Gradska vijećnica SDA u Lukavcu, Azra Jusufović, oglasila se povodom nacrta Prostornog plana TK za period 2025–2045, koji je u posljednjim danima izazvao brojne reakcije javnosti, posebno zbog predviđanja masovne rudarske eksploatacije na području Lukavca.
U svom javnom obraćanju, Jusufović ističe da joj se svakodnevno javljaju zabrinuti građani, te naglašava kako neće podržati nijedan projekat koji ugrožava zdravlje i životnu sredinu građana:
– Kao vijećnica izabrana voljom ovog naroda, jasno i glasno želim reći: Nikada neću podržati nijedan projekat koji ugrožava zemlju na kojoj živim, na kojoj odrastaju naša djeca i gdje leže naši korijeni.
Ona je pozvala i gradonačelnika Lukavca da se oglasi i zauzme jasan stav u ime svih građana koje predstavlja.
– Građani su zabrinuti i s pravom. Lukavac je već dao više nego dovoljno kada su u pitanju fabrike i industrijsko zagađenje – poručuje Jusufović.
Poseban apel uputila je na uključenje građana u predstojeću javnu raspravu, koja će biti održana u utorak, 23. jula u 10:00 sati u velikoj sali Policijske uprave Lukavac:
– Vrijeme je da prestanemo kukati i klevetati sve redom dok grad pred našim očima gubi bitke upravo zato što šutimo. To je mjesto gdje se brani naš grad – ne na tastaturi, ne u komentarima.
Na kraju poručuje:
– Ako vam je dobro ovako – poštujem, ali onda nemojte sutra pisati kako su svi krivi. Jer ko ne dođe kad treba ustati, neka ne kuka kad bude kasno.