Podaci Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske iz 2002. i 2011. godine govore da je odraslo stanovništvo smanjilo dnevni unos nikotina, i to zbog Zakona o kontroli duhana RS, odnosno povećanja poreza i akciza na duhan te poskupljenja cigareta. No, nije znatno smanjen broj pušača, a pušenje i dalje predstavlja jedan od vodećih zdravstvenih problema u ovom entitetu, gdje trećinu stanovništva čine pušači.
U Republici Srpskoj 28,7 posto odraslog stanovništva svakodnevno puši, a među njima je više od polovine onih koji puše 20 i više cigareta dnevno. Najveći broj svakodnevnih pušača je od 55. do 64. godine starosti, podaci su Instituta za javno zdravstvo RS.
Visoke kazne
Nacionalni koordinator za kontrolu duhana u RS Darko Marković upozorio je jučer da je Zakon o zabrani pušenja, prodaje i reklamiranja duhana i duhanskih proizvoda u ovom entitetu isti kao i u EU, ali se, nažalost, ne provodi kako treba.
– Kazna na licu mjesta je 100 KM za onoga ko puši na zabranjenoj lokaciji, u ugostiteljskom objektu kazna je od 400 KM i više, ali se Zakon ne provodi kako treba – napomenuo je Marković.
Najbolji način za smanjenje broja pušača, uvjeren je, krije se u poskupljenju cigareta
Podaci o štetnosti duhana
- 4.000 štetnih hemijskih supstanci, od kojih je pedesetak na listi kancerogenih
- 40 različitih teških oboljenja uzrokuju cigarete
- 12 posto svih smrtnih slučajeva u svijetu kod osoba starijih od 30 godina uzrokovanih cigaretom22 posto smrtnih slučajeva od kancerogenih oboljenja uzrokovanih cigaretom
- 6 posto smrtnih slučajeva od respiratornih oboljenja uzrokovanih cigaretom42 posto svih opstruktivnih bolesti pluća povezano je s upotrebom duhana