Analiza je rađena prema linku http://www.youtube.com/watch?v=G5ry4LS3Bmo pa predlažemo da gledate snimak i isti zaustavite na navedenoj minutaži.
Sa ovog snimka je teško dati preciznu analizu neverbalne komunikacije (govora tijela) iz dva razloga: 1) donji dio tijela se uopšte ne vidi tj. čovjek sjedi pa se vidi samo torzo i 2) ruke (dlanovi) mu često izlijeću iz kadra, a nauka kaže da dlanovi najviše komuniciraju.
0:20 sec: Na samom početku intervjua, dakle u startu je namrgođen (ekspresija lica), i nije mu drago što je tu dok ga novinarka Avram predstavlja. Očigledno da je mentalno u iščekivanju nečeg lošeg? Pitanja možda?
Zatim, na početku, smijer tijela nije okrenut prema novinarki, što znači da izbjegava direktno sučeljavanje, te da već ima predodređen stav o tome kakav intervju očekuje, dakle težak intervju sa nezgodnim pitanjima, teškim temama i još težim odgovorima. Vidimo da se blokira i križanjem šaka (stavlja ih jedna na drugu), mada je ovo njegova „baseline“(osnovna) gesta koju često čini i time ne odskače od njegovog standardnog neverbalnog ponašanja., dakle može bit indikativna, ali i ne mora.
02:16 sec: „Sada kada smo dobili jedan sporazum, prije nego ga je iko vidio…“ (ruke u Piramidi-gesta koja nam ukazuje da vjeruje da je to ispravan odgovor i da ima rješenje…i da je to dobro rješenje). Piramaida je bila učestala gesta Sadama Huseina, a ovih dana dok sam u SAD je primjećujem često kod američkog biznismena Donalda Trumpa. Vidimo je i kod advokata, profesora, odgajatelja i osoba koje su na važnim pozicijama.
03.18 sec: Piramida- „Naša spremnost da realiziramo mapu puta u Briselu…“
03:20 sec: „…i to je jedna formulacija-rukama neverbalno prekriva/prelazi preko velikog zamišljenog dijela“ čime ističe veličinu i značaj teme o kojoj govori.
03:25 sec: Stisnuti kažiprst i veliki prst – ovu gestu inače koriste osobe koje imaju racionalan pristup, koji su precizni i logični. U toku drugog pregleda i zaustavljanja videa, primjetila sam da me podsjeća na „dirigovanje“? Pogledajte sami i prosudite. Simpatično… Na čiju li muziku diriguje?
03:38 sec: „…Ne kompromisa, neću da kažem kompromisa…“ prijeti kažiprstom… što je klasična gesta dominacije, agresivnosti ali i stavljanja akcenta na nešto. Zapravo, razlog što stavlja akcenat na to da se ne radi o kompromisu jeste zato što želi da kaže da sa Dodikom nije napravio kompromis, jer bi ga „kompromis“stavio u podređenu poziciju u smislu da je morao da „popusti“ tj. „odstupi“ od svojih dotadašnjih stavova.
04:04 – 04:14 sec: „O ekonomiji, o ekonomiji, o ekonomiji i o ekonomiji…“- Opet vidimo spajanje kažiprsta i velikog prsta – racionalan pristup temi, tj. u ovom slučaju „ekonomiji“. Gledam ga i pitam se, „možda ovo i nije tako loše ako je on (na podsvjesnom nivou kojeg iskazuje putem govora tijela) toliko uvjeren da je u pravu“?
Također, ovdje se već tijelom okrenuo prema novinarki, što znači da je prošla prvobitna trema koju je osjećao i da se sada manje plaši. Tijelom se naginje naprijed i vidim da ima dosta energije u torzu (samouvjerenost).
04:32 sec: Još jednom vidimo da koristi gestu „piramida” kada kaže „…institucija, ponavljam, institucija Bosne i Hercegovine…“
Nudi nam „siguran odgovor“ u koji vjeruje i za koji vjeruje da je ispravan i nepogrješiv. Tako svoj dogovor doživljava gosp. Lagumdžija.
04:37 sec: Čak nam je rukama i „nacrtao“ državu kao piramilanu strukturu koja ide s vrha prema dole rekaši: „Jačanje ekonomije i slobodno mogu reći, jačanje države…u pravom smislu riječi.“ Zamrznite sliku u ovom trenutku i pogledajte kako državu vidi gosp. Lagumdžija. Kao vertikalnu hijerarhiju.
12:45 sec: Novinarka zaključuje (o koristi berze itd.) „dakle, bit će dobitnici i naše institucije…“ i gosp. Lagumdžija deklarativno govori „apsolutno“, sa odlučnim i afirmativnim klimanjem glave, dakle i neverbalno potvrđuje svoju izjavu.
