fbpx
Ad image

Evropa zatrpana otrovnim igračkama sa Temua

4 min. za čitanje

Europska unija ubrzano radi na tome da zaustavi navalu sve većeg broja paketa koji stižu iz Kine preko njihovih platformi kao što su Temu i Shein.

Razmatraju mjere koje uključuju novi porez na prihode platformi za e-trgovinu i administrativnu naknadu za rukovanje po artiklu što bi većinu pošiljaka učinilo manje konkurentnom.

Prema procjeni povjerenika za trgovina Maroša Šefčoviča, samo ove godine će u Europu stići oko četiri milijarde paketa vrijednosti manje od 150 eura, što je trenutačni prag za carine.

Budući da kineske online trgovine najčešće isporučuju proizvode koji su znatno jeftiniji od tog iznosa, rijetki su uopće razmišljali o plaćanju carine. Broj paketa se od 2022. utrostručio.

Koliko god to bilo dobro za džepove kupaca, EU upozorava da zbog toga većina proizvoda nije prošla adekvatne provjere pa se povećao i broj opasne robe kao što su otrovne igračke, piše Financial Times.

Toy Industries of Europe provela je istraživanje na 100 proizvoda kupljenih na deset online platformi (uključujući Amazon), a rezultati su poražavajući – čak 80 posto njih ne zadovoljava europske sigurnosne standarde.

Najčešće je količina opasnih kemikalija bila višestruko veća od dozvoljene, a u jednom slučaju je dječja igračka za zube bila napravljena tako loše da se lako mogla slomiti i tako uzrokovati gušenje.

Rezultati su tim više poražavajući s obzirom na to da je šest od 10 proučavanih internetskih trgovina potpisalo obećanje o sigurnosti proizvoda, dobrovoljnu obvezu osiguravanja sigurnosti robe koju na njihovim platformama prodaju treće strane.

Druga negativna posljedica sve veće popularnosti kineskih trgovaca je to što njihovi europski konkurenti moraju snižavati cijene svojih proizvoda, iako im troškovi proizvodnje stalno rastu. To bi ih, zabrinuti su dužnosnici, moglo prisiliti da i sami počnu uvoziti i preprodavati jeftinu kinesku robu. Ništa manji problem nije ni krivotvorena roba.

Ukidanje vrijednosnog praga od 150 eura ispod kojeg su paketi oslobođeni carine potez je za koji se, osim Europske unije, odlučio i SAD. No zračne luke se brinu da bi to moglo dodatno opteretiti i onako preopterećene carinike. Primjerice, Zračna luka Schiphol u Amsterdamu i luka Rotterdam zajedno obrađuju 3,5 milijuna paketa dnevno – odnosno 40 u sekundi.

EuroCommerce, koji zastupa trgovce na malo u EU-u, pozdravio je planiranu akciju, ali je rekao da će naknadu za obradu biti teško opravdati prema pravilima WTO-a koja ograničavaju iznos pristojbi i pristojbi za carinsku obradu na približnu cijenu pružene usluge.

“Za sada potičemo Europsku komisiju i države članice da pojačaju provedbu kontrola na nacionalnoj i razini EU-a. Novim će pravilima trebati godine da stupe na snagu”, istaknuli su.

Broj opasnih proizvoda koji su države prijavile se u 2023. povećao za više od 50 posto u odnosu na godinu radnije. Kozmetika, igračke i električni uređaji su među proizvodima s najčešćim sigurnosnim rizicima.

Unija zbog toga čak istražuje Temu kako bi smanjili protok nesigurnih proizvoda. Potencijalne mjere uključuju visoke novčane kazne, pa čak i zabranu rada platforme u određenoj zemlji. Osim toga, porez na prihod platformi za e-trgovinu, koji bi se primjenjivao i i na tvrtke iz EU i na one iz ostatka svijeta, zahtijevao bi odobrenje 27 država članica bloka i mogao bi naškoditi europskim tvrtkama u vrijeme kada je Europa pokušavala potaknuti digitalizaciju, prenosi Jutarnji.

Iz Temua i Sheina su poručili kako podržavaju promjene politika koji idu u korist potrošača i osiguravaju transparentno natjecanje. Vjeruju da one neće naštetiti njihovom poslovanju.

Podijeli ovaj članak
Napišite komentar
Subscribe
Notify of
0 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments