fbpx
Ad image

Piramida ili ne – otkriven tunel dug 350 metara

3 min. za čitanje
Piramida Sunca

Među njima bilo je čak 45 arheologa. Tim istraživača otišao je korak dalje. Prije dva dana došli su do tunela koji stotinama metara pod zemljom vodi prema Visokom, a drugi do središta piramide Sunca. Pronalaskom novih artefakata moguće je doći do saznanja kada, ko i zašto je gradio piramide.

Pet godina je trajalo čišćenje i pregrađivanje podzemnih tunela Ravne, kako bi bili sigurni za posjetioce – istraživače, naučnike i turiste. Uspjeli su iskopati 350 metara, a od ulaza do piramide Sunca treba očistiti još 2,9 km, što bi, prema procjenama, bilo završeno za 30–ak godina. I onda, prije dva dana, tvrde zagovornici postojanja piramida, desilo se čudo.

U jednom od bočnih prolaza, kada smo ga otvorili, vidjeli smo rupu, provukli smo se kroz nju i našli potpuno slobodnu sekciju tunela koja ide stotinama i stotinama metara u jednom smjeru prema Visokom i u drugom smjeru tačno prema Bosanskoj piramidi Sunca. Nadam se, kada očistimo ove tunele od vode, da ćemo imati slobodan prolaz prema piramidi. To će nam uštedjeti godine i godine rada. Ovo je vrlo uzbudljiva arheloška vijest, otkriće svjetskih razmjera, kaže Semir Osmangić, osnivač Fondacije Bosanska piramida Sunca.

Podzemni labirint krije veći broj obrađenih kamenih blokova na kojem su ukleseni prahistorijski znakovi. U tunele ljudska noga nije kročila hiljadama godina.
Dosad smo pronašli tri podzemne prostorije čija je visina između 3 i 4 metra, našli smo prvo podzemno jezero, našli smo slobodne sekcije, što govori da je vrlo napredna kultura gradila ne samo piramide nego ovaj građevinski poduhvat ispod zemlje, tvrdi Osmangić.

Svjetski naučnici potvrdili su da je ljudska ruka gradila ove strukture. Na zadatku je bila Italijanka Sara Acconci, vodeći arheolog Fondacije. Odlučila sam doći u Visoko, kaže ona, da putem naučnih arheoloških istraživanja cijelom svijetu pokažem da je ovdje riječ o ogromnom otkriću i da kroz tunele Ravna dođem do možda najvećeg otkrića ispod zemlje.

Rad fondacije Arheološki park je od njenog formiranja predmet osporavanja određenih političkih i naučnih krugova – do zahtjeva za zabranu. Međutim, Semir Osmanagić ih poziva da posjete prostor arheoloških istraživanja jer je upravo njegov tim razbio tabu da „arheologija pripada elitnoj nauci“.

(SodaLIVE.ba/FTV)

Podijeli ovaj članak
2 komentara
Subscribe
Notify of
2 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

BRAVO!! Samo tako dalje!

Prijatelj iz Slovenije

Skontali ljudi da je to biznis , a dok ostalo skontaju da tu nema nista , oni su vec uzeli ogroman novac …

To vam je isto ono u medjugorju gospa … :))