Nakon učestalih prijava građana koji su se žalili na otežano disanje, miris amonijaka u zraku i druge zdravstvene tegobe, inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove odmah su poduzeli hitne mjere iz svoje nadležnosti.
Timskim inspekcijskim nadzorom dana 09.12.2016. godine, konstatovano je da se dana 08.12.2016. godine u operatoru Sisecam Soda Lukavac d.o.o. Lukavac u 13:30 sati desilo iznenadno odvajanje dekla na donjem dijelu PE TPCB tanka, zbog čega je došlo do nekontrolisanog ispuštanja amonijačne slane vode u prostor između pogona sirovog bikarbonata i magacina gotove robe, čijem se saniranju terena pristupilo odmah, a što je za posljedicu proizvelo da se miris amonijačnih para osjeti u centru Lukavca.
Federalni inspektori su također konstatovali da je istog dana kod istog operatera došlo do naglog zastoja na kotlu 8, nakon čega je operator donio odluku da u 11:00 sati potpali male kotlove 2 i 3, što je moglo uticati da, uz nepovoljne klimatske uvjete, mjerna stanica u centru Lukavca izmjeri znatno povećanje suspendovanih čestica PM 2,5.
Federalni inspektori će, u skladu sa zakonima iz oblasti zaštite okoliša, izreći operatoru upravne i prekršajne mjere, s ciljem otklanjanja nepravilnosti, minimiziranja i sprječavanja sličnih incidenata u budućnosti, kao i s ciljem preduzimanja blagovremenog obavještavanja građanstva o incidentnim situacijama.
O poduzetim mjerama obavještene su sve institucije, u skladu sa Zakonom o zaštiti okoliša, potvrđeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
A kotlovi 2 i 3 jos uvijek rade, vidi se iz svakog dijela Lukavca, idu znaci te cestice
Ukoliko FSL bude kažnjena za “samo” jedan akcident, šta bi trebalo da bude sa” Kah-Hak- Kah”:
Uvalio se Mittal u neku hladovinu i niko ga ne pominje.Blago Njemu s Nama…
“Federalni inspektori su također konstatovali da je istog dana kod istog operatera došlo do naglog zastoja na kotlu 8, nakon čega je operator donio odluku da u 11:00 sati potpali male kotlove 2 i 3, što je moglo uticati da, uz nepovoljne klimatske uvjete, mjerna stanica u centru Lukavca izmjeri znatno povećanje suspendovanih čestica PM 2,5.”
Što znači kada se čita tekst, treba ga čitati od riječi do riječi i nikako drugačije. Iz sodinih dimnjaka, kao što je slučaj sa svim fabrikama na ovom svijetu, ne izlazi cvijeće. Uz fabriku cementa soda je uložila i ulaže najviše napora da svoju proizvodnju uskladi sa BAT-ovima. To što se u sodi dogodilo u zadnjih 10 godina u tranziciji od fabrike za otpis do lidera na evropskom tržištu plod je rada ljudi koji tu rade. Soda nije ni turska niti bilo čija, soda je kao što je već 120 i kusur godina bosanka fabrika amonijačne sode i mjesto i firma na koju bismo svi trebali biti ponosni. Kada se govori o zagađenosti, pogotovo u zimskom periodu, problem treba sagledavati iz malo šire perspektive.
