Pozorište mladih Tuzle u saradnji sa Udruženjem „Mladi Tuzle“, Srednjom Savremeno-umjetničkom školom Tuzla i Centrom za kulturu Lukavac, u srijedu, 9. aprila, organizuje igranje predstave za mlade „Odjek tišine“. Predstava će biti odigrana u dva dnevna termina od 10:00 i 12:00 sati, uz besplatan ulaz za posjetitelje, a namijenjena je učenicima VII, VIII i IX razreda osnovnih škola, te učenicima srednjih škola.
U predstavi su prikazane posljedice ilegalnog posjedovanja oružja i lakog naoružanja, kao jednog od aktuelnih problema u regiji.
Predstava je nastala kroz Dramski studio za djecu, mlade i odrasle koji se realizuje uz Saglasnost Ministarstva obrazovanja i nauke TK, a u okviru projekta „Scena za prevenciju ilegalnog posjedovanja oružja“ koji je podržan od strane Razvojnog programa Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH). kroz projekat „Unaprjeđenje kapaciteta agencija za provođenje zakona u oblasti malog oružja i lakog naoružanja“ a koji se realizuje uz finansijsku podršku Savezne Republike Njemačke, Kraljevine Švedske, Kraljevine Nizozemske, Francuske Republike, Ujedinjenog Kraljevstva i Kraljevine Norveške, kao i uz opštu podršku Evropske unije, putem Multi-partnerskog povjerilačkog fonda Ujedinjenih nacija (MPTF) za implementaciju Mape puta za održivo rješenje za suzbijanje nedozvoljenog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malokalibarskim i lakim oružjem i pripadajućom municijom na Zapadnom Balkanu.
U predstavi igraju: Irma Šiljak, Daina Anić, Tarik Ćivić, Valnes Manjić, Selma Altumbabić, Amar Junuzović, Ermin Suljkić, Lana Junuzagić, Amna Selimović, Reina Anić, Rania Delić, Hanna Mujkanović, Emina Sarajlić, Irma Kantić, Arnela Ćatović, Šejla Mehmedović, Sara Hasanović, Azur Altumbabić, Benjamin Dropić, Emina Husarić i Sarah Imamović.
Zalosno je da Osnovna skola Lukavac grad ne prisustvuje ovakvim dogadjajima bez obzira sto su isti edukativnog karaktera uz izgovor ”nema ko dovest djecu”.
Organizacija za dovodjenje te iste djece je na jako visokom ”obaveznom” nivou kada se radi o bilo kojoj drugoj vrsti dogadjaja gdje je potrebna ”vecina” da bude vidjena, iako to nema nikakve veze sa djecom.