Marin Marić iz Mostara nedavno je na eBayu kupio Quadcopter, odnosno popularni dron koji s besplatnom poštanskom dostavom iz Hong Konga stoji 51 američki dolar, što u protuvrijednosti u BiH iznosi oko 93 marke. No, onda je na njegovu kućnu adresu stigla plava kuverta s obavijesti da se javi u ured Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) gdje je dobio obavijest kako mora platiti 20-ak maraka vrijednosti uvoznih davanja.
Ova praksa nema nikakve logike s obzirom na to da postoji velika razlika između visine vrijednosti roba koje se fizički mogu unijeti, te prevesti poštom. Tri poštanska operatera u BiH, BH pošta, Hrvatska pošta Mostar i Pošta RS-a, zbog toga su pokrenula zajedničku inicijativu da se izmjeni visina vrijednosti roba nekomercijalnoga karaktera koja je oslobođena plaćanja davanja – piše bh. izdanje Večernjeg lista. Prije svega, to se odnosi na sve više rastuću kupnju uglavnom posredstvom velikih internetskih trgovina eBaya, Aliexpressa ili Amazona kako bi ih se dovelo u isti položaj kao i kupce koji robe fizički prenose sa sobom preko bh. granice.
Naime, prema sadašnjim propisima, svaki državljanin BiH koji prelazi granicu može prenijeti nekomercijalnu robu u vrijednosti 200 KM svakoga dana.
Istodobno, svaka osoba koja nabavlja iste te robe preko veba može proći bez plaćanja davanja samo ako taj račun ne prelazi 50 maraka. Naime, službenicima u Upravi za neizravno oporezivanje (UNO) naloženo je naplaćivati carinske pristojbe ako se dostavi račun s eBaya ili PayPala s višim iznosom.
Iz triju poštanskih operatera dopis su UNO-u uputili direktori HP-a Mostar Mate Rupčić, BH pošte Mirsad Mujić i Pošte RS-a Jasminka Krivokuća upozoravajući na nelogičnost upute o carinskom postupku u putničkom prometu kojom je uređeno da se “oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja primjenjuje po putniku i po danu na nekomercijalnu robu, uključujući darove i suvenire koji se nalaze u osobnoj prtljazi putnika, a čija carinska vrijednost nije veća od 200 KM”.
“Na ovaj su način korisnici koji vrše prijenos nekomercijalne robe preko javnih poštanskih operatera stavljeni u nepovoljniji položaj o odnosu na one koji istu vrstu robe prenose u putničkom prometu”, upozoravaju iz triju poštanskih operatera. U međuvremenu su iz resornog ministarstva prometa u RS-u već dobili potporu za izmjenu ovih propisa, a kako bi sve zaživjelo, potrebne su izmjene i dijelova Zakona o carinskoj politici BiH.