Regulatorna agencija za komunikacije BiH u nekoliko navrata je kažnjavala operatere zbog tehničke nepripremljenosti ove usluge no konačno možemo reći da je ona počela sa 1. januarom 2013. godine.
Prvog januara ove godine započela je usluga po kojoj korisnik mobilnih telekomunikacija može zadržati postojeći broj ali koristiti mrežu i pogodnosti drugog operatera. Prenos mobilnog telefonskog broja vrši se na način da pripaid ili post paid korisnik određenog mobilnog operatora podnese pisani zahtjev izabranom mobilnom operatoru.
«Uslovi koje nosilac mobilnog telefonskog broja treba da ispuni da bi vršio prenos broja definisani su dokumentom pod nazivom «Opšti uslovi poslovanja mobilnih operatora» i taj dokument je objavljen na njihovim web stranicama», kazao je Boris Kujundžić – rukovodilac Regionalnog sektora Banja Luka RAK-a.
Prednosti ove usluge direktno su povezani sa uštedom troškova. To se naročito odnosi na poslovne korisnike telekomunikacijskih usluga.
«Također uvođenjem ove usluge mi očekujemo da će doći do dinamičkog kretanja dinamičkih usluga u smijeru intenziviranja konkurencije među operatorima. Dakle, korisnici će imati na raspolaganju širi asortiman usluga, visoki kvalitet i niže cijene», dodaje Kujundžić.
Važno je napomenuti i da korisnik telefonskih usluga koji želi ovu opciju ne smije platiti cijenu veću od 20 KM. Regulatorna agencija za komunikacije BiH očekuje da efekti uvođenja usluge prenosivosti brojeva u mobilnim komunikacijama u prvom kvartalu ove godine neće biti toliko značajna obzirom na trenutno ponašanje korisnika. Radi se o tome da pojedine grupe korisnika nisu odmah spremne na promjene ali neke druge grupe, npr. neki pretplatnici jesu. Ipak, tokom ove kalendarske godine, iz Regulatorne agencije za komunikacije BiH, očekuju da će ova usluga postati i te kako masovna i da će donijeti veće koristi za korisnike.
(SodaLIVE.ba/RTV Slon)