Pametnjaković “Ash” , kad si tako načitan i upozoravaš nas da pročitamo cijeli tekst i vidim zdušno staješ u odbranu krupnog kapitala na način da ih predtsavljaš kao “bosansku” fabriku, bilo bi dobro da nam objasniš onda kako tumačiš situaciju da su prošle gdoine ti isti stručnjaci angažovali Sarajevsku firmu inventivnog naziva “Dvokut” koja im je radila elaborat uz zahtjev za integralnu okolinsku dozvolu koja se izdaje na period od 5 godina (do 2020 godine). U tom dokumentu su u dijelu koji se odnosi na pogon energane samo u uvodnm dijelu spominju tzv. “mali” kotlovi, koje će Sodari da koristi samo u povremenim periodima kada se izvršavaju remonti velikih kotlova, dakle imaju kotlovi 6 i 7, te stari kotlovi neremontovani tzv. “mali” kapaciteta od 25 t/h pare i novoizgrađena dugo hvaljena insvesticija velikog kotla kapaciteta od 120 t/h. Elem, vidim ti si neki BAT (reklo bi se na bosanskom TOLJAGA stručnjak). Najbolje raspoložive tehnologije, genije o kojima govoriš između ostalog podrazumijevaju da takve toljage nas ne prave više budalama i da prestanu da šire dezinformacije! Gospodo, iduće godine nećete više moći da koristite te kotlove- ni jedan od njih jer idu krivične prijave, niste se pridružili niti pozivu da se uskladite u standarde koje propisuje EU direktiva o velikim ložištima, niti ste ušli u sistem NERP-a (samo je NATRON Maglaj osim dvije termoelektrane u FBiH prihvatio taj izazov) , a niti se zna dokle mislite da frizirate u svojim elaboratima ulazne podatke o količini sumpora u uglju koji ložite u svojim kotlovima?! Dakle, nikakva priča o velikim i malim kotlovima neće vam pomoći, VAše gazde kupuju nekretnine oko Sarajeva u iznosima od po 400.000 KM, na portalima zvaničnim svako može da vidi (e-kapija ili dakta.ba) da Vam je dobit u 2014 godini bila preko 21 milion, za 2015 godinu dobit je preko 36 miliona, a vi ništa za uzvrat ne nudite Lokalnoj zajednici. Količina sumpora u uglju koji će te kao nekom tehnologijom mješanja dobiti da bi na koncu imali ugalj sa ulaznom količinom od 2,2 % Sumpora, te na taj način zadovoljili kriterij o dozvoljenim GVE ispod 2000 mg/Nm3 (čuj fazona kao oni će imati cijelo vrijeme pet godina vrijednost 1914 mg/Nm3 , a dozvoljeno je dakle 2000 mg/Nm3), i to iz kotlova koji su kao remontovani, uložene pare itd., a aza te iste male kotlove i ne spominjete kolika Vam je izlazna vrijednost emisije??? Pa vidjećemo dokle će te! More Turci ne orite drumova 🙂
Poštovani gospodine Sveznajući (Stari_Sodar), vidim Vas muči stajanje na nečiju stranu, odnosno formiranje vlastitog stava i mišljenja. Na to imam pravo zagarantovano ustavom i društvenim poretkom, tako da ću se izvinuti ako se možda niste složili sa nekim mojim stavovima, ipak to je moje pravo. Za Vašu informaciju, Sarajevo je još uvijek dio BiH i nije mi poznata činjenica da je došlo do nekog izdvajanja. Firma Dvokut je kao i svaka druga firma i ne vidim razlog da se u uslovima tržišne ekonomije preispituje sjedište neke firme. Čak ista može biti i iz Finske, svijet je već odavno postao mali. Vi ste iskoristili priliku da koristite neprikladan riječnik, čak i govor mržnje, na što ne želim uopšte da odgovaram. To je Vaš, a ne moj nivo. Međutim administrator foruma bi se mogao pozabaviti istim, s obzirom da opcija flag ne funkcioniše. Okolinsku dozvolu izdaju nadležni organi ove države u skladu sa propisanom procedurom i ako mislite da nešto možete promijeniti slobodni ste da to uradite. Svjesni ste svih pravnih mogućnosti i niko Vam to ne može sporiti. Optužujete jedno provredno društvo za niz stvari i to može biti prilika da sve ovo što navodite i dokažete. Iznijeli ste niz informacija, samo Vam još fali da to zaokružite i spasite sve nas. Ali isto tako, ne propustite da istražite sve ono što je Soda uradila. Samo na polju ekologije je 30 miliona EUR-a razloga za razmišljanje (ulaganja u ekološke projekte), a kada govorimo o svim ostalim razlozima, njih je 130 miliona EUR-a (cjelokupan iznos investicije). Dovoljno razloga, zar ne? Soda nije od jučer, Vi ste stari sodar, biće Vam jednostavno da donesete zaključke. Vama izgleda smeta što neko privredno društvo ostvaruje dobit? Valjda je to gospodine jedan od ciljeva poslovnih aktivnosti, ne i jedini. Kada govorimo o BH ekonomiji koja je na koljenima, a sa druge strane imamo firmu koja ostvaruje dobit, onda bi to trebalo da raduje, a ne da bude problem. Hoćete da kažete da se lokalnoj zajednici ništa ne nudi? Zaista mislim da ćete teško naći istomišljenike u tome. Bosanski kamen, slana voda, ugalj i pamet sjedinjeni u proizvod koji se prodaje širom Evorope, a vi dovodite u pitanje doprinos lokalnoj zajednici. A šta je sa porezima, prirezima, doprinosima GGZ-ovima i ostalima? Šta više, Vi biste da određujete gdje će neko ulagati vlastiti novac, legalno zarađen. O kojim gazdama Vi govorite? Širenje dezinformacija, e baš ste našli o čemu ćete da govorite. Ili zaista patološki mrzite Sodu s obzirom na način Vašeg izlaganja ili ste smislili šemu da na Vašim tezama reketirate jednu od najuspješnijih firmi (privatizacija) u državi. Sve moguće i sve već viđeno.
