Najbolje rješenje za problem je postojanje web/mobilne aplikacije, na kojoj će biti javno dostupne informacije o zagađenim područijima i o ljudima koji učine prekršaj protiv okoline.
Korištenjem ove aplikacije će bilo koji korisnik moći da vrlo jednostavno u dva poteza uslika problem i proslijedi informaciju, koja će biti smještena na bazi podataka stranice ekovizija. To će takođe pomoći u detaljnom istraživanju zagađenosti u BiH, pa čak i u drugim zemljama svijeta.
Ovim je riječima mladi Tuzlak Sanel Hodžić (22) predstavio svoj projekt EkoVizija, koji je u konkrenciji za najbolje ideje iz BiH Srbije i Kosova.Hodžić je rođen u Tuzli 12.8.1991. godinbe, gdje je završio srednju mješovitu Elektrotehničku školu Tuzla smjer ICT tehničar, a nakon srednje škole je dvije godine proveo volontirajući u nevladinim organizacijama među kojima su Fondacija Tuzlanske zajednice i Humanitarno udruženje građana City Angels. Nakon nekog vremena je stekao praksu iz svoje oblasti u kompanij Leftor od koje i dan danas ima savjetodavnu podršku u smislu daljeg podučavanja i finansiranja poslovnog usavršavanja u okviru IT akademije gdije takođe stiče kvalitetna znanja u oblasti razvijanja web aplikacija.
Kada je riječ o EkoViziji, evo šta Sanel kaže o svojoj ideji:
– Budući da na ljude u najviše slučajeva utiču kazne ili pritisak javnosti da se promjene, Ova aplikacija će biti pravo rješenje, zato što će prije svega nadležnim organima davati potrebne informacije, o prekršiteljima i samim time će više ovakvih nedjela prema zajednici biti sankcionisano od strane nadležnih. Na stranici će se takođe objavljivati i poduzete akcije od strane građana i nevladinih organizacija. Budući da će ovakav tip informacija biti svima javno dostupan, rezultat svega toga će biti, veća savjest građana u pogledu na ovaj problem i ekološki čistija zajednica. To dalje vodi prema boljim ekološkim uslovima za razvoj turizma BiH, a to naravno vodi prema boljoj ekonomij.
Inače, za izradu Ekovizija aplikacije postoje dvije tehnologije: Mobilna aplikacija će biti razvijena u Phone Gap tehnologij, HTML+Java Script. Web Aplikacija: Biće razvijena uz pomoć: mysql baze podataka, PHP tehnologije, HTML/CSS + Javascript + Apache.
– Korištenje aplikacije će biti jako jednostavno, korisnik će koristiti samo dvije kontrole, za postavljanje slike i za komentar. Mobilna aplikacija će automaski u bazu spomenute stranice slati podatke o lokacij na kojem je fotografija uslikana.A administrator će informacije slati nadležnim organima, u zavisnosti od lokacije na kome se problem nalazi – pojašnjava Hodžić.
Govoreći o vremenskom okviru i ciljevima, kaže:
– Ciljevi su sljedeći: U prvom mjesecu razviti web aplikaciju koja će biti javno dostupna građanima, U drugom mjesecu je cilj razviti mobilnu aplikaciju koju će korisnici moći da koriste. U trećem mjesecu razvoja aplikacije ćemo se posvetiti promocij aplikacije, putem društvenih mreža: facebook, twiter, linked in i slično, ostvariti saradnju sa medijskim portalima, ostvariti saradnju sa nadležnim institucijama i sa nevladinim organizacijama koje se bave ovom problematikom. Od četvrtog do šestog mjeseca rada je cilj okupiti 10.000 posjetitelja aplikacije. Za ubuduće je cilj da broj informacija u bazi i broj posjetitelja bude stalno u porastu. U drugih 6 mjeseci postojanja aplikacije je cilj proširiti broj korisnika preko 100.000 u regiji. Cilj za drugu godinu je u saradnji sa nevladinim organizacijama organizovati akcije tipa čišćenje zaprljanih rijeka i jezera i drugih mjesta gdije je to potrebno.
Za izgradnju zajednice vodićemo online kampanju putem facebook, twiter i linked in društvenih mreža, a ofline kampanju ćemo voditi putem medija, i putem uličnih akcija u saradnji sa nevladinim udruženjima koje se bave ovim problemom. Takođe ćemo organizovati i online evente, nagradne igre i slično. Ljudi će se uključiti ofline tako što će da uslikaju i da evidentiraju ilegalne radnje počinjene nad okolinom. Isprva ćemo koristiti multimedijalne sadržaje tipa fotografija, a poslije ćemo po potrebi koristiti i video i audio materijale.
Projekat će se održavati uz pomoć korisnika aplikacije, koji će da šalju informacije i time kontinuirano učestvovati u ispitivanju ekološkog stanja u BiH.
Svaka čast, ovako nam nešto treba protiv nesavjesnih pojedinaca ….. predlažem samo da napravi i nešto slično gdje bi građani mogli prijavljivati lopove i nesavjesne vozače…potrebno je da izgradimo sistem koji će biti jednak za sve, i obične građane a i političare i lopove.
“Svaka čast, ovako nam nešto treba protiv nesavjesnih pojedinaca ….. predlažem samo da napravi i nešto slično gdje bi građani mogli prijavljivati lopove i nesavjesne vozače…potrebno je da izgradimo sistem koji će biti jednak za sve, i obične građane a i političare i lopove.”
Zahvaljujem na komentaru i prijedlogu,
i mogu vam reći da uz pomoć ekovizije postoji veliki potencijal da problem koji ste spomenuli bude pokriven!
Definitivno je cilj ostvarivati saradnju sa nadležnim institucijama, nevladinim organizacijama, medijima i građanima.Samim time bi sistemski ulazili u riješavanje jednog po jednog problema u BiH.