Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić koji se u medijima pojavljuje vrlo rijetko poručio je građanima da imamo dovoljno respiratora, piše BUKA.
“Osamdeset i pet posto zaraženih slučajeva su sa blagim simptomima i prebole ovu bolest. Imamo 141 respirator i smatramo da je to sasvim dovoljno” kazao je tada Mandić.
Brzinom svjetlosti broj respiratora se povećao, pa je premijer Federacije Fadil Novalić nakon dvije sedmice kazao kako FbiH ima 250 respiratora.
No, to je bilo daleko ispod potrebnog broja respiratora.
Tako je Novalić obećao da će do 15.4. u FBiH stići velika količina medicinske opreme, među tom opremom i 100 respiratora, ali Novalić tada nije govorio o tome ko će nabavljati tu opremu.
„ Radi se o novom setu nabave koji nam je dostavila Federalna uprava civilne zaštite i on će se sad poslije nabavke koja se odnosila na široke mase, odnositi na zdravstveni sektor. Tu je prije svega stotinu respiratora, pregovaramo za nabavku iz Kanade – visokoprofesionalni respiratori za kliničke centre, ali i za druge ustanove. Tu je 200.000 medicinskih maski i 100.000 hirurških maski za medicinsko osobilje, zatim 50.000 pari zaštitne obuće i konačno milion rukavica.To je set koji je isključivo za medicinski sektor i ima svoju vrijednost u iznosi od osam do deset miliona maraka“ –poručio je Novalić .
Zadatak ispunjen, javnost smirena, ali i izmanipulisana.
Za transport opreme je zadužena posrnula aviokompanija Fly Bosnia.
Novalić je tada kazao da je zdravstvenom sistemu potrebno još 300 respiratora, dajući tako nagovještaj da će javnih nabavki biti još.
Novalić je obećavao da se oprema se u Bosni i Hercegovini može očekivati za 15 dana, ali to se nije desilo.
Oprema, i to nepotpuna, 80 respiratora stiglo je nakon 25 dana. Na sarajevskom aerodromu Novalić je s ponosom uvjeravao novinare da javnosti saopšte kako respiratori „predstavljaju sami vrh ponude“, da to nije trebao reći kasnije je potvrdio i njegov stranački šef Bakir Izetbegović prilikom gostovanja na Federalnoj televiziji.
„Naime, ovo je respirator koji snabdijeva dva pacijenta odjednom, dakle, sa naših 250 koje imamo, ovo predstavlja sad mogućnost 450 pacijenata i približili smo se tom evropskom standardu na 1000 stanovnik“ ponosio se Novalić nabavkom respiratora koja ga je kasnije koštala saslušanja i optužnice.
27.4. novinarka portala Fokus Semira Degirmendžić javnosti je otkrila ono što je Fadil Novalič krio – uvoznika 100 respiratora. To je radila neovlaštena firma, firma za proizvodnju malina čiji je vlasnik bivši TV voditelj Fikret Hodžić.
Degirmendžić mjesecima ne daje izjave na ovu temu, a u ranijim razgovorima je govorila koliko je bilo teško doći do zvaničnih potvrda.
Ipak, do potvrde informacije da je uvoznik respiratora “FH Srebrena malina “ došla je u Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
Brojni indikatori su ukazivali da „Srebrna malina“ nije trebalo da dobije posao težak 10,5 miliona KM: živjeli su od kredita, firma je poslovala u dugovima, a i šta proizvođač malina i TV voditelj zna o respiratorima? Nakon otkrića afere, akteri vlasti su pokušavali da speru svoju odgovornost.
Ministrica finansija Federacije BiH Jelka Milićević otkrila je Vlada FBiH, a niti Federalni stab CZ nisu dali saglasnost za nabavku ovih aparata.
– Kako je to urađeno da, nažalost, ni Federalni štab Civilne zaštite ne zna jer nije donio nikakvu odluku o pokretanju nabavke.
Ni na Vladi FBiH nikad nije data suglasnost na odluku o nabavci repiratora. Izgleda da je to urađeno mimo znanja i mimo procedura Štaba CZ. Ko je to i kako uradio uistinu treba istražiti – kazala je tada Milićević za Fokus.
O kvalitetu Fadilovih respiratora iz „samog vrha ponude“ svoju ocjenu su dali sudski vještaci.
„U nalazu vještaka utvrđeno je da nabavljeni ventilatori ne posjeduju ni minimum potrebnih bitnih karakteristika za adekvatan tretman pacijenata u jedinicama intenzivne terapije, među koje spadaju pacijenti oboljeli od Covid 19. Dakle, nije preporučeno korištenje ovih ventilatora u jedinicama intenzivne terapije“ stoji u saopštenju Tužilaštva BiH iz maja ove godine.
