U Bosni i Hercegovini u prošloj godini najtraženiji su bili komercijalisti, trgovci i prodavači, ako je suditi prema broju oglasa koji su se pojavljivali za ova radna mjesta. Za njima nisu zaostajali ni IT programeri i developeri.
Časopis “Forbes” objavio je listu top 10 zanimanja za narednu godinu, a na prvom mjestu upravo su programeri.
Stoga i ne čudi da se sve više bh. studenata upravo odlučuje za studij elektrotehnike – smjer informatika, jer je evidentno da su kompjuteri i softveri budućnost, ali i najplaćeniji posao.
U Americi prosječna godišnja plaća programera iznosi 90.530 dolara. Prognoze su da će broj stručnjaka za razvoj softvera do 2020. godine porasti za oko 30 posto.
U samom vrhu liste “Forbesa” našli su se i računovođe i revizori kao i marketing istraživači i stručnjaci.
Kada su u pitanju poslovi za kojima je opala potražnja u prethodnoj godini u BiH, prednjači oblast prava, gdje je potražnja za pravnicima smanjena za čak 66,47 posto, a prati ih i smanjenje u obrazovanju 53,38 posto.
“Top 10” zanimanja
Programeri
Računovođe i revizori
Marketing istraživač
Analitičar informacionih sistema
Menadžer ljudskih resursa
Administrator mreže
Predstavnik prodaje
Analitičar za sigurnost informacionog sistema
Mašinski inžinjer
Industrijski inžinjer
(SodaLIVE.ba)
Samo sto na elektrotehnickom u tuzli dobijes znanje programiranja jednao 0
Jedino etf sarajevo i fit mostar nude neko znanje iz programiranja obicno ti studenti i dobijaju posao u sarajevu po veceim firmama
ss – na fax-u u tz dobiješ dobre osnove za programiranje (OOP) a ako sa 19 godina nemaš osnovno znanje o tome nema od tebe programera nikada u životu