fbpx
Ad image

Prizor koji se viđa jednom u životu

2 min. za čitanje

Sljedeći put sa Zemlje ovaj prizor će moći da se ponovo vidi tek 2117., odnosno za 105 godina. Od vremena Galilea do danas, ova pojava se vidjela samo sedam puta, a poslednji put dogodila se 8. juna 2004. – uvijek dolazi u paru, s razmakom od osam godina.

Tranzit Venere je pojava slična pomračenju Sunca, samo što Mjesec prekrije cio disk naše matične zvijezde, a Venera, iako je veća, tek neznatan dio jer se nalazi mnogo dalje od našeg prirodnog satelita.

Tranzit Venere ima velik naučni značaj jer se koristi za tačne procjene dimenzija Sunčevog sistema. Tako su engleski astronomi Jeremy Horoks i William Krebtrin na temelju prvih posmatranja tranzita 1639. uz pomoć principa paralakse (prividan pomak položaja tijela kada se ono posmatra s različitih tačaka – pod različitim uglovima) prilično precizno izračunali udaljenost Zemlje od Sunca.

Kompletan prelaz trajaće 6 sati i 40 minuta, a biće vidljiv iz cijelog svijeta. Ukoliko ne bude oblačno, stanovnici Sjeverne i Centralne Amerike kao i sjevernijih dijelova Južne Amerike imaće priliku da 5. juna uveče vide početak tranzita.

Cio tranzit će biti vidljiv iz istočne Azije i zapadnog Pacifika, dok će Evropljani i stanovnici Bliskog istoka i Južne Azije moći da posmatraju sam kraj ovog fenomena 6. juna, tokom izlaska sunca.

(SodaLIVE.ba/B92)

Podijeli ovaj članak
Napišite komentar
Subscribe
Notify of
0 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments