„Ovo se odnosi na prirodne, vještačke mineralne i gazirane vode, bez dodatnog šećera ili aroma. Voda se uglavnom uvozila iz Hrvatske, Srbije i Slovenije, dok se najviše izvozila u Hrvatsku i Srbiju”, rekao je načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević, prenosi portal Indikator.ba.
U BiH je i 2011. godine bio prekomjeran uvoz vode. Uvezene su 16.102 tone negazirane prirodne mineralne vode u vrijednosti 6,5 miliona KM, te 18.851 tona gazirane vode vrijednosti 8,5 miliona KM, a izvezeno je svega 17.526 tona vode u vrijednosti 2,8 miliona KM.
Najveći izvoznici vode iz BiH su „Sarajevski kiseljak”, „Voda Kruna” Mrkonjić Grad, „Vitinka” Kozluk, VIK Kladuša, „Planinski biser” Posušje, „Dera” Trebinje.
(SodaLIVE.ba)
Svaka cast
Neko opasno pere lovu i stavlja sebiu dzep …
Simptomaticno je da je veci dio “nezavisnih” zemalja bivse Juge zedan pored vode .Iako ispod rodne grude huce rijeke i rijeke pitke vode,narod skapava.
Pravi li neko vodovode ? Koliko ima slobodni cesama na kojima bi putnik namjernik mogao da zedj utoli, ili da namoci maramicu kad zvjezdan upekne ?
Mnoge zeljeznicke stanice ,na kojima “jednoumlje” bilo cesme zasadilo ,sada vise podsjecaju na pustinju Atakama. Sjecate li se vremena kada je vlakom za Ploce , za vrijeme godisnjih odmora,skoro za ” dz” ,radni narod hitio na jug ?
Od Lukavca do Doboja za dorucak skikne pile pa se i Petrak popije .
Taman u Doboju nalijes novu turu koja se ,najdalje do Rajvosa, uz rucak popije .
A ,na stanici fontana .Mores dobra dva kamiona karpuza zaledit.
A ,dje je Mostar i stanice izmedju?
A, dje je i onaj cejf i merak oceva i prikrivena briga majki, koje su uz ciku djece docekivale svoga gaziju koji bi posljednji u vlak uskocio noseci u rukama zelene i znojave dvolitarke?
Dje je to vrijeme?
Ukradeno.
Skontano i brutalno.
Sada na mjestima izvora ,cesmi i sadrvana neko novo i plasticno vrijeme .
Vrijeme plasticne vode koja se na decove prodaje .
Limene skalamerije sa djindjuvama i silovanom ,na silu ohladjenom ,mrtvom vodom…
Skupom vodom.
Etiketiranom i opesinjenom .
Konzerviranom koja zedj ne utalja .
Vodom koja narodu susi dzepove a raspaljuje pohlepu onima koji se “biznisom”bave!
Zednom vodom.
Haman da vise nejma cesama jer nejma bravara,koji se poslom bavio,da je napravi.
Biznis je biznis ,a pos'o je pos'o.
Kako kome.
Malo kome…
samo razlika, deficit ili bolje reci gubitak koji BiH ostvaruje na flasiranoj vodi onemogucava otvaranje hiljadu novih radnih mjesta…a sta je sa ostalim artiklima…..
Tuzno pretuzno gdje BiH Trosi novac,a kazu Bih je Bogata prirodnim bogastvom.Zasto uvoze vodu Ko to moze objasnit nikako nije logicki?Ovo su samo neke budale mogle izmislit,a voda u BiH sta je sa njom?