Nedim Nuhanović (1978. – 2008.)
Danas se navršava 15 godina od tragične smrti Lukavčanina Nedima Nuhanovića Nex-a. On je, kao i veliki broj drugih Lukavčana, u Afganistan otišao “trbuhom za kruhom”. Bio je angažiran na poslovima održavanja električnih agregata.
Tamo je radio nepune dvije godine i samo mjesec dana prije dugo planirane ženidbe, umjesto njega u Lukavac stigle su tužne vijesti.
Nedim više nije sa nama, ali ostala su njegova djela i uspomene, koje će činiti da Nedima nikada ne zaboravimo.
U nastavku prenosimo članak objavljen prije petnaest godina:
——————-
Nedim Nuhanović, 30-godišnji Lukavčanin, poginuo je 11. juna u američkoj vojnoj bazi na afganistansko – pakistanskoj granici, u eksploziji minobacačke granate.
Njegovi roditelji, majka Alija i otac Redžo, vijest o tragičnoj pogibiji doznali su dva dana kasnije, a jučer nisu znali gdje se nalaze posmrtni ostaci njihovog sina i kada će biti dopremljeni u našu zemlju.
Dani neizvjesnosti
– Moj Nedim je poginuo mjesec dana prije ženidbe. Posljednji put je bio na odmoru od 3. do 18. marta. Za 8. mart donio mi je cvijeće i ostavio duksericu – pričala nam je jučer Nedimova majka Alija, koja je potom zajecala i suze brisala majicom koju joj je ostavio njen tragično nastradali sin.
Nedimov otac Redžo kaže kako je kontaktirao ambasadu BiH u Kuvajtu, američku ambasadu u BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, SOS liniju u Hjustonu…, ali da nije dobio informaciju gdje se nalaze Nedimovi posmrtni ostaci.
– Neka mi kažu gdje se nalazi kovčeg s mojim sinom! Spreman sam otići u bilo koje mjesto na svijetu i na plećima ga donijeti u BiH – kroz suze govori Redžo Nuhanović, koji ističe kako je rukovodstvo američke kompanije KBR, za koju je radio njegov sin, dva dana od porodice skrivalo vijest o Nedimovoj pogibiji.
– Poslije dva dana pokucali su na vrata i upitali me da li se zovem Redžo. Odmah sam znao o čemu je riječ – kaže Redžo Nuhanović, koji, kako nam priča, nije bio posebno oduševljen namjerom njegovog sina da posao u videoteci zamijeni poslom u američkoj vojnoj bazi u Afganistanu.
Loš predosjećaj
– U Afganistan je otišao 2. oktobora prošle godine. Bio je angažiran na poslovima održavanja električnih agregata. Nikada ga nisam pitao koliko je zarađivao, ali pretpostavljam da je plata iznosila od tri do pet hiljada dolara.
Dok je bio u bazi u gradu Šaranu svakodnevno nam se javljao e-mailom. Međutim, prije mjesec dana je prebačen u jednu manju bazu koja je na samoj granici s Pakistanom. Kada bi smo mu slali e-mail čekali smo po dva-tri dana na odgovor.
Znali smo da nešto nije u redu, ali nam je on stalno govorio kako nema potrebe da se brinemo – prisjeća se Redžo Nuhanović.
Porodica Nuhanović u bolu i tuzi jučer je iščekivala izaslanike američke kompanije KBR. U njihov stan trebao je doći predstavnik KBR-a kao i Nedimov prijatelj iz Lukavac, Darko Križ, s pojedinostima o tragičnoj pogibiji i kako bi prisustvovao dženazi Nedima Nuhanovića, potvrdio nam je Darko Križ.
– Tražit ću uvid u ugovor kojeg je potpisao moj sin s Amerikancima. Dok je bio u bazi u Šaranu, tvrdio je kako nema problema, a za vrijeme godišnjeg odmora kojeg je proveo u Lukavcu bio je veoma veseo… – kaže Redžo Nuhanović.
Stariji sin Nuhanovića – Edin, nakon bratove pogibije sa suprugom Karmen i dvjema kćerkama iz njemačkog Karlsruea doputovao je u rodni Lukavac. Kaže kako je s bratom komunicirao e-mailom, te da se ni njemu nije žalio na uslove u kojima je radio i boravio.
– Slao mi je fotografije i pisao o svojim planovima. Kada je u martu bio na godišnjem odmoru i ja sam došao iz Njemačke. Sudbina je htjela da se tada zadnji put vidimo – kaže šokirani Edin Nuhanović.
Nesuđena supruga
Poginuli Nedim Nuhanović namjeravao je da desetogodišnju vezu s sugrađankom Ernom Kahrić krajem jula te nesretne godine kruniše brakom.
– Po Lukavcu se nekoliko dana pričalo kako je Nedim poginuo. Zbog toga sam kontaktirala Darka Križa iz kompanije KBR koji mi je e-mailom odgovorio kako je cijeli slučaj stroga vojna tajna, te da će mi se javiti ukoliko sazna nešto novo. Mađutim, ubrzo je potvrđena vijest o Nedimovoj pogibiji – kaže Erna Kahrić, koja ističe kako je od Nedima dobijala vijesti o groznim događajima u Afganistanu, ali ih nije prenosila njegovim roditeljima kako ih ne bi nasikirala.
– Uvijek je govorio „Sreća prati hrabre!” Govorila bih mu da se čuva, ali me očito nije slušao. Saznala sam kako je tog kobnog 11. juna jedan radnik iz Šri Lanke, kojeg su zvali Jelenko, zbog straha odbio da ide na zadatak. Zadatak je prihvatio Nedim, poslije kojeg se nije vratio živ – kroz suze govori Erna Kahrić.
Edin Skokić