Izložbu, koja je plod desetogodišnjeg istraživanja fototeke Muzeja istorije Jugoslavije, pred brojnim posetiocima otvorio je modni stilista Ašok Murti.
– Kada sam se susreo sa ovim materijalom shvatio sam da ovde imamo sve: romansu, zaplet, triler, a imamo i optimizam i veru u svetliju budućnost. Na prvi pogled imamo njega (Tita) kao glavnog junaka te priče, a kada se pažljivije zagledamo shvatćemo da je naša heroina u stvari Jovanka (Broz), koja je nosilac svih dobrih arhitipa, od holivudskih, pa do literarnih. Drugarica Jovanka je bila mnogo veća dama nego sve njene naslednice danas. U njenom osmehu nalazimo sve ono što je fasciniralo lica koja, pored njihovih, vidimo na ovim fotografijama, a to je osmeh celog jednog društva – rekao je Murti na otvaranju.
Na izložbi su predstavljene fotografije koje prate javna pojavljivanja Josipa Broza Tita u zemlji i svetu, a koje ujedno dokumentuju i situacije koje bi se – na osnovu sadržaja – mogle smatrati privatnim.
Fotografije su pet decenija skrivane od javnosti
Na fotografijama se može videti kako su Tito i Jovanka Broz bili obučeni na svečanoj večeri u Parizu koju je 7. maja 1956. godine organizovao Rene Koti, ili kako su odeveni tokom vožnje čamcem 1952. godine u Splitu.
Ove fotografije su radila četiri fotografa, koji su pratili Tita od 1953. do 1980. godine.
Autor izložbe Momo Cvijović rekao je da je “fotoreporter Tanjuga Dragutin Grbić 1953. godine osnovao fotoslužbu kabineta Josipa Broza Tita, a kasnije su to uradili Miloš Rašeta, Aleksandar Stojanović i Mirko Lovrić”.
– Večeras mi je čast da pozdravim Živorada Žiku Vučića, legendarnog Tanjugovog fotoreportera, koji je Tita pratio punih 30 godina – dodao je on.
Cvijović je rekao kako su on i Dušica Knežević upravo izložili eksponate na kojima su ovi “čuveni reporteri izoštravali svoje objektive”. Cvijović je još ispričao da su “sklonjene fotografije” bile čuvane u luksuznim kožnim kutijama u zvaničnoj radnoj sobi Jovanke Broz, ali kada je rezidenciju u Užičkoj preuzeo Slobodan Milošević, kutije su preseljene u Dvorski kompleks u kome kustosima Muzeja istorije Jugoslavije nije bio dozvoljen pristup sve do početka 2002. godine. Te godine su prvi put kustosi Muzeja istorije Jugoslavije dobili uvid u kutije u kojima su nađene fotografije koje dokumentuju Titov život.
Pored niza fotografija, svi zainteresovani posetioci mogu da vide i Jovankin izložen nakit, poput 18-karatne ogrlice i minđuša u dekorativnom izdanju sa motivima iz klasičnog grčkog perioda, ili zlatnu narukvicu optočenu rubinima.
Takođe su izložena i Titova odela, tompusi, cigarete, šeširi, set kravata i cipele koje je nosio svakodnevno, na nekim prijemima ili po službenoj dužnosti.
Izložba “Zlatni album” trajaće do 2. oktobra, a realizovana je uz podršku Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva i Sekretarijata za kulturu Skupštine grada Beograda.
(SodaLIVE.ba/Tanjug)
tito legendo vrati se da unistis ovu gamad od politicara
odlično Kamikaza,potpisujem
Jepo vas on i socijalisticko samoupravljanje !!!!
Gori ste od ateista kada ga pocnete kovati u zvijezde.