Grupa nezadovoljnih radnika GIKIL-a zaključala se u zgradi uprave, a u toj istoj prostoriji su zadržali dva člana uprave preduzeća, mimo njihove volje.
Radnici GIKIL-a pokušali su u više navrata u razgovorima da iznađu rješenje kako bi plata bila isplaćivana svakog 25. u mjesecu, s obzirom na to da je proizvodnja u ovom preduzeću povećana za 80 posto.
Inače, kantonalna Vlada u Tuzli je prije nekoliko mjeseci raskinula ugovor sa stranim investitorom, koji nije poštovao svoje obaveze, ali rješenje o statusu preduzeća nije pronađeno.
“Radnici GIKIL-a neće više trpiti kašnjenje plata. Do 25. mjeseca mora biti isplaćena plata”, kazao je Mirsad Imamović, predsjednik Sindikata GIKIL-a.
Podrška radnicima GI KIL-a…
Koje ste vi budale
Zeljo upravu si…podrska radnicima…samo se borite….
Dubravicu i Suljicu, kao clanovi uprave duzni ste ponistiti ugovor o menadzerskim uslugama GSHL_a koji je davno potpisao Faik Busevac. To je 300 000 KM mjesecno. Ugovo ponistite na to imate pravo a Faika Busevca tuziti jer je potpisao stetan ugovor.
Mogli bi GSHL traziti te pare s kamatom ako ugovor nije ponisten.
Vlada TK treba tuziti trenutnu i proslu upravu Gikila kao i GSHL jer su placane menadzerske usluge GSHL_u a poslovalo se negativno.
Radnici trebaju tuziti GSHL jer kasni plata.Plata treba da bude do 25 tog za prosli mjesec. Sindikat treba traziti zateznu kamatu na kasnjenje plate. 5% na svaki dan kasnjenja.
GSHL 12 godina su radili tzv. izvlastenje, po osnovu datog uslovno vecinskog prava upravljanja. Iszvastenje se sprovodilo rako sto su GSHL preko generalnog koji je njihov potpisali niz stetnih ugovora koji kostaju Gikil mnogo para i koji su samo stetili ali i danas stete Gikilu. Dobro je pitanje, zasto ovaj ugovor o menadzerskim uslugama nije prekinut?? Valjda Gikil sklapa ugovore ako su stetni. Kako to da je GSHL diktirao da se nametnu ovi stetni ugovori s kojim pravom. Zasto Suljic i Dubravic ne traze da se ovi ugovori raskinu ??
Radnici imate podrsku, u pravu ste, samo sto neko rece, obracunajte zateznu kamatu na kasnjenje plata. A GSHL koji upravlja Gikilom putem izvlastenja tj. rade sta hoce. GSHL je zajedno sa stemcor firmom doveo gikil do 24 peci na dan zbog nenabavkw uglja . To je izgubljena dobit i to je uticalo na tehnicku ispravnost fabrike koksara, smanilo vijek trajanja oko 10 god. GSHL traba platiti nadoknadu sto su svojim upravljanjem napravili stetu i jos pri tome naplacivali svaki mjesec 300 0000J KM.
U Titinoj DRŽAVI, i u KHK-u ,je 1.maj dočekivan sa novim fabrikama,školama,bolnicama…i optimizmom za budućnost.
U Njihovoj “državi”,i u GIKIL-u, je očekivan sa zatvorenim ili prodatim fabrika, zapuštenim školama,urušenim bolnicama…i pesimizmom pred sutrašnjicom.Budućnost bi bilo nepristojno spomenuti.
Sretan 1.maj,Međunarodni praznik rada, svima onima koji ga se sjećaju i poštuju !
Platu nam isplacuju na dijelove , a ako protestujemo onda nije legalno jer je u radno vrijeme. Nije legalno niti da plata kasni, pa kasni. Nije legalno takodje da dajemo koks Zenici na cekanje , vec nam 3.5mil.KM duguju ,a istovremeno obaramo nivo proizvodnje koksa jer nemamo para za ugalj.Tako pravimo najveci gubitak u GIKILU. Imate li za to opravdanje, ima li za to K faktor.Niko ne odgivara. Istovremeno se dijele stimulacije radnicima na AMK i direktorici za OSTALE nabavke samo njoj cak 1500KM. Izmisljeno radno mjesto a uskoro ce biti jos direktorica za nabavke mozda pumpi za AMK..Stimulacija mozda zato sto nije nabavila opremu koja se trazi. GSHL masu ugovorom o menadzerskim uslugama i traze 300 000 i kamate, a nasi ne mrdaju da taj ugovor prekinu a istovremeno firma pravi svaki mjesec po 2 mil. gubitaka.
Sultan potrazuje milone KM, za svoje usluge a Suljic niti bilo ko ne mrda repom da te gubitke prekine. Sute svi se usemili,u IMT. Fatusic je dao ostavku jer nije dobivao stimulaciju od 500KM. Dobi stimulaciju i odjednom ozdravi. Nije bitno ni to sto gasometar ne radi kako treba curi ulje i gas, a nijemci zbog toga naplatise cak 700 000 KM.Evo vjesta uprava vec zasukali rukave da traze pare od vlade TK. I to je smisljen potez da vlada digne ruke a mico ostri ploce da isijece fabrike i proda u otpad.