Prema evidencijama koje posjeduje Kantonalna uprava za inspekcijske poslove broj prijavljenih povreda na radu u prošloj godini iznosio je 150, dok je zaključno sa 31. martom prijavljena 31 povreda na radu. Inspektori zaštite na radu mogu poduzeti određene sankcije u slučaju da poslodavac ne prijavi težu povredu.
Kada su u pitanju djelatnosti povrede na radu, nemoguće je genralisati djelatnosti kod kojih su najčešće. Povrede na radu se dešavaju i na gradilištima, i u školama, i zdravstvenim ustanovama. Međutim, kako tvrde iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, povrede su najčešće uglavnom na radnim mjestima koja zahtijevaju posebne uslove.
„Radi se o radnim mjestima sa posebnim uslovima rada, o kojima inspektori zaštite na radu tokom redovnih kontrola malo više pažnje posvećuju tome u odnosu na ostale, odnosno djeluju preventivno kako ne bi došlo do povreda.“, dodaje Ljubica Petrović, glavna kantonalna inspektorica za rad.
Odredbe Zakona o zaštiti na radu su, kako kažu iz kantonalnih inspekcija zaista dobre. Međutim, kako ističe Petrović, obzirom da nije bilo izmjena Zakona od 1990. godine kaznene odredbe su minimalne, izražene u dinarima. Većina poslodavaca prema njenim riječima ne primjenjuje odredbe Zakona o zaštiit na radu.
„Ja apeliram na zaposlenike i poslodavce da se što više pridržavaju odredbi Zakona o zaštiti na radu s obzirom da on stvarno dobro reguliše materiju.“, isitče Petrović.
Prema Zakonu o zaštiti na radu kao i prema Zakonu o inspekcijama TK obaveza je poslodavca da odmah po saznanju da je došlo do povrede, na bilo koji način obavijeste Kantonalnu inspekciju. U slučaju da poslodavac ne prijavi povredu na radu, iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove dodaju da postoje sankcije, te da se izriču prekršajni nalozi.