Potrebna solidarnost
Nakon alarmantnih podataka da bi bolnice u Zenici i Bihaću mogle biti zatvorene zbog teškog ekonomskog stanja, Kulenović je istakao kako je nužno uvesti “fenomen solidarnosti” koji postoji u zdravstvu u drugim zemljama.
– Tako bi popravili stanje i položaj pacijenata u siromašnijim kantonima. To kažem jer su razlike zaista velike. Žalosno je da Tešnjak, Goraždanin i Sarajlija nemaju pravo na isti tretman u liječenju. A samo najcrnji, najkapitalističkiji oblici sistema zdravstvene zaštite ne predviđaju fenomen solidarnosti – pojašnjava Kulenović te dodaje da bi organizacija na državnom nivou, koja bi obuhvatala sve fondove iz oba entiteta, s lokalnom administracijom, okončala rasipanje miliona maraka.
Teško oboljeli
Prema mišljenju Kulenovića, veliku krizu u zdravstvu izazvalo je i to što “imamo političke bolnice, domove zdravlja, glomazan sistem zdravstva, preskupe lijekove…”
On naglašava da je obaveza države da nađe sistem da lijekovi pojeftine, jer su nedopustivo skupi, odnosno najskuplji u regionu.
Osim toga, u našoj zemlji posebno ispaštaju oboljeli od karcinoma, koji se, svako malo, suočavaju s nestašicama citostatika za hemoterapije. Među nedostajućim lijekovima je često i „granisetron“, lijek protiv mučnine za vrijeme hemoterapije.
U Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja tvrde da nije do njih, već do proizvođača i dobavljača ovih lijekova.
Mafija!
Kulenović kategorično tvrdi i da se u zdravstvo uvukla mafija!
– Kanton Sarajevo troši oko 360 miliona maraka za zdravstvo. Doktori se prebiše raspravljajući o konkursima, dok nam se u zdravstvo uvukla mafija. Tako smo na čelu Upravnog odbora Zavoda zdravstvenog osiguranja KS imali osuđenog kriminalca sa sumnjivim obrazovanjem. To su apsurdi. Na izvoru sredstava postavljamo neznalice i kriminalce, to je strašno – zaključio je Kulenović.
Izdvajanja za zdravstvo po glavi stanovništva
- 2.000 dolara – Amerika
- 232 eura – Slovenija
- 149 eura – Hrvatska
- 53 eura – BiH