Kvaliteta zraka u Bosni i Hercegovini, koja je bila loša tokom praznika, ozbiljno je narušena i u prvim danima nove, 2018. godine, te su od jutros Tuzla i Zenica među najzagađenijim gradovima Europe.
Prema mjerenjima Svjetske organizacije za monitoring kvalitete zraka (AQICN), ali i Udruženja Eko Akcija iz Sarajeva, zrak u ovim gradovima je izuzetno nezdrav, te se građanima preporučuje zaštita i smanjeno kretanje.
Tačnije, indeks kvalitete zraka prema mjerenjima AQICN-a jutros je u Živinicama iznosio 171, što označava nezdrav zrak, a slična situacija je i u Zenici, gdje indeks kvaliteta zraka iznosi 157.
To podrazumijeva da je zrak u ovim sredinama nezdrav, te da je moguća pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, poput astme. Također, svi ostali građani bi mogli početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje. Stoga se svima preporučuje produženo ili veće naprezanje tokom boravnka vani, a posebno plućnim i srčanim bolesnicima, trudnicama, djeci i starijim osobama.
Ni u većini ostalih gradova kvaliteta zraka nije znatno bolja, te su u Sarajevu izmjerene vrijednosti zagađenja jutros iznosile 135, što označava da je zrak nezdrav za osjetljive grupe, a sa indeksima ispod 100 Tuzla, Lukavac, Goražde i Kakanj umjereno su zagađeni od jutros.
Hahhah.Umjereno zagadjen mjestimicno prociscen s naletima svjeze have s kotlina.Pa ko ufati koji dah cistog nek iznenadi pluca.
To je ono sto zelimo jer sve polazi od nas.
Stipuj narode ,El Dumo obeća monitoring u Koksari…
E načelniče Deliću, al smo i prodisali od tvoje dumine!
Uhaka nas lafina.