Prema novom Zakonu o radu važeći kolektivni ugovori moraju se uskladiti sa Zakonom u roku od 120 dana od dana njegovog stupanja na snagu. Stoga je Udruženje poslodavaca sačinilo prijedlog novog Opšteg kolektivnog ugovora u želji da se izbjegne pravna praznina u primjeni kolektivnih ugovora.
– Tim činom pokazujemo društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost. Takođe, time želimo da ukažemo na neosnovanost tvrdnji da UPFBiH želi da se ukinu kolektivni ugovori i da eksploatiše radnike. Samo striktno dogovorena pravila ponašanja, koja će se obostrano poštovati, ujednačen nivo zaštite prava radnika i međusobno uvažavanje između poslodavaca i radnika, može dovesti do ekonomskog rasta, a time i do porasta standarda života i povećanja radničkih prava – saopćeno je iz UPFBiH.
Od socijalnih partnera očekuju da se pregovori vode u dobroj vjeri i namjeri uz uzajamno uvažavanje i raspravu zasnovanu na argumentima.
Prilikom razgovora mora se voditi računa o minimumu socijalne zaštite radnika, ali i o dostignutom stepenu ekonomskog razvoja i nivou produktivnosti naše privrede.
– Sigurni smo da je to neophodan preduslov za postizanje dogovora, na zadovoljstvo našeg članstva i članstva SSSBiH. Na taj način pokazaćemo našu spremnost i sposobnost da rješavamo i najteže probleme u opštedruštvenom interesu te poslati pozitivnu poruku najširoj javnosti i domaćim i stranim institucijama da poslodavci žele sistemsko rješenje koje će štititi dobrog radnika i odgovornog poslodavca – navode iz UPFBiH, a prenosi BHRT.
PRIJEDLOG OPŠTEG KOLEKTIVNOG UGOVORA ZA TERITORIJ FBiH
Na osnovu člana 137. stav 2. i člana 138. stav 1. Zakona o radu («Službene novine FBiH», broj: 62/15) Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine, na strani poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, na strani radnika Federacije Bosne i Hercegovine, zaključuju
OPŠTI KOLEKTIVNI UGOVOR ZA TERITORIJU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
I – OPŠTE ODREDBE
Predmet Ugovora
Član 1.
Ovim kolektivnim ugovorom uređuju se: najniža plata, sadržaj kolektivnih ugovora za područja djelatnosti, djelovanje i uslovi rada sindikata, pravila o postupku kolektivnog pregovaranja i zaključivanja kolektivnih ugovora za područja djelatnosti, sastav i način postupanja tijela ovlaštenih za mirno rješavanje kolektivnih radnih sporova, postupak raskidanja ovog kolektivnog ugovora i potpisivanja novog, štrajk, te trajanje i važenje ovog kolektivnog ugovora.
Teritorija i subjekti na koje se primjenjuje kolektivni ugovor
Član 2.
Ovaj kolektivni ugovor zaključuje se i primjenjuje na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.
Kolektivni ugovor je obvezujući i važi za sva gospodarska društva bez obzira na vlasničku strukturu kapitala u njima, organe uprave i službe za upravu, policiju, javne ustanove i druge pravne subjekte.
Primjena najpovoljnijeg prava
Članak 3.
Ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ovim kolektivnim ugovorom, kolektivnim ugovorom na razini kantona, kolektivnim ugovorom za područje djelatnosti, pravilnikom o radu, ugovorom o radu ili zakonom, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo, osim u slučaju član 6. stav 1. ovog kolektivnog ugovora.
Obveze poslodavaca, sindikata i radnika
Član 4.
Poslodavci, sindikat i radnici su dužni pridržavati se odredbi ovog kolektivnog ugovora, kolektivnih ugovora za područje kantona, kolektivnih ugovora za područja djelatnosti, kolektivnih ugovora za jednog ili više poslodavaca, pozitivnih propisa, internih opštih i pojedinačnih akata poslodavaca, te ugovora o radu.
Subjekti iz prethodnog stava dužni su se u međusobnim odnosima ponašati u dobroj vjeri, međusobno poštujući integritet i prava drugih, te eventualne sporove po osnovu ovog kolektivnog ugovora rješavati prvenstveno dogovorom.
II – UTVRĐIVANJE NAJNIŽE CIJENE RADA
Utvrđivanje najniže satnice
Član 5.
Najnižu satnicu utvrđuje Ekonomsko-socijalno vijeće za područje FBiH, na osnovu dogovora socijalnih partnera, najdalje do 01.12. u tekućoj za narednu godinu.
