Poseban nedostatak radne snage u Njemačkoj već nekoliko godina veže se za sektor njegovateljstva. Naime, dvije trećine ustanova koje se bave ovom djelatnošću imaju potrebu za dodatnom radnom snagom.
Blizu 600 intervjuisanih poslodavaca iz ovog sektora reklo je da imaju poteškoća u zapošljavanju novog osoblja, ali se samo 16 posto njih odlučilo zaposliti osobe izvan Njemačke.
Mnogi od intervjuisanih kažu da im zapošljavanje stranih radnika oduzima previše vremena i novca.
Također, još uvijek postoje mnoge zakonske prepreke, tako da se 83 posto poslodavaca suočilo s komplikovanim procedurama.
Posebne poteškoće predstavlja zapošljavanje radnika izvan zemalja članica Evropske unije.
Trenutno u Njemačkoj poslove njege, kada su u pitanju strani radnici iz zemalja EU, najviše obavljaju Španci (61 posto), Poljaci (19 posto) i Hrvati (16 posto). Od zemalja koje nisu članice EU najviše radnika u ovom sektoru dolazi iz BiH, Ukrajine, Rusije, Kine i Filipina.
Pa jos jedan prekopiran clanak na istu temu u kojem niste rekli nista konkretno. Dajte nam neki podatak koji vrijedi procitati npr. koliko je nezaposlenih bilo iz mjeseca u mjesec na opstini po mjestima. Nazivate sebe novinarima a objavicete govno samo da bi se muhe kupile. Eto vam komentar I klik ja castim.
Ostaviš vlastite roditelje da bi njegovao neke tamo i nečije roditelje. Ironija življenja u BiH