Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je ubjedljivu pobjedu u Kriensu, savladavši selekciju Švicarske rezultatom 91:60 u susretu četvrtog kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Ovim trijumfom bh. tim osigurao je plasman u drugi krug kvalifikacija i potvrdio kvalitet koji s pravom ulijeva optimizam navijačima širom zemlje.
Izabranici selektora Dario Gjergja od samog početka nametnuli su visok ritam igre i jasno pokazali razliku u kvalitetu. Nakon nekoliko početnih promašaja, reprezentacija BiH pronašla je napadačku tečnost, a posebno je bio raspoložen Džanan Musa, koji je već u prvoj četvrtini ubacio devet poena i nagovijestio sjajnu partiju.
Druga četvrtina donijela je potpunu dominaciju našeg tima. Musa je nastavio pogađati, uključujući i nekoliko preciznih šuteva za tri poena, te je do poluvremena stigao do 18 poena. Značajan doprinos dao je i Amar Alibegović sa deset poena, dok je kontrola skoka – čak deset uhvaćenih lopti više u odnosu na domaće – bila ključna za uvjerljivo vodstvo. Na odmor se otišlo s prednošću 50:34.
U nastavku susreta bh. reprezentativci nisu spuštali tempo. Musa je nastavio zatrpavati koš protivnika, a važnu ulogu u održavanju visokog intenziteta igre imali su i Kenan Kamenjaš, Darko Talić i Edin Atić. Do kraja utakmice prednost je rutinski sačuvana, čime je BiH stigla do druge pobjede u kvalifikacijama i matematički osigurala plasman dalje, s obzirom na to da je Švicarska upisala četvrti poraz iz isto toliko susreta.
Najefikasniji u redovima BiH bio je Musa sa 25 poena, dok su Alibegović i Emir Sulejmanović dodali po 13. U ekipi Švicarske istakli su se Mbala sa devet i Mambo sa osam poena.
U drugi krug plasirat će se po tri najbolje selekcije iz svake grupe, a osvojeni bodovi se prenose u narednu fazu. Reprezentaciju BiH do kraja prvog kruga očekuje susret protiv Turske u Zenici 2. jula, dok tri dana kasnije slijedi gostovanje Srbiji.
U narednoj rundi naši košarkaši igrat će protiv tri najbolje reprezentacije iz grupe D, u kojoj se nalaze Italija, Litvanija, Island i Velika Britanija. Plasman na Svjetsko prvenstvo izborit će 12 evropskih selekcija, a bh. tim je ovom pobjedom pokazao da ima kvalitet i karakter za borbu među najboljima.