Prilikom utvrđivanja najniže satnice treba voditi računa o kriteriju produktivnosti, rasta i pada GDP-a, koji mogu biti korigovani mjerama za očuvanje životnog standarda u slučaju porasta troškova života.
Ukoliko se u roku iz stava 1. ovog člana ne postigne dogovor o najnižoj stanici, utvrđena najniža satnica za prethodnu godinu primjenjuje se za narednu godinu ili do postizanju dogovora iz stava 1. ovog člana.
Najniža satnica za 2016. godinu, ne može biti manja ______KM.
Utvrđeni iznos iz prethodnog stava uvećava se za doprinose iz plaće i porez na dohodak u skladu sa posebnim Zakonima.
Član 6.
Izuzetno, kolektivnim ugovorima: za područje djelatnosti, za područje kantona, za jednog ili više poslodavaca, može se ugovoriti niža satnica s tim da satnica ne može biti manja od _______ KM.
Utvrđeni iznos iz prethodnog stava uvećava se za doprinose iz plaće i porez na dohodak u skladu sa posebnim Zakonima.
Kolektivnim ugovorima iz stava 1. ovog člana, moraju se utvrditi uslovi, visina, način i periodi utvrđivanja niže satnice.
Utvrđivanje najniže plate
Član 7.
Najniža plata utvrđuje se tako što se najniža satnica usaglašena između socijalnih partnera množi sa brojem sati u fondu rada za pojedini mjesec.
Na utvrđeni iznos iz prethodnog stava dodaju se doprinosi iz plaće i porez na dohodak u skladu sa posebnim Zakonima.
Poslodavac ne može radniku isplatiti platu u manjem iznosu utvrđenom u stavu 1. ovog člana za ostvareni puni fond sati rada.
Poslodavac ne može zaposleniku obračunati i isplatiti platu u iznosu manjem od iznosa određenog kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu, osim u slučajevima predviđenim u članu 6. stav 1. ovog ugovora.
III KOLEKTIVNI UGOVORI ZA PODRUČJA DJELATNOSTI
Član 8.
Kolektivni ugovori za područje djelatnosti, pored drugih pitanja određenih ovim kolektivnim ugovorom, obavezno regulišu i:
a) Način utvrđivanja plata;
- b) Način i visinu obračuna povećanja plate po osnovu:
– otežanih uvjeta za rad
– prekovremenog rada,
– noćnog rada,
– rad na dane sedmičnog odmora,
– rad u dane praznika koji su po zakonu neradni
– godina radnog staža;
– uvećanje plaće po osnovu radnog učinka; - c) naknade plata za:
– slučaj smrti radnika i članova uže porodice;
– vrijeme odsustva sa rada;
– vrijeme bolesti radnika;
– rad ne terenu; - d) način i visinu utvrđivanja naknade za službeno putovanje;
- e) ishrana u toku radnog vremena;
- f) prevoz sa posla i na posao;
- g) regres za godišnji odmor;
- h) pravo na otpremninu;
Član 9.
Kolektivne ugovore za područje djelatnosti potpisuju Samostalni sindikati za područja djelatnosti sa grupacijama za područja djelatnosti Udruženja poslodavaca FBIH.
IV- DJELOVANJE I UVJETI RADA SINDIKATA
Član 10.
Mišljenja, prijedlozi, žalbe i svi nastali nesporazumi o pravima iz rada i na temelju rada rješavaće se direktnim pregovorima između poslodavca i sindikata.
Sindikalnim predstavnicima koji nisu zaposleni kod poslodavca, ali čiji sindikat ima članove kod poslodavca, dozvoljen je pristup kod poslodavca kada je to potrebno za obavljanje sindikalne aktivnosti, ne remeteći proces rada.
Članak 11.
Poslodavac je dužan da pravilnikom o radu predvidi i osigura uvjete za rad i djelovanje sindikata u saglasnosti sa kolektivnim ugovorima i pozitivnim propisima.
Poslodavac je dužan obračunavati i iz plaće radnika odbijati sindikalnu članarinu, uz pismenu suglasnost zaposlenika, te je redovno uplaćivati na račun sindikata.
Zaštita sindikalnog povjerenika
Član 12.
Sindikalni povjerenik za vrijeme obavljanja njegove dužnosti i šest mjeseci nakon obavljanja te dužnosti, ima pravo na zaštitu u skladu sa Zakonom o radu i međunarodnim konvencijama koje su postale dio domaćeg pravnog sistema.
