fbpx
Ad image

Dr. Đozić: “Ovakve ili čak gore epizode zagađenja će se ponavljati i u narednom periodu, građani se moraju sami zaštiti”

4 min. za čitanje

Jučer je u Lukavcu izmjerena nikada veća koncentracija suspendovanih čestica PM 2.5 u zraku. Do 17:00 sati do kada mjerna stanica postavljena u dvorištu obdaništa bila u funkciji, prosječna vrijednost suspendovanih čestica PM2.5 u zraku iznosila je 361.1 μg/m3 što je drastično više od dozvoljenog. Iz tog razloga obavili smo razgovoro sa Dr. sc. Abdelom Đozićem, profesorom na Tehnološkom fakultetu u Tuzli, na katedri za Zaštitu okoline.

SL: Možete li nam pojasniti šta predstavljaju čestice PM2.5?

Čestične tvari aerodinamičkog prečnika 2,5 μm predstavljaju smjesu čvrstih čestica i sitnih kapljica različitih tvari (crni ugljik, organski spojevi, teški metali itd.). Ove čestice mogu sadržavati nekoliko stotina različitih hemikalija.  Dakle, to nije samo prašina nego smjesa hemijskih jedinjenja u čvrstoj i tečnoj fazi koje se nalaze raspršeni u zraku.

SL: Zbog čega su opasne PM 2.5?

Brojna istraživanja su pokazala da postoji direktna veza između izloženosti (udisanju) čestičnih tvari i različitih zdravstvenih problema, što uključuje povećan broj smrtnih slučajeva kod osoba sa plućnim i srčanim bolestima, povećan broj infarkta, napada astme, teškoćama pri disanju i iritaciji disajnog trakta. Posebno osjetljiva kategorija su djeca i starije osobe. Čestične tvari PM2.5 udisanjem dospjevaju duboko u pluća, vrlo teško se respiracijom izbacuju a pojedine tvari mogu prodrijeti direktno u krvotok. Glavni izvori emisija PM2.5 su industrijska postrojenja a sporedni saobraćaj i individualna kućna ložišta. Za ovako ekstremne vrijednosti PM2.5 u našem gradu odgovorna su industrijska postrojenja. Ovdje treba napomenuti da samo u koksnom plinu postoji oko 10000 različitih spojeva koja se u zraku a prije depozije na tlo zadržavaju i po nekoliko dana. Prema važećem Pravilniku o monitoringu kvalitete zraka, granična vrijednost PM2.5 za period usrednjavanja od 1 godine iznosi 25 μg/m3 dok je tolerantna vrijednost 30 μg/m3. Prema EPA (www.epa.gov/criteria-air-pollutants/naaqs-table) granična vrijednost na godišnjem nivou iznosi 12 μg/m3 a za period usrednjavanja (mjerenja) od 24 h je 35 μg/m3. Prema Svjetskoj Zdravstvenoj Organizaciji (WHO) granična vrijednost za period usrednjavanja 24 h iznosi 25 μg/m3 i ona ne smije biti prekoračena više od 3 puta godišnje. Srednja vrijednost PM2.5 u Lukavcu za 08.12.2016. iznosila je 361,3 μg/m3 i gotovo svakodnevno imamo značajna prekoračenja.

SL: Nadležni se nisu oglasili povodom ovog problema, šta vi kao kompetentna osoba možete poručiti građanima?