O njihovom (ne)kvalitetu biće još govora, ali vratimo se akterima afere „Respiratori“.
Svi oni su pozvani na saslušanje u SIPA-u, nakon čega su i uhapšeni. U pritvoru se našao premijer Federacije Fadil Novalić, direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak i vlasnik firme Srebrena malina Fikret Hodžić.
Njima se na klupi sumnjivaca pridružio i direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak, a sumnjiči ih se za organizovanje grupe, pranje novca i zloupotrebu položaja.
Svoje mjesto u nabavci respiratora dobila je i bivša Fikretova TV partnerica voditeljica Ana Bavrka.
Ona je imala status stručne osobe kako bi firma mogla dobiti dozvolu za uvoz medicinske opreme.
Njenu ulogu ispitivalo je i Tužilaštvo BiH. Tužilaštvo je do sada saslušalo i Jelku Milićević, ministricu finansija FBiH, Asima Sarajlića delegata u Domu naorda BiH, Davora Pehara, direktora Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Mustafu Kadribegovića, aktuelnog v. d. direktora FUCZ-a, Hasana Ganibegović, Nasera Orića, bivšeg šefa Novalićevog kabineta i sekretarku Vlade FBiH Editu Kalajdžić.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik iz njemu poznatih razloga stao je javno u odbranu Fadila Novalić i ostalih aktera afere rekavši kako niko ne bi trebalo da odgovora za nabavke u ekstremno teškim uslovima.
U javnost je procuirala i prepiska Fadila Novalića sa NN osobom, neki mediji tvrde da je NN osoba direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović.
Podsjećamo na dio prepiske.
NN: Morate brzo reagovati na 150.000 testova, jer će ih neko drugi kupiti. Ja sam rekla da ih se rezervira za nas i sa Solakom. Nemamo vremena za gubljenje. Novalić: Solak će morati preuzeti vlast. Respiratori i testovi moraju umiriti stanovništvo. Ovo se zamahuje. NN: Da, ujutro u 9 zovite Pehara, Čerkeza, Solaka i Jelku… Moramo hitno reagirati. Moramo mi preuzeti. Dati Solaku krila i izmijeniti Štab CZ. Novalić: Ma dat ćemo mu, ali otkud toliko mekušaca oko nas.
Svi u nekim akcijskim filmovima, a Jelka mu zgrabila vlast, a zakon ovlastio njega. Da ja sad imam 20 miliona na Razvojnoj ja bi to frontalno podijelio po Federaciji i umirio sve. Ovo su beskičmenjaci…
Asim Sarajlić i njegov iskaz Tužilaštvu BiH ostaje još jedna misterija, a Sud BiH ga je kaznio sa 3.000KM jer je tužiocima odbio dati lozinku sovg mobitela.
U međuvremenu mediji otkrivaju nove nepravilnosti u aferi. Avaz piše da je „Srebrena malina“ posao ugovorila i respiratore uvezla bez bankovne garancije. Respiratori neispravni Iako je prošlo pola godine od nabavke respiratora, oni još nisu stalvjeni u funkciju.
Mjesecima nijedna firma nije htjela instalirati respiratore i na tome zaraditi 150.000KM.
Nakon višemjesečnih neuspjeha u potrazi za firmom koja će instalirati respiratore, firma “Profesional Medic” iz Beograda se ponudila da besplatno instalira 100 respiratora.
Trebalo je da prva bolnica koja će dobiti ove respiratore bude kantonalna bolnica u Goraždu. No, ispostavilo se da oba respiratora nisu ispravna, a to je potvrdila i firma koja je vrđila verifikaciju „Ver lab“.
Direktor ove laboratorije Almir Badnjević za BUKU je kazao kako određeni parametri nisu okej i kako bi, da je verifikacija prošla i da su pacijenti priključeni na ove rspiratore, ishod bio fatalan.
Dakle, respiratori bi ubili svakog pacijenta. Isti scenarij i tokom montaže respiratora na KCUS-u, pa je njihova instalacija otkazana do daljnjeg.
Dok Tužilaštvo BiH i dalje ne odmiče previše od početka istrage i dok su akter afere na slobodi, sloba izražavanja i slobodnog novinarstva je ugrožena.
Zbog uloge medijskog istražitelja Semira Degirmendžić je bila žrtva napada na društvenim mrežama, a izložena je i pokušajima degradiranja i diskreditacije.
10,5 miliona KM je bačeno u vodu, a s obzirom da respiratori ne rade i nisu u upotrebi ni pola godine od nabavke, pravo je pitanje koliko je nabavka bila hitna. Kome se žurilo i zašto? Odgovora nema puno, a ko hoće da vidi – slika je jasna.
Dobro ste i zivi,tko upravljasa Bosnom.