Osnovni cilj okruglog stola bio je da se izvrši prezentovanje aktivnosti i postignutih rezultata u okviru Projekta, kao i da se inicira dijalog i razmijene iskustava između predstavnika javne uprave sa različitih nivoa, predstavnika civilnog društva i stručnjaka o mogućnostima za institucionalizaciju Arhuske konvencije na lokalnom nivou u BiH.
Predstavnik EU Delegacije u BiH, g. Johann Hesse, šef operativnog odjela za ekonomski razvoj, prirodne resurse i infrastrukturu, je u uvodnom govoru rekao: “EU podržava sve napore u oblasti zaštite životne sredine u Bosni i Hercegovini i proaktivno učešće građana u odlučivanju u ovoj oblasti, na način kako to propisuje Arhuska konvencija. Ovaj Projekat je jedna uspješna priča o poboljšanjima takvih praksi”.
Dr. Senad Oprašić, šef Odjela za zaštitu okoliša u Ministrstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, je prezentovao izazove u implementaciji Arhuske konvencije za predstavnike javne uprave.
Viktor Bjelić iz Centra za životnu sredinu Banja Luka govorio je o značaju Konvencije za civilno društvo u BiH. Koordinator Projekta i predstavnici ciljnih opština istakli su najvažnija postignuća Projekta u opštinama Derventa i Lukavac.
Projektni tim je pružio tehničku podršku opštinama Derventa i Lukavac da kreiraju planove upravljanja otpadom uz učešće građana i u skladu sa potrebama građana. Uvođenje mehanizama za primjenu Arhuske konvencije je dodatno podržano i kroz podršku koja je pružena lokalnim nevladinim organizacijama u ciljnim opštinama za kvalitetnije učešće u odlučivanju o pitanjima životne sredine.
U toku diskusije učesnici su zaključili da su kroz ovaj Projekat stečena dragocjena iskustva i dobre prakse vezane za implementaciju Arhuske konvencije u BiH. Takve prakse sigurno doprinose razvijanju standarda u oblasti životne sredine u BiH i njihovom usklađivanju sa standardima Evropske unije.
Projekat “Pravo građana BiH na zdravu životnu sredinu” finansira Evropska unija iz sredstava Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) u iznosu 65,556 EUR. Projekat sufinansiraju opštine Derventa i Lukavac, a implementira Centar za menadžment, razvoj i planiranje Doboj (MDPi) u partnerstvu sa Udruženjem za zaštitu flore i faune Lukavac (UF-FL). Partneri na Projektu su predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH / Odjela za zaštitu okoliša i Regionalnog centra za okoliš BiH.
(SodaLIVE.ba)