U četvrtak, 13.12.2018., u hotelu Austria u Sarajevu održana je Konferencija o zaštiti okoliša u BiH koju je organizirao Senat privrede BiH s ciljem davanja inicijative daljem razvoju bh. privrede i zaštite okoliša. Fabrika cementa Lukavac je pozvana kao važan privredni subjekt, čiji principi rada su bazirani na zaštiti životne okoline i zdravlja ljudi, te je svojim učešćem dala doprinos ovoj uvijek aktuelnoj i važnoj temi.
Prisutnim privrednicima, predstavnicima nadležnih institucija i ostalim gostima obratio se generalni direktor Stjepan Kumrić.
Govorio je upotrebi alternativnih goriva u procesu proizvodnje cementa koja se iz godine u godinu povećava. U svom obraćanju istakao je da se na samom početku uspješne privatizacije cementare najprije prešlo sa mazuta na ugalj, da bi se potom krenulo sa zamjenom uglja alternativnim gorivama, s obzirom da su se posljednjih godina kontinuirano ulagala velika sredstva u modernizaciju postrojenja i da je Cementara Lukavac modernija od mnogih u Evropi.
Fabrika cementa Lukavac je najbolja spalionica, bolja od svih drugih spalionica, jer zbog visokih temperatura nema nikakvih ostataka, dakle nema ni pepela. Iskustva su jako dobra i ono što planiramo raditi u narednoj godini u pogledu upravljanja otpadom jeste edukacija, želimo da ljudima pokažemo kako i zašto mi to radimo. Naime, mi smo stacionirani u gradu u kojem je građanstvo veoma osjetljivo na mirise, na zagađenja, a u suradnji sa lokalnom zajednicom i nadležnim institucijama mi ćemo potpuno otvoreno pokazati da su naši procesi proizvodnje strogo kontrolisani i potpuno bezbjedni kako za ljude tako i za okoliš. Ove godine količina alternativnog goriva iskorištena u proizvodnji iznosi čak 30.000 tona, naglasio je generalni direktor Kumrić.
Na Konferenciji je, također, istaknuto da Fabrika cementa Lukavac predstavlja svijetli primjer u BiH i da je vrlo važna karika u procesu upravljanja otpadom.
Pokazite nam isto lijekove i ostali medicinski otpad sto dovozite iz Austrije kako ga u Cementari Lukavac spaljujete a ne smijete u Austriji.
Isto ste vi smece iz Austrije kao i cigo Ganguli iz Inidije , sto nesmijete kod kuce ovde radite kako hocete.
Ovi zagadivaci lijepo upakovani pricaju nam pricu kako spaljuju na visokim temperaturama pa nema pepela u zraku a nekazu da onda ima vise gasova. Spaljena materija moze prelaziti iz jednog oblika u drugi ali nemoze nestati sa visokom temperaturom nego ti gasovi sad koji izlaze u zavisnosti sta se spaljuje mogu biti jako toksicni. Gospoda iz cementare bi trebala prezentovati sta spaljuju od alternativnih goriva. Kako kruze price plastika, lijekovi I sl. i netreba biti puno pametan da je to super toksicno a mjerenja inspekcije bi se trebala odnositi na toksine koje ispustaju.
30 000 tona spaljene plastike koja se ne moze reciklirati u Hrvatskoj je u zraku proizvela kancerogene polutante koji su velikodusno vlasnici cementare Lukavac donirali plućima lukavcana. Skupi mazut su zamijenili jeftinim ugljem, bas kao i turski vlasnici fabrike sode. I onda pričaju marketinske bajke ljudima koje truju. Dragi kapitalisti, hvala vam sto stedeci na energentima ubijate gradjane Lukavca.
Vidjet cemo koliko je taj primjer svijetli , spalit 30000 tona bilo cega a da ne ostanu ostaci …
Svaka čast,još da nam bi viditi koksari da se ismijemo pošteno
Imam prijedlog za sve nevladine organizacije. Ukoliko je to tako kao što menadžeri fabrika pričaju, neka oni zajedno sa svojim porodicama dosele u Lukavac te na taj način pokažu kako je spaljivanje plastike (kakvo ba alternativno gorivo već ljudi moja PLASTIKA) bezbjedno po njihove živote pa samim tim i živote nas Lukavčana. Kuće ili stanove napraviti po mogućnosti napraviti u krugu fabrike ili negdje na rijeci spreči od ušća jale pa do mosta u Puračiću.