu otvoreno spomen obilježje žrtvama genocida u Srebrenici (F/V)

3 min. za čitanje

U Lukavcu je sinoc otvoreno spomen obilježje u ulici Žrtava genocida. Događaju su prisustvovali zvaničnici izvršne i zakonodavne vlasti općinskog, kantonalnog i federalnog nivoa.

Tridesetjednogodišnji Samir Gabeljić iz Lukavca prošle je godine putem društvene mreže pokrenuo inicijativu da ulica u tom gradu dobije naziv ulica Žrtava genocida u Srebrenici. Prvobitni cilj je bio da grupa broji 8.372 člana, međutim okupilo se više od deset hiljada članova koji su podržali Samirovu ideju.

Općina je odlučila da se uključi u projekt te podržala izgradnju spomen-obilježja i platoa koji će moći koristiti svi građani Lukavca, a koji će podsjećati na stradanje naroda Srebrenice u julu 1995. godine.

Ovo spomen obilježje je jasna poruka da želimo poštovati sve žrtve, ali treba imati u vidu da žrtve koje su u Srebrenici preživjele genocid da je to nešto posebno i da mi nećemo dozvoliti da se negiranjem genocida gradi bilo kakav odnos u našem društvu. Došlo je vrijeme kada je potrebno prepoznati sve žrtve i pružiti ruku pomirenja, ali vrlo jasno kazati da oni koji negiraju genocid, njima nije mjesto u našem društvu – izjavio je Edin Delić, načelnik Lukavca.

Izgradnja i uređenje spomen-obilježja i platoa koštalo je 130 hiljada konvertibilnih maraka. Polovinu finansijskih sredstava izdvojila je Općina, a drugu polovinu Federalno ministarstvo za izbjegla i raseljena lica, te Ministarstvo za boračka pitanja Tuzlanskog kantona.

Prije nekoliko godina bila je ideja u BiH da svaki grad jednu ulicu ili trg nazove imenom žrtava genocida u Srebrenici. Radili su to na različite načine, različiti gradovi i mislim da je ovo jedan od lijepih primjera na koji način treba čuvati sjećanje na žrtve genocida – izjavio je ministar za izbjegla i raseljena lica Vlade Federacije Edin Ramić.

Podršku ovome projektu dala je i Vlada Tuzlanskog kantona, učešćem od 20.000 KM preko Ministarstva za boračka pitanja.

Čast mi je izraziti zadovoljstvo što je resorno ministarstvo izdvojilo dio sredstava da sufinansira projekat izgradnje spomen obilježja. Kultura sjećanja je veoma važan segment svakog društva i svojim prisustvom Vlada TK danas ovdje iskazuje svoje poštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama – izjavio je kantonalni ministar za boračka pitanja Fedahija Ahmetović.

Iz Lukavca su u zrak pušteni bijeli golubovi kao simbol mira i poruke da se nikada nikome ne ponovi Srebrenica.

Podijeli ovaj članak
3 komentara
Subscribe
Notify of
3 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Sve je ovo moglo da bude pred opcinom za mnogo manje para

130.000 krvnih zrnaca

“Došlo je vrijeme kada je potrebno prepoznati sve žrtve i pružiti ruku pomirenja, ali vrlo jasno kazati da oni koji negiraju genocid, njima nije mjesto u našem društvu – izjavio je Edin Delić, načelnik Lukavca.”Preduslov svega je da Srbija,Srbijanci i kompletan srpski nacion dožive katarzu i odreknu se fašistoidne politike koju podržava preko 70 % Srba. Osim toga, djelovanje klerofašistoidnog svetostavlja mora biti adaktirano. Bez toga nema pomirenja. Bezuslovno priznavanje genocida bi bila izvjesna “ruka pomirenja”. Nakon toga,plaćanje ratnih reparacija od strane Srbije i tzv. Republike Srpske bi utrlo put tog pomirenja,ali ne i zaborava.