fbpx
Ad image

Vještačka kriza nestašice brašna!?

2 min. za čitanje
Ilustracija

Kako ističu iz jednog od trgovinskih lanaca sve dopremljeno brašno u trgovine odmah se i rasproda.

Trgovci, kao i predstavnici Udruženja za trgovinu, ugostiteljstvo i turizam Kantonalne privredne komore Tuzla smatraju da je riječ o neopravdano izazvanoj nestašici brašna. Kasim Selimović, predsjednik Udruženja: “Kada je riječ o brašnu i drugim prehrambenim proizvodima situacija je alarmantna. Dovoljne količine na tržištu ne postoje. Medjutim, političko-ekonomska situacija u zemlji doprinjela je stanju panike, što su iskoristili i mlinari, pekari, te drugi proizvodjači. Poskupljenja i nestašice na tržištu neopravdani su i iz razloga što se uvozom mogu obezbijediti dovoljne količine pšenice i to ne iz SAD-a, nego iz Ukrajine.

Primjerice, današnja cijena tone uvozne pšenice iz Ukrajine iznosi 150 eura po toni, dok je na berzi njena cijena 325 eura. Uz ovako visoku cijenu pšenice razumljiva je i krajnja cijena brašna na tržištu”, ističe gospodin Selimović. Gordana Bulić, predsjednica Udruženja potrošača TK dijeli mišljenje sa trgovcima i navodi da je dobila informaciju da su u prošloj i početkom ove godine u BiH uvezene sasvim dovoljne količine pšenice za potrebe stanovništa.Konstatuje da je riječ o korištenju situacije i bespotrebnom stvaranju panike. Posljednjih dana je, doznajemo od Raifa Brkića, predstavnika Udruženja pekara TK, veliki pritisak pekara na udruženje zbog rasta cijena brašna na 1,05 KM po kilogramu tako da, ističe, pekari nemaju računa ni raditi. Iz tog razloga je za ovu sedmicu najavljen sastanak pekara. Predsjednici kantonalnog Udruženja potrošača upućen je poziv vlasti TK na razgovore o poskupljenjima i nestašicama,odmah nakon imenovanja Vlade.

(SodaLIVE.ba/RTV TK)

Podijeli ovaj članak
2 komentara
Subscribe
Notify of
2 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

I vele pekari da nemaju racuna raditi, ha?
A je li ikad iko od vas cuo i za jednu pekaru koja se IKADA zatvorila zbog neisplativosti (ali da gazda nije spisko pare na kartanje i kurve)?
Kako ba nemaju racuna raditi kad je kod vecine njih mali hljeb tezak ko nekada malo veca kifla a kosta ko da je dvokilac? Naguraju onih sra*a aditiva i scicaju ga na plinu pa jos malo ce se hljeb nece nositi u kesi nego ce ga vezati za spagu ko one balone na vaseru napunjene Helijumom. Samo kora i zrak unutra.
Ako nemaju racuna raditi nek zatvore pekare a nema ce nase zene kuhati (doduse one koje znaju, hoce i stignu od precih stvari kao sto je recimo gledanja serija, odlazak na fitnes i slicne bitne stvari u zivotu jedne prosjecne Bosanske porodice).
A sto se tice nestasice, narod je opet “popusio” pricu i ko budala pokupovao sve na sto je naisao ko i prosli put – i to em sumnjivog kvaliteta em po cijeni oho-hoooooo.
Kupuje se po 5 do 10 vreca brasna ko da je ‘93. Zao mi naroda jer je jadan isprepadan pa i dan danas ima traume od vremena kad smo balili na bijeli hljeb kad ga vidimo na TV-u ono malo kad je bilo struje ‘93.
Pa mora nestati kad odjednom kupe ono sto bi kupovali sledecih 5 mjeseci.
Nego, cujem da je kvalitet brasna katastrofalan??
A nakupovalo se pofajn. Ko ce se kutarisat sad tolikog brasna a hljeb ko pecina a pita i pogaca ko da je neko na njima sjedio dok su se pekli?
Kazu palacinak se razvlaci ko da je kaucukovo brasno a ne psenicno.
E moj narode svaki put te navuku na istu foru: – prodavnice pune i niceg ne fali, oni najave da ce izbiti kriza, narod se zaleti pa pokupuje i TAKO stvori krizu a onda oni puni sebe izadju na TV i kazu
-“Eto, rekosmo li mi da ce biti kriza”.

juce citam u novinama svjetski strucnjaci nemaju pojma zbog cega raste cijena hljeba.Navodno svuda u svijetu postoje velike zalihe zitarica i nema ni govora o nekoj svjetskoj kriziili gladnim godinama.Pretpostavlja se da spekulanti na svjetskim trzistima zitarica to namjerno rade da bi sto vise zaradili.A ko to sve placa,zna se.