Protekle sedmice u Tuzli, Kalesiji i Lukavcu zabilježena je visoka koncentracija pražine u zraku, što znači da je zrak bio onečišćen zagađujućim materijama. Osim mjerenja zagađenja zraka, šta nadležne institucije još rade, kako bi zaštitili građane?
Ministarstvo za zaštitu okoliša TK o kvalitetu zraka javnost informiše na osnovu podataka dobivenih iz instaliranog sistema za praćenje kvaliteta zraka na području TK. Mjerne stanice su u Lukavcu, Bukinju, kod Skvera, BKC-a i na Ceriku u Tuzli. Mobilna stanica za mjerenje kvaliteta zraka smještena je u općini Banovići. Građani i nadležni tako u svakom trenutku znaju kakav zrak udišu. Međutim, šta u konačnici građani imaju od ovakvih projekata? U cilju zaštite građana Vlada TK će poboljšati interventne mjere o zagađenosti. Epizode koje Operativni štab može proglasiti su pripravnost, upozorenje i uzbuna. Ove mjere nisu bezazlene, jer ukoliko se naprimjer proglasi stanje uzbune mogu se poduzeti razne mjere ograničenja za zagađivače.
Građani često misle da je privreda ta koja stvara najveća zagađenja zraka, ali to baš i nije tako. Naime, individualna ložišta najveći su problem. A nijedna inspekcijska služba nije nadležna za kontrolu dimnjaka u kućama ili pak za nadgledanje onog što građani lože u peći. A prema informacijama sa kojima mi raspolažemo loži se svašta, od gume do plastike.
Kada su u pitanju industrijski dimnajci nadležnosti su podjeljne na federalnu i kantonalnu inspekciju. Tako da, je, naprimjer, TE Tuzla u nadležnosti federalne inspekcije. Ljekari upozoravaju da je zagađenje zraka jedan od vodećih uzroka obolijevanja pluća – bronhitis, astma i karcinom pluća samo su neke od bolesti koje izaziva loš zrak. Za sada nadležni apeluju da, ukoliko građani primijete povećanje sumpordioksida, poduzmu mjere zaštite ili, ukoliko imaju mogućnost, ne izlaze iz svojih domova.
(RTVTK)