Po nalogu Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, stručnjaci iz tog tijela i analitičari UIO su u proteklih mjesec dana održali više sastanaka na kojima razmatraju prijedloge za izmjenu Zakona o akcizama u domenu naftnih derivata i duhanskih prerađevina.
Prema saznanjima “Nezavisnih”, dosad je izneseno više varijanti zakonskih rješenje od kojih većina ide ka smanjenju poreskog jaza između osnovnih akciznih proizvoda (motorni benzini i cigarete) i njihovih jeftinijih supstituta (lož-ulje i rezani duhan).
Kako bi suzbili sve rašireniju pojavu ilegalnog korištenja lož-ulja kao zamjenskog pogonskog goriva, jedan od prijedloga ide u pravcu povećanja akcize na taj energent, koji je, inače, oslobođen nameta dvije putarine, a sve kako bi se približio maloprodajnoj cijeni dizela i benzina.
Naime, akciza na lož-ulje iznosi 0,30 KM po litru, dok su motorni benzini opterećeni akcizom od 0,30 do 0,40 KM plus nametom za puteve i autoputeve od 0,10, odnosno 0,15 KM po litru.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, od 2009. u BiH se bilježi značajno povećanje prodaje lož-ulja (za 31.600 tona), dok prodaja motornih goriva istovremeno bilježi pad za 82.000 tona, iako se broj registrovanih vozila povećao.
Iz toga je, zaključuju u UIO, sasvim sigurno da postoje zloupotrebe u prometu lož-ulja koje se umjesto za zagrijavanje prostorija koristi i kao jeftinije pogonsko gorivo automobila i teretnih vozila.
Izmjena Zakona o akcizama u domenu duhanskih prerađevina, prema svemu sudeći, ići će u pravcu utvrđivanja minimalne akcizne obaveze za sve kategorije duhanskih prerađevina, što znači da će, pored cigareta, obuhvatiti i sve traženiji fino rezani duvan. To je, uostalom, i jedna od preporuka Odjeljenja za makroekonomske analize UIO, koje pominje mogućnost propisivanja godišnjeg povećanja akcize na duhanske prerađevine koje će pratiti rast poreskog tereta na cigarete.
Na cigarete se sada obračunava proporcionalna akciza od 42 odsto na maloprodajnu cijenu, kao i posebna akciza koja se uvećava svake godine i u 2013. iznosi 0,75 KM za paklicu, dok se na fino rezani duhan obračunava samo proporcionalna akciza od 42 odsto na maloprodajnu cijenu.
Imajući u vidu da je akcizno opterećenje cigarete dosta veće nego na motani duhan, na tržištu je primjetno preusmjeravanje potrošača na jeftiniji proizvod, ali i eskalacija crnog tržišta sječenog duvana, koje, prema procjenama, odnosi desetine miliona maraka. Analitičari UIO zaključili su da je obim regularnog tržišta cigareta u protekle tri godine smanjen za čak 22 odsto, zbog čega je i utvrđena hitna potreba promjene dosadašnje akcizne politike.
(SodaLIVE.ba)