fbpx
Ad image

Posljednji govor Avde Mujkića

4 min. za čitanje

U emailu smo dobili link za video prilog o posljednjem nastupu Avde Mujkića, na promociji zbirke pjesama “Radoslov” Fatmira Alispahića, koja je održana 17.11.1990. godine.

Snimak sa ove promocije jedinstvena je prilika da nakon 21 godinu vidimo i čujemo Avdu Mujkića.

AVDO MUJKIĆ (1944. – 1991.)

Avdo Mujkić, rođen je 8. februara 1944. godine u Puračiću. Kao ratno siroče i slabog imovinskog stanja nije imao nikakvih uslova za život, a pogotovo za školovanje.

Ali, nestašni dječak Puračića je imao snage da to sve pobijedi, objeručke se prihvatio knjige kao jedine nade koja će mu sve nadoknaditi, pa i oca koji je završio kao logoraš u koncentracionom logoru Jasenovac.

U ranom djetinjstvu nije obećavao da će izrasti tako brzo u cijenjenog čovjeka ali nedostatak oca teško materijalno stanje, utjecali su na dječaka. Još u osnovnoj školi počeo je pisati stihove i to veoma uspješno. Prve objavljene pjesme u dječijim listovima dale su mu dodatnu snagu i elan da što više čita knjige i što više pise nove pjesme.

Po završetku osnovne škole u Puračiću upisuje se u srednju medicinsku školu u Tuzli. Kao srednjoškolac objavljuje pjesme za pjesmom u književnim časopisima i listovima. Ubrzo dolazi na svjetlo dana prva zbirka pjesama ”Gavraški motivi” 1962. godine i konačno trasiran put do velikog pjesnika.

Avdo je objavio dvanaest zbirki pjesama i to: Gavraški motivi (1962.g.), Momačko doba (1963.g.), Sasvim malo o njima (1965), Toliko o mom putu (1966.g.), I bilo je tako (1978.g.), Nema tebi umrijeti (1981.g.), Svršene životinje i druge pjesme (1984.g.), Jasenovac (1985.g.), Slike sahranjene u tijelu (1986.g.), Kozara (1988.g.), Kratak izlet u godine (1989.g.), Ne mrdaj (1992.g. – godinu dana nakon smrti).

Poezija mu je prevođena na strane jezike. Bio je član Udruženja književnika SR BiH od 1974. godine. Za svoj književni rad bio je nekoliko puta nagrađivan, ali ćemo navesti samo dvije Avdi najdraže nagrade. Nakon objavljenog rezultata anonimnog stalnog konkursa časopisa ”Mladost” iz Beograda, pjesma ”Jesen dolazi Mevludinu u posjetu”, je proglašena najboljom pjesmom te godine. Druga, je prva nagrada na jugoslovenskom konkursu za revolucionarnu poemu 1985.g. Radi se o poemi ”Jasenovac” koja je doživjela četri izdanja. Tom poemom je konačno odužen veliki dug pjesnika prema ocu i drugim žrtvama jasenovačkog logora.

Po završetku srednje medicinske škole počinje raditi kao medicinski tehničar u tuzlanskoj dječijoj bolnici. Avdo se nije zadovoljio srednjom školom i poslom kojeg je radio. Upisao se kao vanredan student na Višu pedagošku školu u Tuzli, odsjek ”Srpko-hrvatski jezik i Ruski jezik”. Po završetku Više pedagoške škole u Tuzli, napušta rad u tuzlanskoj bolnici, te počinje raditi kao prosvjetni radnik.
Vječiti nemir ga je proganjao da piše poeziju i da mijenja profesiju. Dok je radio kao medicinar, te kao nastavnik, bavio se novinarstvom radeći kao dopisnik za mnogobrojne novine i Radio – Sarajevo. Zbog ljubavi prema novinarstvu napušta prosvjetu i počinje profesionalno raditi kao novinar ”Trinaestog septembra” u Lukavcu od 1976. godine. Ubrzo postaje glavni i odgovorni urednik navedenog lista. Radeći kao novinar vanredno je studirai i diplomirao na Pedagoškom Fakultetu u Rijeci, ”Srpsko- hrvatski jezik i književnost”, odsjek ”Organizacija kulturnih djelatnosti”.

Započeo je postdiplomske studije na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, ”Informisanje kao specijalistički studij”, ali na žalost, tu je bio kraj školovanju velikog čovjeka i pjesnika.

Kada je sazreo da počne stvarati vrhunska djela, Avdo je obolio i iznenada umro u četrdeset osmoj godini života, 31.marta 1991. g. Od 1992. godine u Puračiću i Lukavcu se organizuje pjesnički memorijal ”Avdo Mujkić”, u znak sjećanja na pjesnika.

