Bivši glavni državni tužilac Goran Salihović na ročištu održanom u Sudu BiH negirao je krivnju za produženo krivično djelo zloupotreba službenom položaja ili ovlasti, koje mu je Tužilaštvo BiH stavilo na teret.
Salihović je kazao da razumije djelo koje mu se stavlja na teret, ali da mu optužnica nije jasna, te da je kontradiktorna.
– Ne osjećam se krivim ni po jednoj optužbi. Tamo mi se stavlja imovinska korist koju sam ostvario, da sam sebi pribavio novac. Ne vidim osnovne elemente za krivično djelo. Nema umišljaja, nema lične odgovornosti – kazao je Salihović na ročištu.
Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv Salihovića, kojom ga tereti da je pribavio nezakonitu imovinsku korist u iznosu višem od 50.000 maraka.
Prema navodima iz optužnice, Salihović je kao glavni tužilac Tužilaštva BiH u periodu od početka februara 2013. do 28. septembra 2016. godine, postupao suprotno Odluci o uvjetima i načinu korištenja sredstava za reprezentaciju i poklone, odnosno prekoračio je limit potrošnje u zemlji i inostranstvu na mjesečnom nivou.
Prilikom službenog putovanja iz Pariza, kako je navedeno u optužnici, Salihović je 29. aprila 2015. zajedno sa svojim saradnicima i pratiocem Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, zbog turističkog obilaska grada uprkos upozorenjima, zakasnio i propustio let za koji su imali povratne karte.
– Ja sam bio u Parizu gdje sam držao predavanje o terorizmu, te zbog toga opravdano zakasnio na avion. Nisam ja razgledao Pariz pa zakasnio – kazao je Salihović.
To je za posljedicu imalo kupovinu novih karata, koje je Salihović, prema optužnici, platio svojim sredstvima, ali po povratku je od rukovodioca Odjela za materijalno-finansijske poslove zahtijevao i naložio mu da mu refundira iznos od 3.874 marke, a potom je Direkcija za koordinaciju policijskih tijela izvršila povrat novca Tužilaštvu za svog uposlenika u iznosu od 1.291 KM.
Kako stoji u optužnici, na taj način Salihović je oštetio budžet Tužilaštva BiH u iznosu od 2.583, a budžet Direkcije u iznosu 1.291 KM.
Prema optužnici, Salihović je bio upoznat sa Pravilnikom Vijeća ministara BiH o korištenju sredstava za reprezentaciju i s limitom od 20.000 maraka koji je određen za Tužilaštvo BiH na godišnjem nivou, ali je svjesno postupao drugačije.
Optužnicu protiv Salihovića Tužilaštvo BiH je podiglo 30. novembra, nakon više od dvije godine provođenja istrage.
Prethodno je Salihović disciplinskim postupkom skinut sa pozicije glavnog tužioca i ostao je da radi kao tužilac Tužilaštva BiH.
Tužilaštvo BiH obustavilo je dio istrage protiv Salihovića, a na okolnosti koje su bile predmet disciplinskog postupka protiv njega.
Gorane sve ti vjerujem kada kazes,jer tebe tvoji roditelji nisu naucili da budes lopov i covjek bez karaktera,a moj ti je savjet ,idi radje uTunguziju,pa tamo zivi nego u toj lopovskoj usranoj bosni.
E moj Gorane da si iz Sarajeva ne bi oni nikakve optuznice podizali ali posto si iz provincijskog Lukavca hajde da ga zajasemo. Ti bajagi ukro 50.000 maraka smijesna cifra a gdje su im oni sto su pokrali milione oko toga nista se neprica. Ja znam da si ti postenjacina i fala bogu da ces ih 100% dobiti ako nebudu te sudije kupili jer kod nas je i sam znas sve na toj osnovi. Sta ce biti sa svih onih koji su privatizovali tolika preduzeca pa trebali zaposliti silu naroda a nisu pa kasnije rasprodali imovinu tih preduzeca a sta je to nego kradja drzavne imovine i opet nikom nista. Samo napred Gorci i pobijedices ti tu namjestenu igru oko tebe ali ih onda razvali da im oci iskoce. Sretno.