Ako ste ljubitelj neobičnih biljaka i želite dodati nešto jedinstveno svojoj kolekciji kućnih biljaka, možda biste trebali razmisliti o biljkama mesožderkama! One mogu biti odličan dodatak Vašoj kolekciji jer su ove biljke, koje jedu insekte, jedinstvene i lijepe a djeluju i kao repelent. Osim izgledom, pažnju plijene i svojim iznenađujućim načinom hvatanja insekata!
Šta su biljke mesožderke?
Biljke mesožderke su porijeklom iz močvarnog okruženja, gdje je tlo tanko i nema esencijalnih hranjivih tvari, stoga su ove biljke evoluirale da hvataju i konzumiraju insekte. Svoj plijen privlače mirisnim nektarom i jarkim bojama, a potom ih ulove unutar njihovih specijaliziranih listova. Nakon što zarobe plijen, izvlače vitalne hranjive tvari razlažući tijelo insekta zahvaljujući svojim probavnih enzimima.
Ukoliko su mesožderke nešto što vas zanima, evo nekoliko prijedloga za odabir biljke kao i savjeta za njihovo održavanje.
Venerina muholovka (Dionaea muscipula)
Venerina muholovka je jedna od najpopularnijih biljaka mesoždera za kućni uzgoj. Sa svojim jedinstvenim nazubljenim listovima koji love insekte, izgleda intrigantno i misteriozno. Prvenstveno jede mrave i muhe, ali ga možete hraniti i drugim insektima.
Savjeti za uzgoj:
- Za mladu biljku dovoljno je hraniti nekoliko manjih insekata u mjesec dana.
- Održavajte tlo vlažnim tijekom cijele godine koristeći kišnicu ili destilirana voda.
- Postavite biljku blizu prozora koji propušta filtriranu sunčevu svjetlost.
Biljka vrč (Sarracenia)
Biljka vrč dolazi u različitim nijansama ljubičaste, žute i ružičaste, što je čini atraktivnom kućnom biljkom mesožderkom. Listovi biljke imaju zamku na vrhu “vrča”, sa šupljinom ispunjenom probavnom tekućinom (nektarom) koja mami plijen.
Savjeti za uzgoj:
- Dobro uspijeva na jakom indirektnom svetlu.
- Mješavina dva dijela tresetne mahovine i jednog dijela pijeska ili perlita idealna je za uzgoj ove biljke.
Rosika (Drosera)
Rosika, kao što joj i samo ime kaže, ima dlakave stabljike, ukrašene kapljicama ljepljive tvari koja izgleda kao jutarnja rosa. Ove kapi su probavni enzimi koji mame i rastvaraju plijen ove mesožderke.
Savjeti za uzgoj:
- Rosike zahtijevaju nešto topliju temperaturu, predlaže se iznad 10°C.
- Vlažno tlo i vlažno okruženje su takođe dva važna uslova za uzgoj.
Monkey Cups (Nepenthes)
Poznata i kao biljka tropskog vrča, savršeno izgleda u visećim korpama zbog svojih visećih džepova u obliku čaše koji vise sa njegovih vitica. Ova biljka koristi ove viseće džepove za hvatanje i rastvaranje insekata za ishranu.
Savjeti za uzgoj:
Postavite biljku na jarku indirektnu sunčevu svjetlost, negdje gdje može primiti jutarnju sunčevu svjetlost.
Pripremite mješavinu za zalivanje od 3 dijela mahovine sphagnum, 1 dijela plovućca, perlita ili stijene lave.
(Foto: Unsplash)
Malo botanike na sodaso