Sve uredu “Ash” , svašta ste nakupali ponovo , ali ključnu stvar neodgovoriste , zašto frizirate i laž irate podatke o količini sumpora u uglju koji koristite ? Nuste ništa rekli da li je tačno i da li je po Vama moguće tako homogenizirati dvije vrste uglja da koristite 50% mjesavine iz Ugljevik a i 50% lignita sa 0.13 i 0.17 % pepela jer takvog lignita u okruženju nema. To što Vam kako kažete legalne institucije daju dozvole na ovakav način i jeste problem i Vi to vrlo dobro znate, što se sarajeva tiče neznam o čemu pričate. poenta je ljydino da Vam je neko sve to omogućio , a taj neko su aljkavi u neidgovorni političari što na lokalnom što na višim nivoima , o dobiti sam pričao iz razloga jer i dalje smatram ds be dajete dovoljno i brzo za ekologiju koliko bi trebalo unatoč nabrojanih milionima investicija to je suština , ako niste obavijesteni otvoreno je odjeljenje za djeciju onkologiju ba ukc tz , najviše oboljelih je iz Lukavca , što li i nemoj da skreces sa teme, konkretno interesuje me kotao 2. i 3 , ugalj kiji koristite , zašto niste u NERP- u (ako znate šta je) i zašto nema informacija o monitiringu emisije o SO2, NOx i čvrstim česticama sa kotlova 2 i 3. Od Ferka ste dobili licencu za proizvodnju el. energije , ali za vlastite potrebe ne dajete ni po tom osnovu ništa za budžet lokalne zajednice jer Vam sadašnja zakonska regulativa To omogućava , ali ide inicijativa i za izmjenu i te nakarade od propisa jer na ovakav način su Samo dvije termoelektrane stavljene u neravnopravan položaj itd. itd. Tako da mi je jako drago da ste se upalili , što dokazuje da smo na pravom putu rješenja problema. Osnovno je za početak ne izvrtati činjenice. Sumpor , čestice NOx , pusti priču i parama , radnim mjrstima i ulaganjima u nečije privatne džepove.Pozdrav
Admin
Volio bih da se neko dotakne ovdje mogucnosti rjesavanja problema kroz realizaciju projekta toplifikacije na sirem podrucju Lukavca i kantona. Sinoc sam putovao iz Srebrenika u Tuzlu. Ulaskom u grad sam shvatio kolika je razlika izmedju ova dva pomenuta grada. Optuzio bih TE Tuzla, ali ne mogu, jer je zrak na Sickom bio prilicno dobar (bar nisam osjetio smrad u autu). U momentu dolaska u Miladije (ulaz u Tuzlu (zapad)) pocelo je da skakilja u nosu i grlu. Pozivam nacelnike ovih gradova da svoje projekte usmjere u toplifikaciju te smanje troskove izrade podstanica i tako nas puste da prodisemo. O industriji i privredi ne bih puno, ionako je malo radnih mijesta.