Trudnice i porodilje koje imaju RH negativnu krvnu grupu, nakon poroda u roku od 72 sata moraju primiti injekciju imunoglobulina Rogham i time sebi osigurati urednu narednu trudnoću i zdravlje bebe. Međutim, ovoga lijeka na tržištu u BiH nema već mjesec dana! Alternativni lijek ne postoji, a trudnice i porodilje se snalaze kako znaju i umiju. No, prema posljednjim informacijama lijeka više nema ni u susjednim nam Hrvatskoj i Srbiji. Nadležni se po ovom piotanju ne oglašavaju iako ljekari upozoravaju da je stanje krajnje alarmantno i izražavaju zabrinutost za generacije koje su ostale bez ove injekcije.
Od kako se proširila vijest da na tržištu BiH u prodaji nema lijeka Rogham, društvene mreže gore od komentara, a grupe za podršku majkama i trudnicama preplavljene su informacijama o tome gdje je i na koji način koja porodilja uspjela u zadnji čas nabaviti ove injekcije, koje se moraju primiti u roku od 72 sata od porođaja.
Da lijeka nema potvrđeno nam je i u UKC–u Tuzla gdje se svakodnevno susreću sa ovim porblemom.
„U zadnje vrijeme lijeka nema u našim apotekama. Iz kojih razloga, mi nemamo nikakvo zvanično objašnjenje, tako da su majke bile prinuđene da se snalaze u Srbiji i u Hrvatskoj. Međutim, najsvježija informacija od jutros je da već žene koje su se porodile, koje su Rh negativne, a imaju Rh pozitivnu djecu, da nisu mogle naći ni u Srbiji lijek ni u Hrvatskoj. Tako da sad ćemo imati jednu generaciju kod koje ćemo posljedice osjetiti sljedećih godina“- kazala je prof. dr. sci. Fahrija Skokić za RTV Slon, pomoćnica direktora za medicinska pitanja u UKC – u Tuzla
Prije nego je medicina uznapredovala, Rh inkompitabilnost predstavljala je veoma veliki problem. Novorođenčad su se rađala bolesna ili su umirala. Problem je nastajao kod žena koje imaju Rh negativnu krvnu grupu u slučaju kada je njihov partner Rh pozitivan, a dijete je naslijedilo očevu krvnu grupu. Tokom porođaja, bebina krv prodire u krvotok majke i tada njen organizam počinje da proizvodi antitijela koja su bezopasna sve dok majka opet ne zatrudni. Tada njena antitijela kreću u „rat“ protiv bebinih eritrocita jer ih „vide“ kao „strano“ tijelo. Posljedica toga je masovno razaranje eritrocita, što u najgorem slučaju dovodi do smrti djeteta u materici.
„U sljedećoj trudnoći, dijete može imati problema i to problema koji su zaista ozbiljni i koji mogu rezl,tirati na tri teška načina: Jjedno je fetalni hidrops, jedno je teška anemija i treće hiperbilorubinemija. Sva ova stanja ostavljaju teške posljedice i mislim da bi nadležni trebali da se aktiviraju što prije kako bismo došli do tog lijeka koji je jako bitan i kojeg smo imali čak i u onim najtežim vremenima tokom rata, a kojeg eto danas nemamo“- dodala je Skokić.
Napretkom medicine postignuta su ogromna dostignuća – upotrebom injekcije koja spriječava stvaranje Rh antitijela u krvi majke i time joj osigurava normalnu trudnoću i zdravu bebu. Nestašicom ovog lijeka BiH se vratila u prošlost, a ko je odgovoran za to još nije utvrđeno.
U Ageniji za lijekove i medicinska sredstva BiH kažu da za bh. tržište postoje dva lijeka navedenog sastava sa dozvolom za stavljanje u promet, to su Rezonativ i Imuno RHO, ali ni njih trenutno nema na tržištu.
Biljana Tumić, pomoćnica direktora Sektora za lijekove u Agenciji za loijekove i medicinska kazala je da „prema informacijama koje smo dobili od nosioca dozvole, odnosno od proizvođača ovih lijekova koji su odobreni za bh. tržište, snabdjevenost tržišta će ponovo biti uspostavljena tek polovinom septembra mjeseca. Nažalost, do tada samo određeni zdravstveni centri imaju zalihe ovog lijeka“.
Dok se lijek ponovo ne nađe na tržištu pacijentice se pokušavaju snaći i nabaviti ga iz inostranstva, no obzirom na njegovu cijenu svakako se prije toga konsultujte sa ljekarima u bolnici u kojoj će lijek biti apliciran, jer se može desiti da medicinsko osoblje odbije aplicirati lijek koji je neadekvatno transportovan.