fbpx
Ad image

Kakav CV vam treba da vas Google i Apple pozovu na razgovor?

3 min. za čitanje

google-zipGejl Lakman MekDauel radila je za sve tri i na osnovu iskustva napisao knjigu, sa savetima za one koji su u potrazi za poslom ’The Google Resume’. Kako bi uopšte imali priliku da odgovorite na pomalo besmislena pitanja Google-a, neophodno je da vas pozovu na intervju, a evo devet glavnih stvari na koje velike kompanije obraćaju pažnju u radnim biografijama.

1. Ako imate diplomu prestižnog univerziteta, vaše šanse da budete pozvani na intervju za posao značajno rastu.

2. Google i Apple žele ljude sa relevantnim radnim iskustvom tokom školovanja, preciznije sa obavljenom relevantnom praksom. Ako ste sa 19 godina bili konobar, to nikako neće biti plus. Ovo morate imati na umu već tokom početka vašeg visokog obrazovanja. Autorka je ljeto pre nego što je upisala koledž radila kao web developer.

3. Bitni su glavni predmeti koje ste izabrali tokom studija i na kojima ste diplomirali. Kako bi vas velike tehnološke kompanje primjetile bitne su finansije, marketing ili informatika.

4. Velike tehnološke kompanije vole da vide ljude koji vraćaju dug svojim zajednicama. Volontiranjem možete ’uljepšati’ vaš CV, ali i tom prilikom povedite računa o vašim zaduženjima. Neće svaki tip volontiranja biti relevantan, stoga je najbolje da nekoj dobrotvornoj organizaciji ponudite svoju pomoć za određenu vrstu marketinga ili sajta.

5. Tehnološke kompanije preferiraju dobre govornike i komunikatore. Morate se izražavati jasno i profesionalno.

6. Ako ste u prijateljskim odnosima s fakultetskim profesorima, to je definitvno prednost. Autorka predlaže da se potrudite da postanete asistent profesora ili da učestvujete u nekim istraživačkim projektima, tako ćete zaraditi preporuku profesora koja može biti od velikog značaja.

7. Pokažite poznavanje različitih pozicija i zaduženja unutar kompanije.

8. Osobe sa preduzetničkim duhom imaju bolje šanse za zaposlenje.

9. Prosjek ocjena sa fakulteta nije presudan. Tehnološke kompanije traže ljude koji su zabilježili određeni uspjeh, a prosjek na fakultetu je samo jedna tačka na grafikonu nečijeg uspjeha.

Na sajtu posvećenom knjizi The Google Resume, autorka je postavila i primere radne biografije, ali i shemu koja će biti od pomoći kao priprema za intervju, a odnosi se na oblasti izazova, liderstva i timskog rada. Kada su u pitanju izazovi bitno je kako ste ih prevazišli, kako ste se suočili sa preprekama, neuspjehom, greškama i šta ste iz njih naučili. Tokom biheviorističkih intevjua takođe je bitna perspektiva vašeg uticaja na tim, situacije u kojima ste morali da donesete tešku odluku, kao i situacije neslaganja sa određenim osobama. Kod timskog rada bitna je interakcija sa članovima, pre svega odnosi gde postoje određena neslaganja, situacije izgradnje i motivacije tima, ali i šta mislite da bi članovi vašeg tima rekli o vama.

(SodaLIVE.ba/Ekapija)

Podijeli ovaj članak
1 komentar
Subscribe
Notify of
1 komentar
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

sad me zvali prije 10 minuta al me sjebalo ovo sto sam radio ko konobar