dr Avdul Adrović, profesor zoologije na Prirodno – matematičkom fakultetu i na Odsjeku za agronomiju Univerziteta u Tuzli, za naš portal demantovao je navode čitatelja:
– Na slikama koje ste objavili je zmija poznata kao Obična smukulja (Coronella austriaca). Riječ je o tipičnoj NEOTROVNICI. Pored nje je obični sljepić (Anguis fragilis) koji nije zmija već gušter. U oba slučaja se radi o vrstama koje su uobičajene na ovom prostoru tako da njihovo pojavljivanje niti je šokantno niti neobično.
Javio nam se mr.sc. Alen Bajrić, profesor biologije koji je također demantovao navode da je u pitanju zmija šarka:
– Poznajem zmije malo više od ovih koji su ih na silu prikupili i koji ostavljaju svakakve komentare na ovu objavu. Koliko se može zaključiti sa ovih slika nije riječ o šarki, nego o jednoj zmiji koja pripada porodici Colubridae tj. skupini zmija koje su neotrovnice. A ni pomenuti “blavor” ustvari nije blavor. Ne znam koji je cilj ovog članka, da li da ima što više pregleda ili da se stanovništvo lažno obavještava o kojekakvim otrovnicama, ali kao neko ko je veliki dio svog života posvetio izučavanju životinja morao sam vam se obratiti.
Slike nisu jasne, sa sigurnošću ne mogu reci o kojoj je vrsti riječ ali da je šarka to nikako.
Napominjemo da je jučer na našem portalu objavljena vijest kako je naš sugrađanin u svom dvorištu u Omladinskoj ulici pronašao dvije mlade zmije vrste šarka.
I da nije riječ o zmijama otrovnicama, ostaje šokantna i katastrofalna informacija da su građani u situacija poslije ugriza zmije otrovnice prepušteni sami sebi.
Neshvatljivo da nema utvrđene metodologije postupanja i službi koje bi preuzele uhvaćene životinje i da niko nije spreman preduzeti mjere uklanjanja eventualnog legla iz kojeg su ove opasne životinje krenule prema stambenim objektima.
Za svaku osudu je svakako ponašanje rukovodstva Doma zdravlja Lukavac koji se nisu sjetili da nabave ampule seruma, vjerovatno polažući nadu da će ozlijeđeni pomoć potražiti u apotekama kod kojih nema protutrova.
i opet vi zapeli za metodologiju, postupanje, serume etc. De se malo zapitajte koliko ljudi je ujedeno u koliko zadnjih stotina godina i koliko je istih umrlo od zmijskog ujeda na područiju Lukavca? Mislim da je razlog “neimanja” seruma vrlo jednostavan – nije neophodan. Serum vjerovatno imaju u “južnijim” krajevima Bosne gdje i potoji iole realna opasnost od zmijskih ujeda. Na ovom podneblju gdje se mi nalazimo nedostatak seruma je manje više ekvivalentan nedostatku padobrana za hitne slučajeve. MOŽE zatrebati, ne bi bilo loše da ga ima, ali mislim da pravljenje “bauka” i dizanje prašine oko tog seruma stvarno nije potrebno…
E da ti bas hoce doci glave jedna!
hvala, u cijelom mome tekstu radi se o mojoj velikoj zelji da zmija nekome dodje glave, a ne o skretanju paznje na to da se ne dize prasina oko pogresnih stvari, da se ne stvara panika gdje joj nije mjesto. Strasan si covjek kad se brines da li ima seruma a onako cisto bezveze zelis drugoj osobi smrt. svaka cast.
kvalitet vode smiješan, rasvjeta ne radi već danima, ali serum je problem… e moj Eso…