fbpx

Pored domaće, na cestama Federacije i sol iz Egipta

4 min. za čitanje

Radi se o ukidanju ograničenja vrste soli za posipanje puteva i njenog granulometrijskog sastava koji su bili prepreka za domaće proizvođače i dobavljače soli za posipanje puteva. Inače, prethodnih godina domaće firme sol za posipanje cesta nabavljale su u Egiptu, Alžiru ili Bugarskoj. Ovoj odluci su se najviše obradovali u Solani Tuzla, koja je tokom prošle zimske sezone radila u tri smjene da bi obezbijedila dovoljno soli za posipanje cesta u Federaciji.

Ove godine su već spremni za novu sezonu, sklopili su ugovore sa više preduzeća i već rade punom parom.

“Prijavili smo se na šest- sedam tendera, većinu smo prošli, a malo jači tenderi koje smo dobili su Ceste Federacije (4000 tona), Sarajevo putevi (1000 tona), Rad Sarajevo (samo 300 tona, pregovaramo za veću količinu), Ceste Mostar (2000 tona), Komunalno preduzeće Banovići (oko 300 tona). Također, očekujemo dobijanje tendera u Busovači za isporuku 700 tona”, kazao je za eKapiju Laris Bešlagić, iz službe prodaje Solane Tuzla.

Pored ovih “velikih” kupaca, sarađuju i sa drugim firmama, kao što je Penny Plus iz Sarajeva, kojima isporučuju po kamion ili dva, odnosno 50 ili 100 tona.

Kažu da je ove godine vidljiv pomak u odnosu na prošle sezone. “Recimo konkretno kod JP Ceste Federacije BiH prošle godine smo radili na bazi od 1500 tona, a sad radimo na bazi od 4000 tona”, navodi Bešlagić.

Cijene se dogovaraju na osnovu količina i zavisno kome se isporučuje. “Ako imamo strategiju da proširimo svoj posao, i da naredne godine dobijamo tendere, onda se trudimo da naša cijena bude prihvatljiva”, dodaje on.

Iz Solane Tuzla kažu da se javljaju i na tendere u drugim državama, mada su više orjentisani na domaće tržište.

“Što se tiče ino tržišta, prvenstveno mislim na Austriju, Njemačku, Švicarsku, tu nam prodaja zavisi od vremenskih uslova. Oni neće da lageruju so, tako da čim kod njih počne malo više padati snijeg, oni se počnu javljati. S njima radimo na bazi profaktura. Mi smo u svakom slučaju otvoreni za strana tržišta, tako da u skorijem periodu očekujemo saradnju”, kaže Bešlagić.

I prošle godine su radili za evropsko tržište, mada to nije bila neka značajnija količina jer kod njih nije bilo puno padavina.

Kantonalno javno komunalno preduzeće Rad prošlih godina je uzimalo sol iz Egipta, što su uradili i ove godine, barem u većoj mjeri. Solana Tuzla nije zadovoljna sa količinom od samo 300 tona, koje je ovo preduzeće od njih isporučilo, tako da se žalila na ovu odluku. Oni su većinu soli, 4500 tona uzeli iz Egipta.

“Tuzlanska sol nije imala dobru koagulaciju. Kad raspišemo tender obavezni smo da vodimo računa i o tome šta je propisao naš investitor, a naš investitor su Ceste Federacije BiH, oni nas unajmljuju da održavamo puteve u zimskom periodu. Imamo smjernice koje određuju kakav se postupni materijal može iskoristiti. Na osnovu tih smjernica mi smo raspisali tender i odabrali pobjednika tendera”, kazao nam je Haris Kukavica, šef komercijale Rad-a.

Inače, od prošle godine se za posipanje cesta koristi i “mokri” postupak. U tom slučaju se koristi sol kalcijum hlorida, koja je namijenjena za temperature ispod -7.

“Natrijum hlorid ne reaguje na led i u tom slučaju se koristi mokri postupak. Ove godine smo kalcijum hlorida uzeli 100 tona od Macot sol Mostar”, kazao nam je Kukavica.

(SodaLIVE.ba/Ekapija)

Podijeli ovaj članak
5 komentara
Subscribe
Notify of
5 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Kakvo kantonalno preduzeće ” RAD ”
Ne smiju da kažu da je osnivač tog preduzeća Općina Tuzla.

Dobro je da ima ikako soli na cestama…

Pored domace bolje uvozit SO ! :sss

Welcome to Bosna!!!
Jedino mjesto na zemlji gdje se vlasnici firmi raduju sto im konkurencija (i to strana) odnosi lovu.
Umjesto da prosire proizvodnju i otvore koje radno mjesto…

tito brate,druze