fbpx
Ad image

Ko zagađuje sliv rijeke Spreče i jezero Modrac?

1 min. za čitanje

Sliv rijeke Spreče i jezero Modrac, najmanje jednom godišnje trpe trovanja različitim i ne uvijek poznatim supstancama. Spreča trpi stalna, kontinuirana zagađenja pojačana povremenim incidentnim trovanjima. Riblji fond Spreče i Modraca je opustošen za skoro 30%, a površina jezera Modrac povukla se za cca 6 km. Intenzitet trovanja, nebrige odgovornih i ravnodušnost javnosti dovešće do potpunog uništenja voda i mogućnosti za dalji ekonomski razvoj područja.

Centar za razvoj i podršku Tuzla je pokrenuo kampanju pod nazivom Inicijativa za sliv rijeke Spreče s ciljem da problem zagađenja sliva rijeke Spreče bude uvršten u Plan upravljanja slivom rijeke Save, na šta nas obavezuju Evropska direktiva o vodama i BH strateški dokumenti.

(SodaLIVE.ba)

OZNAKE:
Podijeli ovaj članak
9 komentara
Subscribe
Notify of
9 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Napokon!
Napokon!
Napokon!

Hvala ti Bože što se neko i ovoga sjetio! Istrajte dobri ljudi!

potpisujem predhodni komentar

samo prica nevjerzujem vise nikome,samo ocima

Ma jok, boli njih briga… Nema nis od toga

jest vala! ko li bas zagadjuje modrac???
ja mislim da to ribe naprde i naseru pa je od toga zagadjeno.

Ma zna se ko zagaduje. Najveci zagadivac su Banovicki Rudnici Uglja. Jezero Modrac u kojem se do prije neku godinu moglo kupati i koje je imalo dobru turisticku perspektivu je unisteno. Steta je ogromna, mnogo veca nego sto je sva imovina onih koji zagaduju. Tako da u globalu napravismo vise dugorocne stete nego kratkorocne dobiti.

Jezero je bilo čisto i puno ribe za vrijeme rata i 2-3 godina poslije.
Nivo jezera je bio uvijek u nivou žičare i kao velika vodena površina razgrađivala manja zagađenja.
Separacijom uglja iz rudnika godinama je stvaran talog na dnu jezera i time povećano dno i smanjena količina vode.
Da zlo bude veće kreirana je nekakvan kvazi-hidro centrala koja je spojena na “sistem” koja je povećala protok vode na brani. Odvođenje sve više vode u industriju uzrokuje opadanje nivoa vode dokazujući da kapacitet jezera prije 20 godina i danas nije isti.
Na karti jezero će biti iste veličine ali količina vode nije ista. Manju vodu je lakše zagaditi i najveća prijetnja je hemijski nerazgradivi otpad koji sterilizuje zivot u vodi.

Špekulacije su bile da je Tuzli bilo u interesu da “nestane turizam” na jezeru Modrac zbog projekta slanih jezera, i da je preko Preduzeća “Spreča” ispuštala vodu i time spuštala nivo vode.
Kada nivo vode opadne, otkrije se dio mulja koji u sebi krije mikroorganizme i anaerobne bakterije koje dolaskom na zrak umiru i stvaraju užasan miris.

Bajka o pretvaranju jezera u akumulaciju pitke vode za Tuzlu je neostvariva jer vode nema dovoljno za taj projekat, i ta teza se koristi kao predizborna kampanja nedovoljno informisanih političkih figura.
Plan bi naime bio ukidanje svih kanalizacija (jer deterdžent i hemija iz okolnih objekata i domaćinstava je veći problem od fekalija koje su biološki razgradive) , plovnih objekata i motornih čamaca.
Pošto ovo nije pravna zemlja, nema pravnog aparata da kazni krivce koji će se braniti ne znanjem, a proces uništavanje jezera traje godinama i broj lica je toliki da će svi biti amnestirani.

Možda je današnja svijest dovoljno jaka da odluči da je vrijeme da se spasi ono što je ostalo od jezera, ali ja sam ubijeđen da to nije nikome stalo. Ekologija je za napredne i školovane nekih drugih zemalja a nama ostane priča kako u inostranstvu platiš kaznu za bacanje smeća.

Želim da kažem “uredništvu” ovog portala, da ovakva priča napisana ovako kratko, pod nazivom “Ko zagađuje sliv rijeke Spreče i jezero Modrac?” je sramota. Da je piše portal kom pripada ovo jezero ovako šturo da sam veće SMSove primao. Razmislite malo o ovoj temi dajte joj tretman koji zaslužuje.

Boški.

Hvala na pozivu.
Bit će mi zadovoljstvo potpomoći kampanju.