U organizaciji Univerziteta u Tuzli i Univerziteta Duisburg – Essen (Njemačka), u okviru Ecobias Erasmus projekta, održana je Ljetna škola iz metabarkodiranja okolišne DNK na Odsjeku za biologiju, Prirodno – matematičkog fakulteta. Ljetna škola je trajala četiri dana, u periodu od 5. do 8. septembra 2022. godine.
Metabarkodiranje je metoda u molekularnoj biologiji i ekologiji kojom se iz uzoraka okoliša (voda, tlo i sl.) mogu dobiti podaci o vrstama primjenom metoda analize DNK materijala, a bez potrebe pronalaženja, posmatranja ili mikroskopiranja primjeraka vrsta u uzorku.
Plenarno predavanje na temu o izazovima i mogućnostima primjene metabarkodiranja u monitoringu voda i dizajnu početnica u PCR reakciji održao je redovni profesor Florian Leese, vrhunski stručnjak u oblasti istraživanja okolišne DNK i voditelj najopremljenije laboratorije za okolišnu DNK u Evropi /Leese Lab/ sa Univerziteta Duisburg Essen. Profesor Leese i njegov tim su tokom trajanja projekta pružili stručnu podršku za razvoj i opremanje laboratorije za okolišnu DNK na Prirodno-matematičkom fakultetu u Tuzli.
Ljetnu školu je otvorila prorektorica za međuuniverzitetsku saradnju Univerziteta u Tuzli, prof.dr. Vesna Bratovčić, dok se ipred konzorcija Ecobias projekta auditoriju obratila prof. dr. Ljubica Vasiljević sa Univerziteta Istočno Sarajevo. Ispred menadžmenta Prirodno-matematičkog fakulteta učesnicima se obratio dekan PMF-a, prof.dr. Vedad Pašić i voditelj Odsjeka za biologiju prof.dr. Isat Skenderović.
Predavači ljetne škole su pored profesora Florian Leese, doktoranti Mr.sc. Robin Schütz i Mr.sc. Till-Hendrik Macher sa Univerziteta Duisburg-Essen i organizatorice ljetne škole ispred Univerziteta u Tuzli: voditeljica Ecobias projekta na Univerzitetu u Tuzli, prof. dr. Jasmina Kamberović, zatim profesorice Adisa Ahmić, Edina Hajdarević i docentica Darja Husejnagić sa Odsjeka za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta.
Prvi dan ljetne škole učesnici su upoznati sa osnovama primjene okolišne DNK, i terenskim i laboratorijskim protokolima obrade uzoraka, nakon čega su na akumulaciji jezera Modrac uzeli uzorke vode za daljnju obradu.
U laboratorijskim protokolima narednih dana su iz uzoraka izolirali DNK materijal, a zatim uradili PCR reakciju. Koristeći dva genska markera, svi učesnici su uspješno multiplicari gen za identifikaciju diverziteta riba i algi u akumulaciji u uzorcima. Po dobivanju rezultata sekvenciranja, biti će to prvi rezultati za istraživanje biološke raznolikosti primjenom tehnika metabarkodiranja DNK za akumulaciju jezera Modrac.
Ljetnoj školi su pored studenata Univerziteta u Tuzli, prisustvovali mnogobrojni studenti i profesori sa partnerskih institucija Ecobias projekta: Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Univerziteta u Banjoj Luci, Sveučilišta u Mostaru, Sveučilišta u Zagrebu, Internacionalnog Univerziteta u Travniku, zatim online učesnici sa Univerziteta Donja Gorica, Univerziteta u Sarajevu i ostalih partnerskih institucija.
.Ljetna škola je organizirana u saradnji sa projektnim konzorcijem Erasmus+ Ecobias projekta Development of master curricula in ecological monitoring and aquatic bioassessment for Western Balkans HEIs/Razvoj master studija iz ekološkog monitoringa i bioprocjene slatkovodnih ekosistema u visokoškolskim institucijama Zapadnog Balkana.
Kao rezultat ovog projekta, osim opremanja laboratorija, licencirani su programi drugog ciklusa i kursevi cjeloživotnog učenja iz oblasti ekomonitoringa i biološke indikacije voda na visokoškolskim institucijama Bosne i Hercegovine i Crne Gore, među kojima je i Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Tuzli.
Dodatnu podršku u realizaciji ljetne škole osigurali su Turistička zajednica Tuzlanskog kantona, JP Spreča, Bingo d.o. o i Studentski centar Univerziteta u Tuzli. Jako veliku podršku organizacije ljetne škole osigirali su studenti biologije PMF-a kao domaćini događaja.