Unatoč nedosljednosti Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK u procesu razgovora, koji se intenzivno odvijao tokom marta i aprila, Vlada Tuzlanskog kantona spremna je nastaviti razgovore sa predstavnicima Sindikata, te već u ponedjeljak (11. juna 2018. godine) organizovati sastanak sa predstavnicima ovog Sindikata.
Ovom prilikom moramo istaknuti da su se prethodni razgovori između predstavnika Vlade TK i Sindikata odvijali u pet navrata (2. mart, 22. mart, 4. april, 10. april i 27. april 2018. godine), te da se na svakom od sastanaka postizao određeni napredak, ali da su predstavnici Sindikata na svaki slijedeći sastanak dolazili sa novim zahtjevima i spiskovima želja.
Na posljednjem sastanku, koji je održan 27. aprila, Vlada je bila spremna ispuniti skoro sve zahtjeve o kojima se do tada razgovaralo. Prije svega to se odnosi na zahtjeve za 37,5 časovno sedmično radno vrijeme i povećanje koeficijenta za 0,6, uz saglasnost ugovornih strana da se nakon 15.02.2019.godine u roku od 8 dana pokrenu pregovori o povećanju koeficijenata naviše za dodatnih do 0,6, u skladu sa finansijskim mogućnostima Zavoda zdravstvenog osiguranja TK. Također bilo je dogovoreno i potpisivanje zasebnog kolektivnog ugovora za doktore medicine i stomatologije. Ovaj dogovor parafirali su ministar zdravstva TK Bahrudin Hadžiefendić i predsjednik Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH Rifat Rijad Zaid.
Poslije tog sastanka Predstavnici sindikata nastavili sa svojim ultimativnim dodatnim zahtjevima i principima „sve ili ništa“ i „uzmi ili ostavi“. Sama rečenica iz posljednjeg dopisa Sindikata od 30.04.2018.godine „Naprijed navedeno uslovljeno je prihvatanjem svih ostalih odredaba iz ponuđenog Kolektivnog ugovora za djelatnost doktora medicine i stomatologije, a koji je u toku samih pregovora, u formi prijedloga ovog sindikata, dostavljen Vladi Tuzlanskog kantona“ u potpunosti ilustruje prethodno navedeno.
Ovakvi ultimativni stavovi i posljednji dopis, doveli su do toga da je Sindikat sam sebe isključio iz daljih razgovora i blokirao cijeli proces.
Ponavljamo Vlada Tuzlanskog kantona je spremna na dijalog u kojem sve strane moraju biti fleksibilne i otvorene za kompromise. To smo dokazali potpisujući do sada već pet kolektivnih ugovora za sve oblasti koje se finansiraju iz budžeta TK i vanbudžetskih fondova, a za što su svi predstavnici sindikata imali samo riječi hvale. Na jedini problem, upravo zbog njihove isključivosti naišli smo u razgovorima sa Strukovnim sindikatom doktora medicine i stomatologije TK.
Napominjemo, Vlada Tuzlanskog kantona je potpisivanjem Kolektivnog ugovora za zdravstvo, znatno popravila materijalni status uposlenika u oblasti zdravstva, u skladu sa realnim mogućnostima, i bez želje da stvara nerealne finansijske obaveze za budućnost, te time ugrožava stabilnost zdravstvenog sektora u našem kantonu i građane Tuzlanskog kantona, kao korisnike zdravstvene zaštite.
Vlada TK i Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstvu TK dana 29.05.2018 su potpisali kolektivni ugovor u oblasti zdravstva TK u kojem, između ostalog, medicinske sestre su dobile povećanje koeficijenta za 0,25 (sa 2,10 na 2,35) dok su ljekari dobili povećanje koeficijenta za 0,60 (sa 3,50 na 4,10). Povećana je i satnica, sa 2,31 na 2,41, a ljekarima specijalistima koeficijent je 4,80, s tim da je po ZELJI Sindikata ljekara smanjeno radno vrijeme sa 8 sati dnevno na 7,5 sati. Napominjem da Sindikat ljekara nije zadovoljan ovom visinom koeficijenta za njih. Obračun plate ide ovako: koeficijent x satnica x broj radnih sati u mjesecu. Sad ću izačunati po starom i novom kolektivnom ugovoru osnovnu platu za medicinsku sestru, ljekara i ljekara specijalistu s primjerom od 22 radna dana:
-medicinska sestra: 2,10×2,31×176=853,78KM (po starom)
-medicinska sestra: 2,35×2,41×165=934,48KM (po novom)
-ljekar: 3,50×2,31×176=1422,96KM (po starom)
-ljekar: 4,10×2,41×165=1630,37KM (po novom)
-specijalista: 4,80×2,41×165=1908,72KM (po novom).
E, sada, na ovo dodajte minuli rad koji iznosi 0,5% za svaku godinu radnog staža (20 godina staža nosi dodatnih 10% na platu), zatim topli obrok koji je oko 8,40KM po danu (oko 185KM za 22 radna dana), te razne dodatke specijalistima kao npr. položajni dodatak 5-15%, uslovi rada koji čak mogu ići i preko 10%.
Ljekari ovim nisu zadovoljni i traže povećanje koeficijenta za dodatnih 0,6, što bi otprilike bilo:
-ljekar: 4,70×2,41×165=1868,96KM
-specijalista: 5,40×2,41×165=2147,31KM plus svi dodaci gore navedeni.
Svi koji su po zvanju niži od zvanja ljekara ostaju gdje jesu, koeficijente njihove ne traže da se povećaju.
Većina nas poznaje nekoga ko radi duze vremena u zdravstvu. Provjerite da li je ikada plata ljekara bila dva puta veća od plate medicinske sestre. Moja saznanja kažu da nije, nego se to otprilike “vrtilo” na nekih 60% više od plate medicinske sestre.
Zatim, ako poznajete nekoga da radi u zdravsrvu u Njemačkoj, provjerite da li je tamo plata ljekara duplo veća od plate medicinske sestre (NE njegovatelja, nego medicinske sestre). Moja saznanja su opet negativna, čak su približnija tih 60%, s tim da u Njemačkoj, uključivanje infuzija, davanje injekcija, zamjene katetera i slično, rade ljekari a ne medicinske sestre.
Pokušao sam biti objektivan, da ne “navijam” ni za koga i samo da iznesem činjenice, a Vi (koji čitate) sami prosudite.