fbpx
Ad image

Ovo su tri opasnosti koje vas svaki dan čekaju u hrani i piću

3 min. za čitanje

frizider

Pročitajte i unesite promjene kako vaše zdravlje ne bi snosilo dugoročne posljedice.

Bromirano biljno ulje

Najjednostavnije rečeno, bromirano biljno ulje je obično biljno ulje kojemu je dodan hemijski element brom. Kreiran je za odjeću i posteljinu koja treba odolijevati vatri i visokim temperaturama. No s vremenom je bromirano biljno ulje postalo sastavni dio omiljenih napitaka mnogih – gaziranih sokova! Najprije je dodavano sokovima zbog kozmetičkih razloga, odnosno da uljepša izgled soka na policama dućana. Najčešće je bio sastavni dio sokova od agruma, a kasnije se pojavio i u drugim okusima sokova. Nerijetko se može naći i u sportskim napicima koji su, kako neki misle, zdravi.

Bromirano biljno ulje dokazano šteti organizmu, i to nimalo bezazleno. Izaziva neurološke probleme, a kod fetusa može izazvati i ozbiljna oštećenja. Istraživanja su pokazala da utječe i na plodnost te da ozbiljno oštećuje razna tkiva. Bromirano biljno ulje zabranjeno je u mnogim evropskim zemljama, ali nažalost u mnogima nije pa se još uvijek može naći kao sastavni dio gaziranih sokova.

Akrilamid

Pomfrit, čips, krekeri, slane grickalice – vaši omiljeni izvori grešnih užitaka mogli bi sadržavati kancerogenu tvar koja nosi naziv akrilamid. To nije aditiv, nego je hemikalija koja se povezuje s nastankom karcinoma. Akrilamid je oduvijek poznat u industriji otpada, a u prženoj hrani može se pronaći unazad 10 godina. Ima ga u raznoj hrani, ali u iznimno malim količinama koje nisu prijetnja zdravlju. No istraživanja su otkrila da ga ima previše u prženim krumpirićima, čipsu i sličnim grickalicama.

Akrilamid je iznimno opasan jer se veže uz nastanak karcinoma jajnika, maternice i bubrega. Jedna je studija pokazala da majke koje jedu veće količine hrane s akrilamidom rađaju bebe sa smanjenom porođajnom težinom koje su sklone raznim vrstama oboljenja. Akrilamid se može pronaći i u kruhu te nekim vrstama dvopeka i keksa. Znanstvenici upozoravaju da je riječ o iznimno opasnoj hemikaliji koja predstavlja ozbiljan rizik za ljudsko zdravlje.

BPA

BPA, odnosno Bisfenol A je hemikalija koja se koristi za bolju čvrstoću plastike pa ga se može pronaći u većim količinama u raznim plastičnim proizvodima. BPA se može pronaći u brojnim predmetima koje često koristite, a posebno uznemirava to što se može pronaći i u bočicama za djecu. Ako na plastičnim posudama koje kupujete i koristite ne piše ‘BPA free’, onda je vrlo vjerovatno da ga vaša plastika sadržava.

Brojna su istraživanja dokazala štetnost Bisfenola A. No unatoč tomu industrija hrane ne odriče se plastičnoga pakiranja i korištenje te nezdrave hemikalije. Bosfenol A je u nekim slučajevima kancerogen, a može ostaviti dugoročne posljedice na zdravlje. Kako je dokazano, Bisfenol A na neki način kopira ljudske hormone pa narušava endokrini sistem. BPA je odgovoran za tumore dojki, probleme s jetrom, dijabetesom i neplodnošću.

(SodaLIVE.ba/Tportal)

Podijeli ovaj članak
1 komentar
Subscribe
Notify of
1 komentar
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

OZ ne seri 80 posto ljudi u BIH gladno ti trazis neke musice jede se sta ima pa dokle bog da da se zivi mislim glupa vjest Ko od nas zivi zdravim zivotom pozz