12:50 sec: Kada voditeljica Dnevnika gđa Avram kaže „Ono što vam se još od jučer zamjera, i većina analitičara i veliki dio javnosti…“, gosp. Lagumdžija počinje neverbalno reagovati u isčekivanju pitanja tako što u tom trenutku „češe tjeme/kosu“, što predstavlja klasični neverbalni znak neslaganja i kritičkog pristupa s onim što slijedi…, a uz to primjećujemo i njegov „pogled na dole“ tj. izbjegavanje kontakta očima iz – vjerovatno – straha.
Naime, nekada odgovore na nečiji stav ne možemo dobiti gledajući pojedinačne geste, nego iste moramo čitati u kombinaciji (grupi) sa drugim gestama iskazanim prije i/ili poslije osnovne geste koju posmatramo. To je bio slučaj ovdje:
12:59 sec: „Smatraju da su ova pitanja koja Vi stavljate u prvi plan, samo određeni paravan za slabljenje države, za poteze koje Vam spočitavaju da slabe državu…“
U ovom trenutku vidimo jednu od varijacija „križanja ruku“, ne preko prsa, nego suptilnije, stavljajući ih na stol ispred sebe. Na taj način pravi barijeru između sebe i novinarke tj. pitanja koje slijedi. Također, što primjećujem, jeste da u tom trenutku popravlja sako što predstavlja tranzicionu gestu koju osobe koriste kada prebacuju (transition) anksioznost s jedne nezgodne teme na nešto drugo manje nezgodno (popravljanje sakoa, manžetni, kravate i sl), tako da iz ovoga vidim da jeste očekivao nezgodno pitanje.
14:53 sec: Na pitanje novinarke „hoćemo li imati učinkovit elektroprijenos?”, odgovara sa „apsolutno, o tome se i radi“ (14:56) i energično pruža ruku praveći gestu sa dlanom na gore; dakle, ubijeđen je da je to što govori istina. Ovdje moram napraviti distinkciju: ne znači da je nešto zaista dobro ili loše, samo zato što ta osoba vjeruje da je to dobro ili loše. Samo je vrijeme korektan svjedok pa ćemo vidjeti da li će njegove poslovne prognoze biti od koristi svima, kako je najavio.
18:15 sec: Kada ga je novinarka na temu zaduživanju za elektroprijenos zaustavila rekavši „…Ukoliko sam dobro shvatila…“, sa prepoznatljivom retoričkom arogancijom odgovorio je „Baš me interesuje šta ste shvatili..“
20:40 sec: Potom, posebno simpatično je bilo kako je sam sebe „pomilovao“ po kosi za dobro odrađen posao kada je novinarka završila temu elektroprijenosa rekavši: „Nadam se da smo dijelom objasnili situaciju vezano za elektroprijenos…“ . (onako kako su ga vjerovatno milovali roditelji).
ZAKLJUČAK: U svakom slučaju, prije nego sam pogledala snimak (a već sam bila čula da mu je pozlilo u studiju Dnevnika FTV-a), instinktivno sam pomislila da je lažirao bolest da bi izbjegao pitanja koja slijede; međutim, nakon pregleda klipa, shvatila sam da mu je bilo „loše“ i da je napustio studio nakon što je već bio odgovorio na najveći dio pitanja, što negira moju prvu pretpostavku (da se pretvarao da mu je loše da bi izbjegao pitanja).
Osim ovdje objašnjenih gesti, ostalo je još mnogo njih za koje bi trebalo više sati analize. To bi tekst učinilo predugim. U svakom slučaju, u tom trenutku kada mu je „bilo loše“ i kada je napustio studio, nisam primijetila neki poseban neverbalni gest koji bi nam rekao nešto više o njegovom stvarnom razlogu za izlazak iz studija. Međutim, tema o kojoj se u tom trenutku govorilo može biti vrlo indikativna (tema je bila vraćanje sa demokratskih, otvorenih listi na zatvorene liste) i može nam ukazati šta je bila „kap koja je prelila čašu“.
Nemojmo zanemariti ni to da mu nije bilo lako doći na ovaj intervju nakon uspostavljanja koalicije i dogovora sa Dodikom, kojeg je „do jučer“ kritikovao po svakoj mogućoj osnovi, javno i vrlo direktno, a čiji su glasači, uvjerena sam, dijametralno suprotnih uvjerenja od glasača koji su glasali za SDP. U svakom slučaju, vjerujem da se zaista radilo o umoru i, eventualno, o reakciji njegovog nervnog sistema na ultraoštre kritike javnosti, kao i o reakciji nervnog sistema na teme o kojima su u tom trenutku razgovarali, kao i na sam pristup novinarke.
(SodaLIVE.ba/DEPO)
Samo obljavljivanje “stučnog mišljenja” govori da se Zlatku više ništa ne vjeruje.
Ko je angažovao Alisu Vrabac, međunarodnog stručnjaka za neverbalnu komunikaciju, trenutno u SAD-u dio predizborne ekipe demokratskog kandidata Baracka Obame u Michegenu, da analizira kontroverzni intervju Zlatka Lagumdžije na FTV-u?
Za sve je kriva voditeljica FTV-a.