V – POSTUPAK KOLEKTIVNOG PREGOVARANJA I ZAKLJUČIVANJA KOLEKTIVNIH UGOVORA
Pokretanje postupka kolektivnog pregovaranja
Član 13.
Postupak kolektivnog pregovaranja i zaključivanja kolektivnih ugovora može pokrenuti svaka ugovorna strana utvrđena u Zakonu o radu.
Postupak iz stavka 1. ovog članka pokreće se pismenim putem.
Obveza pregovaranja u dobroj vjeri
Član 14.
Strane kolektivnog ugovora dužne su u dobroj vjeri pregovarati o zaključivanju kolektivnog ugovora u vezi sa pitanjima koja prema Zakonu o radu mogu biti predmet kolektivnog ugovora.
Utvrđivanje prijedloga kolektivnog ugovora
Član 15.
Strana koja je pokrenula postupak za kolektivno pregovaranje i zaključivanje kolektivnih ugovora utvrđuje prijedlog kolektivnog ugovora i dostavlja ga drugoj ugovornoj strani.
Protokol o vođenju pregovora
Član 16.
Postupak i rokovi za kolektivno pregovaranje i zaključivanje kolektivnih ugovora uređuju se pisanim protokolom o vođenju pregovora koji utvrđuju potpisnice kolektivnog ugovora.
Izmjene i dopune kolektivnog ugovora
Član 17.
Inicijativu za izmjene i dopune ovog kolektivnog ugovora može dati svaka strana.
Inicijativa se podnosi u pismenoj formi, a strana kojoj je upućena dužna je na inicijativu odgovoriti u roku od 15 dana od prijema inicijative.
Izmjene i dopune ovog kolektivnog ugovora vrše se na način i po postupku predviđenom za njegovo donošenje.
VI – MIRNO RJESAVANJE KOLEKTIVNIH RADNIH SPOROVA
Član 18.
Postupak mirenja u kolektivnim radnim sporovima provodi se u skladu sa odredbama Zakonu o radu.
Član 19.
Strane u sporu mogu se dogovoriti da rješavanje sporova povjere arbitraži.
Svaka strana imenuje isti broj arbitara i njihovih zamjenika.
Predsjednika i zamjenika arbitražnog vijeća strane imenuju sporazumno.
Postupak rada arbitražnog vijeća regulisaće se sporazumom strana u sporu.
VII – POSTUPAK RASKIDANJA KOLEKTIVNOG UGOVORA
Član 20.
Svaka strana potpisnica ima pravo da raskine ovaj ugovor, ukoliko druga strana:
– ne prihvati, u roku od 15 dana, prijedlog za pregovore o izmjenama i dopunama ovog kolektivnog ugovora;
– ne odgovori u roku od 15 dana na pisani zahtjev druge strane za otpočinjanje pregovora;
– kad prihvati pregovore ako se u roku od tri (3) mjeseca ne postigne dogovor o izmjenama i dopunama kolektivnog ugovora;
– ukoliko se neka pitanja iz ovog ugovora naknadno drukčije riješe zakonom;
– ne može ispunjavati uslove iz ugovora, bez da trpi znatnu štetu.
Član 21.
Otkazni rok u slučaju otkaza kolektivnog ugovora je tri (3) mjeseca od dana dostavljanja pisanog otkaza ugovora drugim stranama.
Nakon isteka otkaznog roka, otkazani opšti kolektivni ugovor primjenjivaće se još šest (6) mjeseci ali najdalje do isteka roka na koji je potpisan.
Član 22.
Strane mogu sporazumno otkazati ovaj ugovor u bilo koje vrijeme.
Sporazumom iz stava 1. regulišu se pitanja: otkaznog roka, važenja i primjene kolektivnog ugovora, rokova za otpočinjanje i trajanje pregovora za potpisivanje novog kolektivnog ugovora.
VIII POTPISIVANJA NOVOG KOLEKTIVNOG UGOVORA
Član 23.
Svaka strana potpisnica ovog kolektivnog ugovora ima pravo da pokrene postupak izmjena i dopuna ovog kolektivnog ugovora, najkasnije 120 dana prije njegovog isteka.
Ukoliko ni jedna strana ne predloži izmjene i dopune ovog ugovora smatra se da je njegovo važenje produženo za period na koji je ugovor zaključen.
