Dugačka povorka njegovih poštovalaca išla je iza kovčega sa klimom i staklenim poklopcem, duž šest kilometara kroz njegov rodni Sibiu u Transilvaniji.
Preko jedne zgrade bio je raširen ogromni transparent sa njegovim likom. “Mnogo je vodio računa o svojoj romskoj zajednici i pomagao ljudima. Izvršio je integraciju Roma u rumunsko društvo, slao je članove zajednice u školu”, priča njegov rođak Jon Rudaru.
Prije sahrane njegov stariji sin Dorin je krunisan za “međunarodnog kralja Roma”, i tako ga naslijedio na čelu najveće romske zajednice u Europi, dok je sam Ćoaba 1997. godine naslijedio svog oca koji je za vrijeme holokausta bio deportovan u Sovjetski Savez.
Romski sociolog Ćiprijan Nekula opisuje Ćoabu kao umerenog vođu i posrednika koji je koristio svoju propovjedaonicu za prenošenje mnogih poruka, tražeći od Roma da ne prose po ulicama, da čekaju da napune 16 godina pa da tek onda stupaju u brak i da traže veća prava kao manjina.
“Kad bih ga pozdravio sa ‘ljubim ruke vaše veličanstvo’”, priča Nekula, “on bi mi odgovorio ‘dosta s tim glupostima’”.
Ćoaba je postao čuven po tome što je, kad je vidio kako njegova 12-godišnja ćerka bježi iz crkve sa svog vjenčanja kako ne bi postala dijete-mlada, postao aktivista za obrazovanje romskih djevojčica i počeo da se zalaže da djevojčice ne treba da se udaju prije nego što navrše 16 godina. Doduše, njegova Ana-Marija se vratila nekoliko minuta kasnije i obavila svoju dužnost i udala se za čovjeka koga joj je odabrao otac.
Na njega i njegovu politku veliki uticaj je imala njegova supruga Marica, kojom se oženio kad su oboje imali 14 godina, i sa kojom je dobio četvoro djece.
Jedan je kralj roma a to je Hilmo!