Zrak u Lukavcu sadrži više od 1 grama čestičnih tvari po kubnom metru, što je krajnje zabrinjavajuće i vrlo opasno, jer na izmjerene vrijednosti PM2.5 treba dodati i količinu PM10 koja se ne mjeri ali i čestice koje su vidljive golim okom (taložni prah). Pri ovakvim vrijednostima PM 2.5 sa vrlo visokim vršnim vrijednostima kvalitet zraka u našem gradu se definiše kao OPASAN pri čemu trudnice, djeca, starije osobe i osobe sa respiratornim i srčanim bolestima NE SMIJU IZLAZITI VANI. Ostalo stanovništvo koje je prinuđeno boraviti vani treba se zaštiti maskom i smanjiti koliko god je to moguće bilo kakve napore koji bi vodili intenzivnijem udisanju zraka. Apeliram na građane da ovo shvate vrlo ozbiljno, da redovno prate rezultate monitoringa kvalitete zraka i da zaštite sebe i svoje ukućane. Ukoliko sami ne preduzmemo mjere da se zaštitimo i to budemo čekali od bilo kojeg nivoa vlasti sami sebi ćemo napraviti štetu jer u ovom trenutku ne postoje mjere (propisane okolinskom dozvolom ili nekim drugim obavezujućim dokumentom) kojima bi se u ovakvim ekstremnim slučajevima moglo reagovati. Ovakve ili čak gore epizode zagađenja će se ponavljati i u narednom periodu i molim građane da toga budu svjesni i učine sve kako bi se zaštitili. Izjavio je na kraju našeg kratkog razgovora dr.sc. Abdel Đozić, dipl.ing.tehn.

 

Podijeli ovaj članak
7 komentara
Subscribe
Notify of
7 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Bravo profesore Djozic, volim da kritikujem profe ali Vama svaka čast. Samo se čuvajte onih vaših zelenih izradise Vas na izborima.

Pricamo price za malu djecu.Svi mi znamo sta je opasno a sta ne.Ali niko od vlasti ne radi nista.I tako u krug.I sta ce uopste mjerna stanica?…Da vidimo koliko otrova udisemo?…Pa valjda bi se trebalo nesto poduzeti kad se pokazu te cifre na ekranu.Prodavanje magle.

Dobro je da su se u problematiku aerozagađenja počeli uključivati pismeni ljudi. Trebalo bi završiti priču da to nas neko truje i da nas od tog nekog treba neko drugi štitit. Ili smo sposobni da postavimo pravila u našoj sredini ili šutimo i trpimo. Licemjerno je ipak prozivat druge, a i sami u velikoj mjeri smo zaslužni za zagađenje zraka. Još veliki broj privatnih grijanja je izuzetno veliki zagađivač, kako zbog korištenja banovićkog uglja, tako i zbog spaljivanja kućnog smeća u pećima na niskim temperaturama. Iz vlastitog iskustva mogu reći da u mom komšiluku kad se naveše nalože peći centralnog grijanja smrad nadvlada sve druge. Kad bi učinili samo da se sa više znanja koriste privatne kotlane stanje bi se već poboljšalo. Kad je zdravlje građana Lukavca u pitanju nikako nesmijemo zaboravit da je Lukavac jedini grad u BiH s gradskom vodom u vodovodu koja nije za piće……DONAS JE……

Kako se zaštititi od ovako bahate vlasti koja ne haje za probleme gradjana i koja samo servisira potrebe krupnog kapitala i usput sebi puni džepove parama a groblja i bolnice narodom. Pa ovaj Lukavac je obična deponija i smetljište. Černobil je vjerovatno bolje i sigurnije mjesto za život od ovog Lukavca.

Zašto se ne pitaju stvarni stručnjaci sa višegodišnjim iskustvom koji su upoznati sa ovom problematikom? A ne kvazidoktori kojima su tate i stranka obezbjedile diplomu i bez kojih bi bili vječni studenti.

Doktore moj, ovo su epizode beskonačne “sapunice”…

Industriska zona od 1800 i neke pa do danas i trebalo je da tako i ostane.Dodjes ovdje i radis posle posla odes svojoj kuci.Medjutim sa vremenom od nedozvoljenih pa do kasnije dozvoljenih gradnji kasnije je nastala Opstina pa i samozvan grad. Cijene su se podigle m2 kao u nekim gradovima i nakraju se traze prava ekologije.
Kako znamo Zgrade su nestale potrebi fabrika a ne fabrike potrebama zgrada.
I to se nemoze i nece promijeniti mozda ce se malo smanjiti.
U Poljicu,Turiji,Smolucoj itd.. Je ciste zrak i tamo bi svi trebali da zivimo a ne u Industriji.