Istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da ipak ima istine u pravilu o 5 sekundi.
Entoni Hilton, profesor mikrobiologije na Univerzitetu Aston i Birmingemu, sproveo je eksperiment sa svojim studentima bacajući različite tipove hrane – tost, pastu, keks, na tepih, laminatni pod i pločice. Oni su hranu na podu ostavljaju od 3 do 30 sekundi nakon čega su je testirali na dve najprisutnije bakterije – E. coli i stafilokoke.
Rezultati su pokazali da vrijeme koje hrana provede na podu igra veliku ulogu kada je broj bakterija koje će je kontaminirati u pitanju.
Takođe, najmanje šanse za kontaminaciju hrane imaju namirnice koje završe na tepihu, dok su najrizičnije namirnice koja padnu na drvo ili pločice i koje tamo provedu duže od 5 sekundi, javlja B92.
„Konzumiranje namirnica koje su pale na pod i dalje sa sobom nosi određene rizike koji zavise od toga koje su bakterije prisutne na podu u to vrijeme. Međutim, rezultati našeg istraživanja donijeće olakšanje svima koji i dalje vjeruju u pravilo o 5 sekundi, uprkos konsenzusu da je u pitanju mit“, izjavio je Hilton.
Sa druge strane, nedavno sprovedeno istraživanje pokazalo je da čak 87 odsto od intervjuisanih osoba ipak pojede hranu koja im padne na pod.