Kolektivni ugovor iz stava 2. može se produžiti sporazumom strana koje su ga zaključile najkasnije 30 dana prije isteka važenja tog ugovora.
IX TRAJANJE I VAŽENJE OVOG KOLEKTIVNOG UGOVORA
Član 24.
Ovaj kolektivni ugovor zaključuje se na period od jedne (1) godine.
Važenje ovog kolektivnog ugovora počinje teći od dana njegovog objavljivanja u Službenim novinama FBiH.
Ukoliko se ovaj kolektivni ugovor ne produži, po njegovom isteku, primjenjivaće se 6 (šest) mjeseci od dana njegovog isteka.
X – ŠTRAJK
Član 25.
Ukoliko sindikat ocijeni da se ne ostvaruju prava zaposlenika utvrđena zakonom i kolektivnim ugovorom, stupit ce u pregovore sa poslodavcem i zahtijevati da preduzmu odgovarajuće mjere.
Sindikat ima pravo organizirati štrajk poštujući odredbe zakona i međunarodnih konvencija koje su postale sastavni dio BiH pravnog sistema, ukoliko sporna pitanja ne budu riješena putem pregovora.
Poslovi koji se ne mogu prekidati za vrijeme trajanja štrajka, definirati će se Sporazumom između poslodavaca i sindikata.
VII – PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 26.
Samostalni sindikati područja djelatnosti udruženi u Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine zaključivati će kolektivne ugovore za područje djelatnosti u kojoj djeluju sa odgovarajućim resornim ministarstvima Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, za djelatnosti koje ne predstavljaju privredne djelatnosti i koje se finansiraju iz budžeta ili vanbudžetskih fondova.
Član 27.
Za primjenu, provođenje i tumačenje odredaba ovog kolektivnog ugovora njegovi potpisnici imenuju zajedničku komisiju od šest članova od kojih svaki potpisnik imenuje po dva člana.
Član 28.
Do postizanja sporazuma o najnižoj satnici iz člana 5. stav 1. ovog kolektivnog ugovora, primjenjivaće se najniža satnica u iznosu od _____ KM.
Nadzor nad primjenom ovog kolektivnog ugovora
Član 29.
Nadzor nad primjenom ovog kolektivnog ugovora obavlja federalni, odnosno kantonalni inspektor rada.
Radnik, sindikat, vijeće zaposlenika i poslodavac mogu zahtijevati od inspektora rada provođenje inspekcijskoga nadzora.
Član 30.
Ukoliko tokom važenja ovog kolektivnog ugovora, dođe do promjene značenja nekog od pojmova iz njegovih odredbi, smatraće se da odredbe kolektivnog ugovora, koje se odnose na navedene pojmove, prestaju da važe u roku od 30 dana od stupanja na snagu zakona ili drugog propisa, kojima je značenje određenih pojmova izmijenjeno.
Ugovorne strane su dužne u roku iz prethodnog stava usaglasiti značenje tih pojmova u smislu ovog kolektivnog ugovora.
Član 31.
Ovaj kolektivni ugovor, nakon zaključivanja, objavljuje se u «Službenim novinama Federacije BiH.
Član 32.
Važeći kolektivni ugovori za područja djelatnosti, područja kantona i jednog ili više poslodavaca, moraju se uskladiti sa ovim Općim kolektivnim ugovorom u roku od 120 dana od dana njegovog stupanja na snagu.
Ukoliko važeći kolektivni ugovori ne budu usklađeni u roku iz stava 1. ovog člana, prestaje njihova primjena.
Izuzetno, ako u roku iz stava 1. ovog člana kolektivni ugovori ne budu usklađeni, Vlada Federacije, nakon konsultacija sa Ekonomsko socijalnim vijećem Federacije, svojom odlukom može produžiti primjenu važećih kolektivnih ugovora za još 90 dana.
Član 33.
Ovaj kolektivni ugovor stupa na snagu narednog dana od dana objave u “Službenim novinama Federacije BiH”.
Stupanjem na snagu ovog kolektivnog ugovora prestaje da važi Opšti kolektivni ugovor za teritoriju Federacije BiH («Službene novine FBiH», broj: 54/05 i 62/08).
Udruženje poslodavaca U FBIH Savez samostalnih sindikata BiH
Uvijek se pitam zasto na ovom i slicnim clancima nikada nema komentara i rasprave. A da, zato sto je ovdje potreban mozak. Mi smo ipak vise za natezanje oko jacine razglasa na dzamiji i slicne gluposti jer je vjera ipak najbitnija