Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt je u četvrtak, 21. novembra, objavio je odluku kojom će biti riješen problem funkcioniranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke u Bosni i Hercegovini.
Podsjetimo, NUB BiH spada u grupu sedam institucija od državnog značaja čiji pravni status nije riješen od završetka rata u našoj zemlji.
“Ovim sedam institucija su kulturni i identitetski stubovi BiH. Oni čuvaju bogatu i raznoliku historiju ove zemlje i osiguravaju da buduće generacije razumiju i cijene zajedničko naslijeđe. U zemlji koja ima složenu prošlost, one doprinose pomirenju, kao i međusobnom razumijevanju. Moja namjera nije da isključim bilo koga, nego da uključim sve.
“Ovim sedam institucija su kulturni i identitetski stubovi BiH. Oni čuvaju bogatu i raznoliku historiju ove zemlje i osiguravaju da buduće generacije razumiju i cijene zajedničko naslijeđe. U zemlji koja ima složenu prošlost, one doprinose pomirenju, kao i međusobnom razumijevanju. Moja namjera nije da isključim bilo koga, nego da uključim sve.
BiH kao osnivač i vlasnik ovih ustanova dužna je vršiti svoje nadležnosti. Ipak, ovih sedam institucija je na ivici kolapsa. Moram naglasiti da vlasti BiH već decenijama nisu ispunili obaveze koje imaju. Danas vam se obraćam sa stepenica jedne od ustanova.
Vrata NUB-a već sedmicama nisu otvorena za korisnike. Osjećam posebnu odgovornost prema ovoj riznici bh. kulture. Preživjela je napad 25. augusta 1992. kada je granatirana Viječnica. Moramo zaštiti ovaj simbol tradicije i moramo zaštiti ovaj simbol zajedničke budućnosti.
Govoreći o uposlenicima i dubljim problemima, Schmidt je naglasio da bi ovakva situacija dovela do ugrožavanja akademske zajednice i ugrozila 78 drugih biblioteka.
“U slobodnoj zemlji, mogućnost pisanja knjiga i doprinosa razvoju zemlje predstavlja kamen zemaljac. Trenutno u BiH je nemoguće izdavati knjige zato što tim knjigama nije moguće dodijeliti broj ISNP.
Kako bih onemogućio ugrožavanje daljnjeg rada NUB-a i spriječio da se isto desi u drugim institucijama, donio sam nalog kojim se podržava funkcionisanje NUB-a. Nalog se odnosi na ovlasti za obavljanje konkretnih zadataka NUB-a i ostalih šest ustanova ako se suoče sa sličnim problemom. Ovo je šansa da se vrati mogućnost ne samo međunarodnih standardnih knjiških brojeva nego i funkc biblioteke”, kazao je.
Dodao je da su ga zaposlenici su obavijestili da su telefonske linije isključene i da je moguće da se isključi i struja.
“Kontaktirali smo Elektroprivredu i oni su nam rekli da će pričekati jer ćete na osnovu ovog naloga biti u mogućnosti platiti struju. Nalog će također omogućiti pravnu osnovu da vam se isplate i plate koje ste čekali nekoliko mjeseci. Ovo je zaključak koji smo dostigli”, kazao je.
Osim naloga, naglasio je i da rok koji je postavljen pred vlasti.
“Po zakonskom pitanju dajem 60 dana Vijeću ministara da parlamentarnoj skupštini predloži zakon kojim će se urediti finansiranje ovih ustanova.
Želio bih iskoristiti priliku KS i FBiH što su pomagali ove instuticije, ali ovdje se radi o državnim institucijama i potrebno je da cijela država doprinese očuvanju institucija. Impresioniran sam jer sam čuo da su koalicione stranke razgovarale o pravnom osnovu ovog pitanja i želim se zahvaliti svima koji daju doprinos da se ova pitanja rješavaju”, kazao je Christian Schmidt i za kraj govoreći o lokaciji biblioteke, naglasio je da kada se radi o Nacionalnoj univrzitetskoj biblioteci nije riječ o ustanovi koja je vezana samo za Sarajevo, ali da Nacionalna biblioteka treba biti u Sarajevu.
Prenosi radiosarajevo.ba