To je godišnji plan koji se pravi u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, ali ga je sve teže realizirati.
U 2014. godini tako je u općini Lukavac trebalo biti obezbijeđeno 1522 doze krvi. Međutim, na akcije se odazvao 621 davalac od čega je 515 osoba moglo dati krv. To je tek 33,8% od planiranih količina. U ove statističke pokazatelje nisu uvrštena namjenska davanja članovima porodice, prijateljima i poznanicima, koja se izvode i registruju direktno u Zavodu.
U nekim općinama situacija je još teža jer je Lukavac četvrta općina u TK po broju davalaca u odnosu na broj stanovnika. Najuspješnije akcije bile su u kolektivima koje imaju sekcije sa dugogodišnjom tradicijom: PK „Šikulje“,SSL,FCL, GIKIL i Srednjoškolski centar Lukavac. Na smanjenje broja davalaca utiče niz faktora a najviše odnos poslodavaca prema njima koji je sve lošiji.
U 2015. godini planirano je da na područja općine Lukavac bude prikupljeno 1516 doza krvi. Plan akcija već je sačinjen i u njegovu realizaciju se krenulo još u januaru.Od predviđenih 17 do sada su realizovane tri i to na PK „Šikulje“, u SSL i u MZ Turija.Iz OO Crvenog krsta Lukavac apeluju na građane da shvate važnost darivanja krvi te da je, ukoliko im to zdravstveno stanje omogućava, obavezno daruju i tako nekome spase život.
Krv može davati svaki čovjek dobrog općeg zdravstvenog stanja životne dobi od 18 do 65 godina.
U Bosni i Hercegovini muškarci smiju dati krv do 4 puta godišnje, s razmakom između dobrovoljnog davanja od 3 mjeseca. Žene smiju dati krv do 3 puta godišnje, s razmakom od 4 mjeseca.
nekada davno radnici koksare subili jedni od najaktivnijih dobrovoljnih davaoca krvi.nisam uopste iznenaden pasivnjoscu potencijallnih davaoca krvi iz razloga kako se prema njima odnose poslodavci, uslovi zivota, nemastina i jos mnogo faktora da bi neko dao krv koja zivot znaci.
Nek traze od vlasti i ovih guzonja po foteljama, oni su popili narodu krv.. 🙂