(SodaLIVE.ba)

OZNAKE:
Podijeli ovaj članak
11 komentara
Subscribe
Notify of
11 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Pjano obicni,citav zivot klosario

da te bude sramota ako neznas nista pametnije napisati bolje ne pisati.po tebi niko nevalja ako pije pogledaj ostale pisce Abdulah Sidran i ostali veliki bosanski i svjetski umjetnici.portalu fala kad se sjetio rahmetli Avde.

Meho – ti si sad neka faca sto si to napiso ?
O pokojniku sve najbolje, neko reče…

Svaka cast momcima sa portala, a ti Meho..ako vec nemas sta fino napisat ili reci , onda bi ti pametnije bilo da sutis…

Steta je samo sto je link dosao od Fatmira Alispahica , kvazi knjizevnika i novinara…a u stvari jednog *** od insana koji je spreman na najniza licimjerstva samo da bi sebe stavio u prvi plan ili skrenuo paznju na sebe

Rahmetli Avdo je bio boem i veliki umjetnik.Njegova djela su ostala zapamcena i citat ce se generacijama.Nezaboravimo i rahmetli Jusufa Begica koji je bio veliki poznavalac Poezije i knjizevnosti.
Njih dvojica zasluzuju,da im se napravi spomenik,jer su ljudi koji su ostavili najvise utjecaja na Lukavacku kulturu..Neka je sram one koji blate,Lukavacko blago,a oni su to bili zasigurno…

Slazem se sa tobom Nihade, znao sam ih obojicu , Jusuf rahmetli mi je bio komsija,a posle i Avdo…bas sam gledo ovaj link, vidim mu kcerke isto na snimku…

dragomi je sto vidim da nisam sam koi cijeni rahmetli Avdu,meni je osto u dragim uspomenama posto sam ga licno poznavo.lukavac treba da je ponosan na svoju plejadu mladih pjesnika koi su bili osnivaci kluba mladih pjesnika Mostovi.cijela nam bivsa domovina bila je zavidna na njihovom radu.

DABI COVJEK OPISAO RAHMETLI AVDU POTREBNA JE SAMO JEDNA RIJEC LJUDINA

-Zuto lisce !
-Gavraski motivi!

Bio je pozdrav koji su carsijski boemi upraznjavali pozdravljajuci se prilikom nezaboravnih aksamluka koji su bili dio carsijske kulture i carsijskog tabijata ,godinama nakon nastanka ove cuvene Avdine pjesme.

Nastao je jednog aksama ,zaogrnutog plastom sprecke omore , jula mjeseca “kad dud zri”, ispred purackog doma kulture gdje su se cesto sastajali boemi starije generacije koji su,obicno tu ,zapocinjali jednu od svojih nocnih odiseja koje su se zavrsavale u sitne sate ,pocesto i na Modrackom jezeru “Kod Trake ” ,ili u foajeu lukavackog hotela, ili u nekom drugom sastajalistu ovih junaka koji su se vremenom ,jedan za drugim , pridruzili Avdi i otisli u legendu.

Eto, jedne takve julske noci ,ranih sedamdesetih ,zacinjenom zalogajima neprevazidjenih Muhamedovih lepina u satou od satrice, zalivenih bosanskom Maksuzijom ,boemske muhabete su prekinuli otegnuti zvuci okarine .

Taj mali ,glineni instrument ,u rukama jednog umjetnika u momentima punog nadahnuca, mogo je vise nego jedan simfonijski orkestar .

Mogo je da te ponese do avlije Nirvane, svijeta u kojemu se ton pretvarao u pricu ,u poeziju.
U stihove u ramu od muzike .
U akvarel natopljen spreckom omorom.
Tim carsijskim ,autohtonim sfumatom koji se ,ko carolijom nosen ,otrgao sa kista mog dobrog ucitelja Camila i nacinio oreol oko covjeka koji je grlio okarinu .

U djelicu momenta ton se pretvorio u razgovijetne rijeci :
-Zuto lisce!
– Gavraski motivi , progovorio je svojim prepoznatljivim baritonom jedna istinska puracka legenda ,moj komsija Gregory.

U tom trenu ,obasjano julskom mjesecinom ,izronilo iz sjene jasena ,pojavilo se jedno znano lice.
Bio je to svirac na okarini.Avdo Mujkic .Pjesnik.

Ova prica je dio legende koju i danas mozete cuti nedje u Puracicu.

Ja sam je ,ponovo, cuo jula mjeseca “kad dud zri”.
Kad sam zasto kod bijelog nisana u Gavrasi.

A cuo sam i lisce.
I okarinu.

Otidjite do Gavrase.
Mozda ce te i Vi cuti.

Svaka ti cast milenko majstore