U prisustvu ministra obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmeda Omerovića danas je u Osnovnoj školi „Novi Grad“ potpisan Ugovor o donaciji sa Fondacijom Otvoreno društvo Bosna i Hercegovina u okviru projekta „Sunčane škole“ i puštena u rad solarna elektrana. Ovo je jedna od ukupno sedam škola, računajući i škole koje su ranije krenule sa ovim projektom, na području TK gdje su instalirani solarni paneli i omogućena energijska samodostatnost obrazovnih ustanova.
Naglasivši da se projekat provodi sa domaćim i međunarodnim partnerima, ministar Omerović je rekao da se proširio broj škola koje posjeduju solarne panele.
„Na ovaj način ćemo imati određene uštede električne energije. Svi ovi projekte su tako koncipirani da ovo ima i svoj edukativni dio gdje će učenici, ali i šira zajednica učiti o važnosti da se koristi ekološki prihvatljiva energija. U narednom periodu planiramo, a postoji i adekvatan zaključak Vlade da uključimo resurse Vlade Tuzlanskog kantona o proširenju kapaciteta solarnih panela na objektima ustanova obrazovanja, posebno školskih projekata“, kazao je ministar Omerović.
Procjena je da će godišnja ušteda za svih sedam škola biti oko 100.000 eura. Postavljene fotonaponske elektrane u cjelosti zadovoljavaju potrebe škola za električnom energijom.
Prema riječima izvršnog direktora Fonda Otvoreno društvo BiH Mervana Miraščije, namjera je „upoznati lokalne zajednice kako i na koji način mogu učestvovati u ovoj energetskoj transformaciji, kroz direktno učešće u dekarbonizaciji, u demokratizaciji energijskog sektora i u decentralizaciji energijskog sektora. S druge strane da pokažemo da se radi zaista o veoma isplatnim projektima. Naime, cjelokupna ušteda na ovoj školi koja se bude ostvarila od električne energije koju sami proizvedu i potroše, će biti vraćena školi“, kazao je direktor Miraščija.
Osnovna škola „Novi Grad“ među prvima je uključena u taj projekt. Naime, na ovoj je školi nedavno promijenjena krovna konstrukcija što je bio uslov za postavljanje solarnih panela. „Školi će se vraćati prihodi koje bi mi inače plaćali za električnu energiju, koja iznosi u prosjeku negdje oko 700 maraka mjesečno, što su za nas, kao školu, značajna sredstva. Mi ćemo ta sredstva moći uložiti u neke druge ekološke projekte, što znači da je ovaj projekt samodrživ. Svaki samodrživi projekt za školu je jako značajan“, kazala je ovom prilikom direktorica JU Osnovna škola „Novi Grad“ Sabina Jogunčić napomenuvši da nije zanemarljiv ni edukativni karakter čitavog projekta koji će djeci ukazati na velike mogućnosti korištenja obnovljivih izvora energije.